Προς το περιεχόμενο

Ο Γολγοθάς συνεχίζεται: γείωση στη γραμμή


Sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σήμερα και μετά από αρκετή αναμονή, ήρθε σπίτι μου ο τεχνικός να κάνει τη μετατροπή PSTN σε ISDN, ενώ δυστυχώς απουσίαζα. Τηλεφωνικά μου είπε: "υπάρχει γη στη γραμμή και δε μπορώ να κάνω τη μετατροπή", διότι δε θα παίζει η ISDN. Μου είπε ότι μέτρησε τη γραμμή από την πλευρά του ΟΤΕ και είναι ok, οπότε υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού.

 

Περιττό να σας πω ότι απογοητεύθηκα πολύ. Από ότι κατάλαβα κάπου ακουμπάει ένα από τα δύο σύρματα σε γειωμένο σημείο. Πώς μπορώ να το μετρήσω αυτό; Προκαλεί κάποια πτώση τάσης στη γραμμή μέσα στο σπίτι από την κολώνα του ΟΤΕ;

 

Να σας πω ότι εγώ μέσα στο σπίτι μετράω 52.3V στα πριζάκια. Το ένα σύρμα παίζει στα 52.4-52.5V από τη γείωση (μίας πρίζας) και το άλλο στα 0.1-0.2V επίσης από τη γείωση. Πώς μπορώ να το λύσω;

 

Ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πρέπει να είναι δηλαδή αυτό; Το μέτρησα και στις δύο γραμμές σπίτι μου και είναι ακριβώς το ίδιο, δηλαδή 0.1-0.2V. Είναι και τα δύο αυτά καλώδια γειωμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για να δείς τι συμβαίνει, η πιό σωστή λύση είναι να αποσυνδέσεις (αν μπορείς) το ζεύγος του σπιτιού από το ζεύγος του ΟΤΕ (από τη ρεγγλέτα) και χωρίς συσκευές συνδεδεμένες, μέτρησε με ένα ωμόμετρο τα καλώδια σου με μιά γή. (θεωρητικά πρέπει να δείχνει άπειρο)

2. Συνήθως τα τηλεφωνικά περνάνε σε άλλη σωλήνα από τα 220, οπότε δεν δικαιολογείται να γειώνουν(λέω συνήθως, γιατί οι εργολάβοι πολλές φορές κάνουν απίθανα πράγματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Για να δω αν κατάλαβα καλά: αποσυνδέω τον ΟΤΕ και τις συσκευές και μετράω με πολύμετρο την αντίσταση στους εξής ακροδέκτες: ο ένας ακουμπάει στο ένα καλώδιο και ο άλλος σε κάποια γείωση π.χ. πρίζας; Επαναλαμβάνω και για τα δύο καλώδια του τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις δυνατότητα να περάσεις καινούριο καλώδιο μην παιδεύεσαι τσάμπα. Αν μένεις σε πολυκατοικία μπορεί το πρόβλημα να είναι και έξω από το διαμέρισμα σου αλλά εντός της πολυκατοικίας, οπότε τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Για να δω αν κατάλαβα καλά: αποσυνδέω τον ΟΤΕ και τις συσκευές και μετράω με πολύμετρο την αντίσταση στους εξής ακροδέκτες: ο ένας ακουμπάει στο ένα καλώδιο και ο άλλος σε κάποια γείωση π.χ. πρίζας; Επαναλαμβάνω και για τα δύο καλώδια του τηλεφώνου.

Καλά τα λές, επίσης και μεταξύ τους πρέπει να 'εχουν άπειρο.

 

edit.

το καλώδιο μετά τον ΟΤΕ είναι εξωτερικό ή μέσα σε σωλήνα?

μήπως κάπου στην διαδρομή 'εχουν καρφώσει κανένα καρφί και αυτό κάνει την ζημιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε σωλήνα είναι. Έχει να αλλάξει κάτι στην καλωδίωση εδώ και δεκαετίες υποθέτω. Μάλιστα ο ΟΤΕτζής μου είπε οτι μετράει λίγη Γη στη γραμμή. Βέβαια, μπορεί να γειώνει μέσα από spare ζευγάρια ή και συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αφου εισαι σε μονοκατοικια μην το σκεφτεσαι.

Εγω στην πολυκατοικια μου πηγα να κανω κατι παρομοιο και οι γειτονες φωναζαν οτι επρεπε να γινει συνελευση για να σκαψουν ενα κομματι αστο κηπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα νέο καλώδιο , αυτό με πολλά συρματάκια μέσα.

Ωστε με ένα καλώδιο είναι σαν να πέρασες 3-4 γραμμές τηλ.

 

Κάντο μόνος σου με μια ατσαλίνα , δεν είναι δύσκολο.

Εγώ έτσι πέρασα μέσα στο σωλήνα του ΟΤΕ και καλώδιο για DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΣΗ ΦΡΙΚΗ ΘΑ ΦΑΜΕ ΡΕ ΑΚΟΜΑ?ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΥΣΟΥΜΕ.ΠΕΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΑΛΟΓΗ ΦΑΣΗ,ΤΕΛΙΚΑ ΟΚ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΗΔΗΞΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΟΛΟ ΜΆΥΤΟ ΑΣΧΟΛΙΟΜΟΥΝΑ,ΦΩΝΑΞΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟΥΣ...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ,ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία μέτρηση τελικά και την αντίσταση με τη Γη (γραμμή γείωσης) τη μέτρησα άπειρη. Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς μέτρησε ο ΟΤΕτζής και με τι όργανο μέτρησε. Το καλώδιο που έρχεται από την οριολωρίδα του ΟΤΕ είναι πολύζευγο.

 

Να τραβήξει ηλεκτρολόγος νέα καλωδίωση είναι ζόρικο μιας και είναι μεγάλη η απόσταση και σε κάποιες πρέπει να περάσει κάτω από το δάπεδο. Επίσης, προσπάθησα να ασχοληθώ μόνος μου και να μη φωνάξω κάποιον "επαγγελματία" μιας και έχουν έρθει όλοι οι άσχετοι και προκοπή δεν είδα παρά ζημιώθηκα με κάποιες 100άδες Ευρώ.

 

Λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου που έχω το θέμα έχει δυστυχώς παγώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία μέτρηση τελικά και την αντίσταση με τη Γη (γραμμή γείωσης) τη μέτρησα άπειρη...

 

Μην ορκιζεσαι παντως οτι το σπιτι σου εχει σωστη γειωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...