Προς το περιεχόμενο

Παραξενος ηχος κατα την διαρκεια της λειτουργιας του υπολογιστη.


Lefteris29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lefteris29 : από ΜΟΝΟΣ σου το είπες,ο ήχος κάνει σα σκούπα που σβύνει=ΜΟΤΕΡ...

Προγράμματα για έλεγχο των δίσκων υπάρχουν (πχ HD Tune )..αλλά ΜΟΝΟ για την κάτάσταση των μαγνητικών πλακών....Για τα μοτέρ,δεν έχω δει-ακούσει κάτι..ΑΛΛΑ,

ΜΗΝ τρελλαίνεσαι-το ξανάπα...Και τσέκαρε κανέναν ανεμιστήρα..."πολλοί" ανεμιστήρες μου θέλαν μια φάπα κατά καιρούς και έστρωνε ο θόρυβος που βγάζανε...αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει να μου καεί μοτέρ από δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως συμφωνω με το ενδεχομενο να ειναι καποιο ανεμιστηρακι. ειδικα καποιο που να συνδεεται στο mobo και να ρυθμιζονται οι στροφες του απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2χ250GB. Αν πουμε οτι εχει προβλημα ενας απο τους δυο σκληρους , υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορω να ελεγξω την κατασταση τους? (Ελεος δεν αντεχω αλλα εξοδα-ενος χρονου υπολογιστης ειναι..)

 

Υπάρχουν προγράμματα αλλά υπάρχει και μια περισσότερο πρακτική λύση αφού το πρόβλημά σου είναι με ήχο. Διάβασα ότι μετά από 2 με 3 ώρες σου παρουσιάζει το συρτό ήχο όταν κλείνεις το μηχάνημα. Βάλε τον υπολογιστή να δουλεύει για 3 ώρες και κλείσε τον μετά. Το πιο πιθανό είναι να ακούσεις αυτόν τον ήχο. Όπως θα είναι κλειστός και ζεστός βγάλε από τους 2 σκληρούς που έχεις τα καλώδια μεταφοράς δεδομένων και τροφοδοσίας από τους σκληρούς για να τους απομονώσεις. Άνοιξε τον υπολογιστή, θα σου βγάλει disk boot failure γιατί δεν έχεις τους σκληρούς επάνω. Κανένα πρόβλημα. Κλείσε τον υπολογιστή και παρατήρησε αν σου κάνει θόρυβο. Αν δε σου κάνει, τότε κάτι τρέχει με έναν από τους δύο σκληρούς ή και με τους δύο γιατί ο θόρυβος θα σταματά όταν τους έχεις αποσυνδεδεμένους. Αν ενώ όπως σου είπα παραπάνω ενώ τους έχεις αποσυνδέσει (και το καλώδιο του ρεύματος και των δεδομένων θα βγάλεις) κάνει πάλι θόρυβο το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για οπτικό. Αποσυνδέεις με τον ίδιο τρόπο και τα οπτικά. Αν συνεχίσει, βγάζεις το καλώδιο που δίνει ρεύμα στο ανεμηστιράκι του επεξεργαστή και κλείνεις και πάλι τον υπολογιστή. Καμία φορά ο θόρυβος μας μπερδεύει για το από που προέρχεται. Επίσης με το Everest μπορείς να δεις τις θερμοκρασίες για μητρική, κάρταγραφικών, επεξεργαστή. Όταν έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή ρίξε μια ματιά και στις θερμοκρασίες αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε τον υπολογιστή και παρατήρησε αν σου κάνει θόρυβο

 

Ο συγκεκριμενος ηχος ακουγεται οχι οταν κλεινω τον υπολογιστη αλλα στην διαρκεια που τον εχω ανοικτο.

 

Εκανα test με το hd tune και ολα μου βγηκαν οκ για τους σκληρους (για τις μαγνητικες πλακες τουλαχιστον) και με το hard drive inspector δειχναν οκ επισης.

