Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FREEGR.jpg

Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, ενημερώνει τους πολίτες για την εμφάνιση κακόβουλου λογισμικού (malware), που διαδίδεται σε χώρες της Ευρώπης και προσβάλλει φορητές συσκευές (έξυπνα κινητά τηλέφωνα, τάμπλετ κ.λπ.) με συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα.

Το εν λόγω κακόβουλο λογισμικό διαδίδεται μέσω σύντομων μηνυμάτων κειμένου (sms), τα οποία προτρέπουν τους χρήστες να ακολουθήσουν σύνδεσμο (URL).

Παράδειγμα μηνύματος κειμένου αποτελεί: «Δε καταφέραμε να παραδώσουμε τη παραγγελία σας. Παρακαλούμε για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με την παράδοση της παραγγελίας ακολουθήστε τον σύνδεσμο hxxp://……». Η εν λόγω τεχνική χαρακτηρίζεται ως «sms phishing» (ή smishing) και αποτελεί τεχνική υποκλοπής προσωπικών δεδομένων μέσω αποστολής μηνυμάτων κειμένου.Οι χρήστες ακολουθώντας τον σύνδεσμο που αναγράφεται στο κείμενο, προκαλούν την εγκατάσταση του κακόβουλου λογισμικού στη συσκευή τους, το οποίο εκκινεί διεργασία ανίχνευσης εγκατεστημένων εφαρμογών.

Όταν ο χρήστης εκκινήσει μια εφαρμογή, τις οποίες έχει προγραμματιστεί το κακόβουλο λογισμικό να «υποδύεται», εμφανίζει φόρμα εισαγωγής στοιχείων, πανομοιότυπη με εκείνη της πραγματικής εφαρμογής, με αποτέλεσμα τα στοιχεία εισόδου της εφαρμογής ή/και τα στοιχεία εισόδου σε υπηρεσίες ηλεκτρονικής τραπεζικής, να αποστέλλονται στους δράστες.

Στο πλαίσιο αυτό, καλούνται οι χρήστες φορητών συσκευών να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, καθώς και να λαμβάνουν μέτρα ψηφιακής προστασίας και ασφάλειας, για την αποφυγή προσβολής από το συγκεκριμένο κακόβουλο λογισμικό.

 

Συγκεκριμένα, οι πολίτες καλούνται να:


  • μην ανοίγουν συνδέσμους (links) που λαμβάνουν από «αυτόκλητα» μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή μηνύματα κειμένου (sms). Οι σύνδεσμοι αυτοί ενδέχεται να παραπέμπουν σε κακόβουλες ιστοσελίδες ή/και να προκαλούν την εγκατάσταση κακόβουλου λογισμικού.



  • εγκαθιστούν μόνο εφαρμογές που διατίθενται στα επίσημα ηλεκτρονικά «καταστήματα» των λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιούν οι κινητές ηλεκτρονικές συσκευές.



  • να ενημερώνουν τακτικά (updates) τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν, ενώ θα πρέπει να υπάρχει πάντα ενημερωμένο πρόγραμμα προστασίας από ιούς (antivirus) στη συσκευή.



  • να ελέγχουν και να έχουν πάντοτε ενημερωμένη την έκδοση του λειτουργικού τους συστήματος.


Υπενθυμίζεται ότι για ανάλογα περιστατικά, οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με την Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εκτος απο το 11188 υπαρχει καποιο αλλο τηλεφωνο? Καλω εδω και καμια ωρα και μου κοβει τη γραμμη στη συνδεση με εκπροσωπο. (εκτος και αν τα παλικαρια κολατσιζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το 11188 υπαρχει καποιο αλλο τηλεφωνο? Καλω εδω και καμια ωρα και μου κοβει τη γραμμη στη συνδεση με εκπροσωπο. (εκτος και αν τα παλικαρια κολατσιζουν)

Απανταω λοιπον...210-647 69 59 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημέρα,

Μόλις έλαβα το παρακάτω το οποίο είναι προφανή περίπτωση απάτης, οπότε προσοχή οι Ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

https://www.dropbox.com/s/61r59bxvu4tfkbi/1%20apati.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/3w004u5zezzktp0/2%20apati.jpg?dl=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλαβα πριν 2 μήνες περίπου ένα mail από την τράπεζα πειραιώς, σε μορφή που δε μπόρεσα να διαβάσω, με τίτλο '' Password Reset''. το ανησυχητικό για μένα είναι πως ουδεμία σχέση έχω ή είχα στο παρελθόν με τη συγκεκριμένη τράπεζα, ούτε όμως και με κάποιας μορφής e-banking. έδωσα τυπωμένο το mail στο κοντινό μου υποκατάστημα τους ζητώντας μια εξήγηση, αλλά δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα βέβαιοι ότι μπορούν και θα ψάξουν να βρουν μια άκρη. είχε κανένας άλλος ανάλογη εμπειρία?

