Προς το περιεχόμενο

Δυο ενδιαφέρουσες απόψεις περί antivirus


ProgramA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

NOD32 και προφυλακτικά!

http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/NOD32%2c-profilaktika-kai-mia-sovari-analisi-tou-thematos-anti-virus.aspx

 

 

Πως η Kaspersky την έφερε στους συνεργάτες της με Δούρειο Ίππο

http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/Pos-i-Kaspersky-tin-efere-stous-sinergates-tis-me-DOureio-Ippo!.aspx

 

 

Προφανώς προσωπικές απόψεις αλλά έχουν ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν καταλάβουμε όλοι την χρήση των αντιβιοτικών και πώς τα παρουσιάζουν πως ερμηνεύουν δηλαδή τι είναι αντιβΪρους δεν θα μας γίνετε τόσο άγχος γιατί αντιβίρους δεν χρησιμοποιούμε για να μην "κολλήσουμε" τπτ εμείς αλλά να μην το διαδόσουμε σε άλλα πσ. Σκεφτήτε το λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ενα antivirus προστατευει την εξαπλωση ενος ιου και απο την διαδωση του αλλα δεν μπορουμε να παραλλειψουμε και το οτι μας προστατευτει και απο περιεργες σελιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος δυσφίμισης ενός καλού προϊόντος αποδεδειγμένα από κάποιον εργαζόμενο μιας εταιρίας η οποία δεν συνεργάζεται με το NOD.Πολύ δε περισσότερο σε ένα τεχνολογικό forum που δεν έχει καμία σχέση με εμπορικούς ανταγωνισμούς και τα τοιαύτα.

Αναρωτιέμαι άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω πως το αντιικο δεν προσφερει σχεδον τιποτα εκτος απο χρονοβορα scan και ανακριβειες οσο ενημερωμενο και αν ειναι.Ενα antispyware οπως το lavasoft ad-aware ή το spybot νομιζω ειναι αρκετο για αφαιρεση του 90% των προβληματων που δημιουργουνται απο το δικτυο.Επισης πρεπει να προσεχουμε και τα site που επισκεπτομαστε γιατι απο κει γινεται σχεδον παντα η σοβαρη δουλεια ;) ... μου φαινεται ειμαι λιγο γραφικος?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που χρησιμοποιούσα επί χρόνια το AdAware αλλά και το SpyBot έμεινα με την άποψη ότι τουλάχιστον αυτά τα δύο δεν "πιάνουν" ποτέ τίποτα. Οπωσδήποτε όμως ένα antivirus από μόνο που δεν μας προφυλάσσει επαρκώς, χρειάζεται οπωσδήποτε και κάποιο/α antispyware. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ το καταπληκτικό (και τζάμπα) Superantispyware. Το μόνο από τα δεκάδες antispyware που δοκίμασα, που κατάφερε να καθαρίσει πλήρως ένα pc στη δουλειά (που είχε κολλήσει της Παναγιάς τα μάτια).

 

Να προσθέσω ότι ο τύπος στο άρθρο του για το NOD32 λέει απίστευτες βλακείες. Απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά και καλά όλα αυτά που ειπώθηκαν. Η γνώμη μου είναι η εξής. Καταρχάς δεν βρίσκω λόγο να σκαλίζουμε συνέχεια ποιο είναι το καλύτερο, και ποιο βρίσκει πιο πολλά κτλ. Εγώ εδώ και 2-3 χρόνια έχω αλλάξει αρκετά antivirus μόνο για αλλαγή, και κανένα δεν βρήκε τίποτα σπουδαίο που άφησε το προηγούμενο. Επίσης, αν ένα πρόγραμμα έχει 99,9% επιτυχία στα διάφορα τεστ, και ένα άλλο έχει 95%, το δεύτερο κάλλιστα θα μπορούσε να σώσει σε μια δύσκολη στιγμή που το πρώτο δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα. Οπότε λέω ο καθένας να δοκιμάσει 3-4 απο τα πιο γνωστά antivirus και όποιο του αρέσει απο άποψη εμφάνισης, ευκολίας στον χειρισμό και αν του κάθεται καλά στο σύστημα να το βάλει. Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεστε τόσο. Και όποτε βλέπει οτι ένα πρόγραμμα κάνει αλλαγές, ας το δοκιμάζει κατα καιρούς, όπως εγώ. Συμφωνώ επίσης πως αν προσέχει κανείς και μπαίνει σε αξιόπιστες σελίδες, λίγο πολύ φαίνονται ποιες είναι καλές, δυο τρία antispyware τον καλύπτουν κατα ένα μεγάλο ποσοστό. Απο την άλλη, μια φορά μπορεί να γίνει το κακό σε κάποιον που δεν έχει αντιβιωτικό και να την πατήσει, πράγμα που ενδεχομένως, το τονίζω, ενδεχομένως να μην γινόταν αν είχε antivirus. Δηλαδή σε κανέναν που προσέχει που μπαίνει, το antivirus χρειάζεται σε καημερινή βάση. Αλλά μια φορά μπορεί να χρειαστεί και να σε σώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...