Εκανα επισης format και στους δυο γιατι ετσι κι αλλιως το χρειαζοντουσαν.(1 λειτουργικο σε καθε δισκο)

Τον ακουσα ξανα τον ηχο (αλλα πολυ λιγοτερο συχνα απο πριν).Μαλλον δεν ειναι τιποτα και δεν θα συνεχισω να δινω σημασια (αφου ολα λειτουργουν οκ) απλα ειναι εκνευριστικο γιατι οταν τον ακουω μου παει το μυαλο σε προβλημα στο hardware. Μπορει ενα βεβαρυμενο λειτουργικο να δημιουργει τετοιου ειδους προβληματα.(δηλαδη προβληματα με τους drivers κτλ..)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με το λειτουργικό δεν νομίζω να παίζει.

επίσης,γιατί δεν κάνεις αυτά που σου προτάθηκαν;δηλαδή να βγάζεις 1-1 κομμάτια,μέχρι να "εντοπίσεις" ποιο είναι το "προβληματικό"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με το λειτουργικό δεν νομίζω να παίζει.

επίσης,γιατί δεν κάνεις αυτά που σου προτάθηκαν;δηλαδή να βγάζεις 1-1 κομμάτια,μέχρι να "εντοπίσεις" ποιο είναι το "προβληματικό"?

 

Γιατι δεν εχω εμπειρια με το εσωτερικο του υπολογιστη και πολυ φοβαμαι οτι θα τα κανω χειροτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει εμπειρία από το εσωτερικό του υπολογιστή, νομίζω ότι καλό είναι να μην τον σκαλίσεις. Έχε πάντα τα χρήσιμα σου αρχεία και σε έναν εξωτερικό για αν είναι κάτι που προέρχεται από τον ή τους σκληρούς σου, να μην έρθεις στη δυσάρεστη θέση να τα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει εμπειρία από το εσωτερικό του υπολογιστή, νομίζω ότι καλό είναι να μην τον σκαλίσεις. Έχε πάντα τα χρήσιμα σου αρχεία και σε έναν εξωτερικό για αν είναι κάτι που προέρχεται από τον ή τους σκληρούς σου, να μην έρθεις στη δυσάρεστη θέση να τα χάσεις.

 

Τα εχω ηδη φιλε μου (απο την στιγμη που αρχισα η ολη κατασταση με τον παραξενο ηχο, ετρεξα για εξωτερικο). Ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή που έκανες νομίζω ότι έχουμε το ίδιο "πρόβλημα".Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να είναι σκληρός..ειδικά αν κάποιος απ τους σκληρούς σου είναι samsung.Στον πρώτο καινούριο samsung που είχα αγοράσει έκανε αυτόν τον θόρυβο και τα έφτυσε μετά 6-8 μήνες.Μετά από δωρεάν αντικατάστασή του και ο καινούριος έκανε και κάνει αυτόν τον θόρυβο (όχι όμως σε τόσο τακτά χρονικά διαστήματα όπως εσένα) αλλά λειτουργεί άψογα 3 χρόνια τώρα 24h/24h 7/7.Ούτε προγράμματα για σκληρούς μου βγάζουν κανένα σφάλμα ούτε τπτ.Συμπέρασμα:Λαχείο η υπόθεσης.Απλά αν σου σπάει τα νεύρα κάνε backup και άλλαξε τον μέσα στην εγγύηση του.

ΥΓ:Βέβαια δοκίμασε να λειτουργήσεις και έναν έναν τους σκληρους επάνω για να σιγουρευτείς ότι από εκεί προέρχεται.Αν είσαι τυχερός και στον έναν που έχεις ήδη το λειτουργικό δεν ακούγεται τπτ....τότε ο άλλος είναι το ηχορυπαντικό στοιχειο!!Αλλιώς κάνε έναν κόπο και πέρασε και στον άλλον λειτουργικό και δες τί κάνει κ αυτός μόνος του.

Edit:Βέβαια το πιό εύκολο είναι να δανειστείς από κάποιον φίλο σου έναν σκληρο με λειτουργικό επάνω για λίγες ώρες και να τον βάλεις να δουλεύει στο πι σι σου έτσι ώστε αν δεν ακούσεις τον συγκεκριμένο ήχο ...να σιγουρευτείς ότι...οι δικοί σου σκληροί "μαλάκωσαν" !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα του δεν είναι ότι γενικά κάτι κάνει θόρυβο,αλλά ότι τον ΑΝΗΣΥΧΕΙ ένας συγκεκριμένος ήχος κατά το κλείσιμο του υπολογιστή,και φοβάται ΜΗΠΩΣ είναι δίσκος,και ΜΗΠΩΣ σημαίνει ότι πάει να χαλάσει..