Μα φυσικά και από Πειραιώς και για τον λογαριασμό Paypal που είπαν τα παιδιά πιο πάνω , μάλιστα μου έστειλαν και για λογαριασμό Apple που εγώ όμως δεν έχω καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Μόλις έλαβα το παρακάτω το οποίο είναι προφανή περίπτωση απάτης, οπότε προσοχή οι Ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

https://www.dropbox.com/s/61r59bxvu4tfkbi/1%20apati.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/3w004u5zezzktp0/2%20apati.jpg?dl=0

Δεν είναι ακριβως απατη.

Απλα δολια στην πισω σελιδα γραφουν τις χρεωσείς με μικρα γραμματα.

 

Μου ηρθε και εμενα και προφανως παει σε ολα τα ΑΦΜ απο ΟΕ ΕΕ ΕΠΕ ΑΕ .

 

Θελει οντως προσοχη , εαν το διαβασεις ομως όλο προσεκτικα ειναι ξεκαθαρο ...

Σκισιμο κατέυθειαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ερωτησουλα

Μου ηθρε ενα email

Κοιταξα paypal και τραπεζικο λογαριασμο δεν βλεπω καποια κινηση,ειναι fraud ετσι?Το email ειναι AppleSupport. <[email protected]>

Στο from ειχε το email μου και για αυτο το διεγραψε μην φανει και εδω

logo_apple_d-2x.png

Order Number W562863963  |  Ordered on June 11, 2017

 

 

Thank you for your order.

Please see your delivery details below:

 

 

 

 

     This Isn't you ?

 

     Click here to

 

 

Items to Be Delivered via Email

 

 

 
 

 

 
 

 

Sent via email to [email protected]

 

 

giftcards-itunes-purple-100-2013?wid=230

 

Apple Store Gift Card by Email - Silver

 

 

$100.00

Gift Card Details

To: [email protected]

From: [email protected]

Subject : Your Apple Store Gift Card

 

 

To:

joseph ([email protected])

From:

me

Subject :

Your Apple Store Gift Card

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Subtotal

$100.00

 

 
 

 

Order Total

$100.00

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερωτησουλα

Μου ηθρε ενα email

Κοιταξα paypal και τραπεζικο λογαριασμο δεν βλεπω καποια κινηση,ειναι fraud ετσι?Το email ειναι AppleSupport. <[email protected]>

Στο from ειχε το email μου και για αυτο το διεγραψε μην φανει και εδω

logo_apple_d-2x.png

Order Number W562863963  |  Ordered on June 11, 2017

 

 

Thank you for your order.

Please see your delivery details below:

 

 

 

 

     This Isn't you ?

 

     Click here to

 
 

 

Items to Be Delivered via Email

 

 

 
 

 

 
 

 

Sent via email to [email protected]

 

 

giftcards-itunes-purple-100-2013?wid=230

 

Apple Store Gift Card by Email - Silver

 

 

$100.00

Gift Card Details

To: [email protected]

From: [email protected]

Subject : Your Apple Store Gift Card

 

 

To:

joseph ([email protected])

From:

me

Subject :

Your Apple Store Gift Card

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Subtotal

$100.00

 

 
 

 

Order Total

$100.00

 

 

 

 

 

Μουφα

Δες το registrat για το appstoremails.com

https://dnsquery.org/whois/appstoremails.com

 

και μετα δες το registrat για ένα επισημα γνωστό domain της apple

https://dnsquery.org/whois/iwork.com

 

To κακό ειναι οτι επειδη το domain ειναι πολύ ψαγμένο, θα τσιμπήσει μπολικός κόσμος.

 

Τέλος το click here to οδηγει σε άσχετο με την apple domain ( appleid.com-icloudsecure.info ) 

update: Ειπα να παιξω λιγο και στη φορμα εβαλα μπουρδες login (αδυνατον να ειναι πραγματικό) και pass και μου βγάζει

 

This Apple ID has been locked for security reasons.
You must unlock your account before signing in.

και μετά σε νεα φορμα ζητα μπολικες προσωπικές πληροφορίες. και στοιχεία πιστωτικής κάρτας

και αφου τα συμπληρωσεις όλα (έβαλα παπατζες) σου λεει ειμαστε οκ και σε ανακατευθυνει στο κανονικό site της apple, οπου ο άσχετος θα κανει login, θα χαρεί που ξεκλέιδωσε ο λογαριασμος του (αυτος που δεν ειχε κλειδωθει ποτε) αλλά τα στοιχεία του ειναι στα χερια απατεώνων

 Εχουν φτιάξει καλο phising

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xaxaa ωραιος ο φιλος,εγω ουτε το πατησα ,φοβηθηκα μην εχει κανα Keyloger ,μου κατεβασει κανα προγραμμα ξερω εγω.Τεσπα ευχαριστω πολυ

και καλά έκανες. Τετοιες δοκιμές και παιχνίδια τα κάνουμε σε προστατευμένο περιβάλλον. Π.χ. εγω το έκανα με linux. Δεν θα το έκανα με windows εκτός αν ειχα στήσει vm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ήρθε μύνημα στο κινητό χθες ( στα Αγγλικά ) και καλά από το Public , ανέφερε ότι υπήρχε μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση στο λογαριασμό και να πατήσω ένα link για επαναφορά. Eίναι απάτη εννοείτε και δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις προάλλες μας καλέσανε στην εταιρία που δουλεύω.

