Προς το περιεχόμενο

Ati radeon vs geforce


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλημέρα παιδες,

 

Ήθελα ακόμα μία φορά να συμβουλευτώ το insmnia πριν προβώ σε αγοραστικές κινήσεις... Έχω μητρική κάρτα dfi ps83-bc/bl και επιθυμώ να πάρω μια καρτα γραφικών (έχω μία τώρα geforce 5200), το θέμα ειναι πως δεν εχω την εμπειρία ουτε την δυνατότηα επιλογής ... Κι το χειροτερό?? δεν έχω pci express... απλα help me....:-):-):-):-)

 

Sorry, τώρα το είδα αυτό. Sapphire Radeon 1950Pro 512MB GDDR3 τότε...

 

Αν θές ακόμη πιο φτηνή, τότε Radeon HD2600 XT 512MB και κοίτα μήπως βρείς και μοντέλο με GDDR4 (σπάνιο αλλά υπάρχει σε 2600ΧΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν μητρικη εχω μόνο ddr2 αυτη που μου είπες έιναι ddr3 θα υπάρξει προβλημα?

 

Απολύτως κανένα. Η κάρτα VGA σε κάθε σύστημα είναι από μόνη της αυτόνομη μονάδα και η ταχύτητα των μνημών της δεν εξαρτάται/επηρεάζεται από την ταχύτητα των μνημών της μητρικής που βρίσκεται εγκατεστημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οικονομική και να μην σερνονται games δεν πάνε μαζί...

 

μια Radeon 1950Pro όπως είπε και ο plpapadopoulos είναι μια άριστη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεισ ολες αυτες οπως η Radeon 1950Pro ειναι pci-e εγω θέλω agp ... σορυ που επιμένω απλα είναι δυσκολο και σας κουρασα το καταλαβα...ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη ματιά το μοντέλο 2600 ΧΤ βγαίνει με DDR4 μόνο σε PCIe και όχι σε AGP slot. Το μοντέλο της 2600XT για AGP slot φοράει επίσης 128bit GDDR3 μνήμες.

 

Το μοντέλο X1950Pro είναι σαφώς γρηγορότερο και φοράει 256bit GDDR3 μνήμες. Αν σκέφτεσαι να κρατήσεις το μηχάνημά σου για καιρό, πάρε την Χ1950Pro, την έχω δουλέψει και είναι άψογη (η δε χαμηλότερη τιμή της αγοράς είναι στο Πλαίσιο αυτό τον καιρό για το 512MB μοντέλο). Αν σκοπεύεις να αναβαθμιστείς πριν το καλοκαίρι, τότε ρποχώρα στην οικονομικότερη λύση που είναι μια 2600XT AGP (όπου και πάλι το Πλαίσιο σου δίνει τη χαμηλότερη τιμή αν δεν απατώμαι και σωστή εγγύηση χωρίς να περιμένεις άπειρο χρόνο αν σου χαλάσει, όπως κάνει το e-shop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εσύ προτείνεις SAPPHIRE RADEON HD2600PRO 512MB AGP RETAIL η υπάρχει και κατι καλύτερο για τις επιδόσεις του μηχανηματοσ μου?

 

...ανέφερα XT όχι Pro se 2600, μη τα μπερδεύουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ημουν σαφέστατος στις τελευταίες 2 απαντήσεις μου. Αν η τσέπη σου το αντέχει κι εφόσον σκοπεύεις (άγνωστο το πόσο) να παραμείνεις σε AGP slot, πας για Χ1950 Pro 512MB 256bit GDDR3. Αν όχι, πας για HD2600 XT 512MB 128bit GDDR3.

 

Τόσο απλά, τόσο κατανοητά. Το θέμα παύω να το παρακολουθώ, θεωρώ ότι δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο και δε θα απαντήσω περεταίρω.

 

Καλό απόγευμα αδερφέ κι ελπίζω να σε βοήθησα όσο πιο πολύ μπορόυσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...