Όσο για δανεικό με λειτουργικό,οι πιθανότητες να δουλέψει στο ΔΙΚΌ του pc,περιορίζονται στην περίπτωση να έχουν το ίδιο ακριβώς μοντέλλο μητρικής...Επίσης δε νομίζω καν να χρειάζεται ο δίσκος να έχει λειτουργικό,είτε να μπει σε windows ο "υπό εποπτεία δίσκος"...Αν συμβαίνει κάτι μ' αυτόν,είναι θέμα μοτέρ και ρεύματος κι αρκεί να παίρνει ρεύμα ο δίσκος,κι ας μην υπάρχει λειτουργικό να φορτωθεί-ακόμα κι από άλλο δίσκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και στους δυο δισκους λειτουργικα (Vista - xp). Τις τελευταιες μερες δεν δουλεψα πολυ με τον υπολογιστη (καμια ωρα το πολυ, ο ηχος ακουγεται μετα απο 2-3 ωρες συνηθως-ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ) οποτε δεν ξαναξουσα τον ηχο.Οι δισκοι ειναι Western Digital.

Τελικα ισχυει οτι αν ειμαι στο ενα λειτουργικο με τον "καλο" δισκο δεν θα ακουγεται ο ηχος αλλα μονο οταν θα ειμαι στο λειτουργικο με τον προβληματικο?? (μεχρι τωρα δεν ειχα προσεξει αν ακουγοταν και με τα δυο λειτουργικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και στους δυο δισκους λειτουργικα (Vista - xp). Τις τελευταιες μερες δεν δουλεψα πολυ με τον υπολογιστη (καμια ωρα το πολυ, ο ηχος ακουγεται μετα απο 2-3 ωρες συνηθως-ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ) οποτε δεν ξαναξουσα τον ηχο.Οι δισκοι ειναι Western Digital.

Τελικα ισχυει οτι αν ειμαι στο ενα λειτουργικο με τον "καλο" δισκο δεν θα ακουγεται ο ηχος αλλα μονο οταν θα ειμαι στο λειτουργικο με τον προβληματικο?? (μεχρι τωρα δεν ειχα προσεξει αν ακουγοταν και με τα δυο λειτουργικα)

 

Κοίταξε, ο σκληρός με το λειτουργικό δουλεύει περισσότερο, γιατί τρέχει και εργασίες του λειτουργικού στο παρασκήνιο. Η λογική λέει αν έχει κάποιο πρόβλημα να ακούγεται περισσότερο. Κάνε έναν έλεγχο για σφάλματα στον ύποπτο σκληρό σε safe mode. Δε χάνεις τίποτα. Μετά κάνε και μια ανασυγκρότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε λευτερη αν εχεις vista τσεκαρε αν εχεις κατεβασει ενα update hotfix απο την MS το οποιο κανει αυτο , δηλαδη σε ακαιρες περιοδους σου κλεινει τους δισκους και στους ξανανοιγει. Δεν θυμαμαι ακριβως το νουμερο του hotfix αλλα αν θυμαμαι καλα τελειωνει σε 939. Ψαξε και στο Insomnia εχει γινει σχετικη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε λευτερη αν εχεις vista τσεκαρε αν εχεις κατεβασει ενα update hotfix απο την MS το οποιο κανει αυτο , δηλαδη σε ακαιρες περιοδους σου κλεινει τους δισκους και στους ξανανοιγει. Δεν θυμαμαι ακριβως το νουμερο του hotfix αλλα αν θυμαμαι καλα τελειωνει σε 939. Ψαξε και στο Insomnia εχει γινει σχετικη συζητηση.

 

To hotfix ηταν απο αυτα που κατεβαινουν αυτοματα απο το windows update ή επρεπε να το βρεις και να το κατεβασεις μονο σου?

Ειχα βρει και ειχα κατεβασει μια φορα (πριν το τελευταιο format) ενα hotfix απο το site της Nvidia που ηταν μονο για windows vista αλλα ηταν της microsoft.

Σε ευχαριστω πολυ παντως για την πληροφορια και θα ψαξω να βρω την συζητηση απο το insomnia..-παντως μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει ξανα τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...