 

Ινδική προφορά, από την Microsoft είπανε, ότι υπήρχε σοβαρός ιός που έστελνε προσωπικά μας δεδομένα.

 

Το γκουγλάρισμα δεν έδωσε το νούμερο που μας καλούσανε, ευτυχώς όμως ο συνεργάτης μας στα περί πληροφορικής ήταν ενήμερος για την περίπτωση, την οποία ονόμασε AMMY SCAM.

 

Με το Ammy's Scam λοιπόν, τελικά βρήκα πολλά αποτελέσματα και βιντεάκια στο youtube και πρόκειται ξεκάθαρα για την ίδια υπόθεση.

 

Προς ενημέρωση όλων.

 

Το τηλ που μας πήρανε ήταν το 2531030731.

 

 

https://malwaretips.com/blogs/ammyy-virus-removal/

http://www.ammyy.com/en/admin_mu.html

Επεξ/σία από Tzimmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω να προσθέσω τις εξης περιπτώσεις:

1.Με κάλεσαν απο τηλ Καλιφορνιας και με ινδικη προφορά μου είπαν οτι είναι απο τη Microsoft και επειδή έχω crack

κάποιες εφαρμογές και θα μου απενεργοποιήσουν τα windows εκτός αν ακολουθήζω κάποιο λινκ ,Τους ξαπέστειλα .

Το λινκ αυτό σου ζητεί λιγα ευρώ πχ 5 για να τα δώσεις εύκολα και να ξεμπερδέψεις.!!!

2.Ειδα ξαφνικά μια χρέωση 19,5€ στο PAYPALαπο εταιρια  UAB LEO AUREUS . Πολλά Email στο paypal για ακύρωση της αγοράς και για το είδος

του προιόντος ή υπηρεσίας.Απάντηση αλλάξτε το  password ,δεν γινεται ακύρωση σ'αυτου του είδους την πώληση και καμμιά λεξη για το είδος της πώλησης.

Ξανά  email στο paypal για  να μου στείλει ο πωλητής το email που πρέπει να έστειλε για την επιβεβαίωση της πώλησης όπως γίνεται πάντα .

Απάντηση, αλλαξτε το password..Απάντηση εκ νέου απο μένα στο paypal ότι προσωρινά δεν αλλάζω το pass επειδή επιμένω στην αποψη της υποκλοπής

και θα επιχειρηθεί και άλλη παράνομη προσπάθεια. Πράγματι εκδηλώνονται και άλλες δύο ανεπιτυχεις προσπάθειες(δεν ειχε αντικρυσμα η prepaid) απο πωλητές φαντάσματα.

Απάντηση Paypal, αλλάξτε password!!!Σημειώνω ότι δύο email κατ' ευθείαν στον υποτιθέμενο πωλητή για αποστολή του email επιβεβαίωσης πώλησης και για το είδοςτου προιόντος ουδέποτε απαντήθηκαν.

Τελικά άλλαξα το password αγανακτισμένος με το paypal.Βέβαια η ευθύνη της υποκλοπής του pass  είναι δική μου και πιστεύω ότι έγινε απο δυο εφαρμογές

αποθήκευσης κωδικών μεσω icloud και γενικα αρχισα να φοβάμαι τα icloud  γενικώς .Τα επικινδυνα Pass τα αποθηκευω πλεον στις εφαρμογές κωδικοποιημένα .

Το  paypal δυστυχώς δεν βοήθησε για πολλούς προφανείς λόγους.

Μετά απο αυτό βομβαρδίζομαι κάθε λίγο απο phishing  link με τα διακριτικά του paypal για επιβεβαίωση των στοιχείων μου.

Το διεβίβασα στο ειδικο τμήμα του paypal  και ούτε απάντηση δεν έλαβα.

Συμπέρασμα ;Tα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ  passwords δεν πρέπει να αποθηκευονται στο smartphone οπως είναι αλλά κωδικοποιημένα.Τα icloud

κατα τη γνώμη μου δεν είναι ασφαλή.Συναλλαγές καλύτερα με Prepaid.

Επεξ/σία από ankarage
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα password που θες να προστατέψεις δεν τα γράφεις/αποθηκεύεις πουθενά.

Συνδιάζεις έναν κωδικό με μια κατάσταση της ζωής σου (δεν μιλάω για γενέθλια, όνομα πρώην γκόμενας/ου, γυναίκας, παιδιών κλπ) ώστε να μην μπορείς να το ξεχάσεις με έναν έξυπνο τρόπο και τέλος. 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να αποθηκεύσει το κωδικό από την paypal, της τράπεζας κλπ σε cloud υπηρεσίες και γενικά σε κάποιο app.. Ειναι σαν να έχεις χρηματοκιβώτιο σπίτι και το χαρτάκι με τον κωδικό τον βάζει κάτω από το πατάκι της πόρτας μαζί με το κλειδί του σπιτιού σου. Είναι το πρώτο πράγμα που θα ψάξουν πριν καν δοκιμάσουν να σε κλέψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...