Προς το περιεχόμενο

Macbook Air


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μηχάνημα είναι απλά τέλειο. είναι φορητός υπολογιστής. τελεία και παύλα. τα ssd είναι ακόμα πολύ hi-tech για τους κοινούς θνητούς.

 

το μόνο που με χαλάει είναι τα μαύρου χρώματος κουμπιά του πληκτρολογίου. άντε να βγει και κανένα προγραμματάκι που θα κάνει τα παλιά trackpad να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.

 

@nickolas μπορείς να κάνεις μοντίφα (κοίτα diy σελίδες) σε ένα πληκτρολόγιο της αγοράς. δεν έχεις άδικο πάντως. τα αυτονόητα ακόμα ανήκουν σε άλλον..πλανήτη.

 

Πόσο έχουν στα ευρωπαϊκά applestores????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πάλι μας έφαγε το γ@μημένο το ευρώ. :mad: Στα ευρωπαικά Apple Stores η τιμή του αρχίζει από 1699 ευρώ. :shock: Γιατί ρε παιδιά τόση διαφορά;;;; Πώς δικαιολογείται;;;;

 

Ξεχναμε οτι στις τιμες Ευρωπης συμπεριλαμβανεται και το ΦΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοινό του "Macbook Air" θα είναι πολύ περιορισμένο ... Για επιχειρηματίες μάλλον ή για άτομα που είναι συνεχώς "on-the-road" ... Είναι πιο ακριβό από ένα Macbook και μόλις λίγο πιο φθηνό από ενα Macbook Pro, δύο μοντέλα που είναι ήδη αρκετά "thin" ... To Superdrive είναι το κύριο παράπονο μου αφού θα έπρεπε να ήταν built-in .. Δεν λέω, καλό το "remote" προγραμματάκι, αλλά πάλι δεν είναι για όλες τις περιστάσεις ... To external optical-drive από την άλλη διαλύει ουσιαστικά την ουσία του "ultra-portable" .. Αυτό που με ενθουσίασε όμως ήταν το multi-touch trackpad ... Κλασσική καινοτομία της Apple που τραβάει βλέμματα :-D

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά, σας παρακαλώ .. Αφήστε με να γράφω με greeklish :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω πως οι ανακρίβιες στα τεχνικά χαρακτηριστικά του air, καθώς και το κείμενο που το συνοδεύει, είναι αρκετά για να βάλουμε, τουλάχιστον, τα γέλια!:lol:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη στο apple ειναι με το ssd, αλλα και παλι, ειναι υπερεκτιμημενο και θα το παρουνε ατομα που μπερδευουνε την λειτουργικότητα με την μοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
η τιμη στο apple ειναι με το ssd, αλλα και παλι, ειναι υπερεκτιμημενο και θα το παρουνε ατομα που μπερδευουνε την λειτουργικότητα με την μοδα.

 

Ψάξε και άλλο στα χαρακτηριστικά στη σελίδα της apple θα βρεις και άλλες εξυπνάδες στην είκόνα, όπως πχ το ότι δεν έχει mic (μαζί με τα σχόλια...).

 

Από την Apple:

Audio

  • Analog audio output/headphone out (minijack)
  • Built-in mono speaker
  • Built-in omnidirectional microphone

B)

 

Και φυσικά συγκρίνει μόνο χαρακτηριστικά που έχει το vaio και δεν αναφέρει πουθενά τα επιπλέον του air (multitouch pad κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
που ακριβως χρειαζεται ενα multitouch pad?

 

Ρίξε μια ματιά στην αναλυτική περιγραφή της Apple στη σελίδα της και θα δεις. Τα ίδια μας έλεγαν και όταν βγήκε το iphone με Multitouch και τώρα τρέχουν όλοι να το προλάβουν! :-)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα, και δεν βρηκα κατι χρησιμο στα gestures, μου εφερνε στο μιαλο το κινητο της SE που ελεγε με μια κινηση αλλαξε τραγουδι, που στο τελος ηταν πιο συνθετο απο τον παραδοσιακο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εφερνε στο μιαλο το κινητο της SE που ελεγε με μια κινηση αλλαξε τραγουδι, που στο τελος ηταν πιο συνθετο απο τον παραδοσιακο τροπο.

 

off topic....

 

μεγάλη επιτυχία αυτό το σύστημα. τους έκανα όλους να ταρακουνάν το κινητό μου. Σοβαρή χρήση δεν είχε βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι στο θεμα, ειναι εντυπωσιακο απο καθε αποψη φευγουμε απο τα βαρια σταθερα λαπτοπ, σαν κατοχος ιβοοκ δεν χρησιμοποιω το dvd σχεδον ποτε, οποτε και για χρηση στο σπιτι θα ειναι τρομερο! και αμα ερθει πρεπει να τρεξουμε στην εκθεση για 'ελεγχο' χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Laptop είναι φανταστικά μικρό, σίγουρα θα βολέψει όσους επαγγελματίες χρειάζονται φορητό υπολογιστή ο οποίος θα είναι ελαφρύς για παρουσιάσεις κτλ. Μοναδικό μειονέκτημα που βρίσκω εγώ είναι η ύπαρξη μιας usb. Έστω, μπορούσε πιστεύω να είχε. Το ethernet το έχεις με έναν usb --> ethernet adaptor και το dvd πραγματικά είναι μικρής σημασίας. Ειδικά αν είσαι σε κάποιο δίκτυο, αρκεί να κάνεις share ένα drive απο κάποιο άλλο desktop ή laptop και μπορείς άνετα να έχεις πρόσβαση σε οπτικούς δίσκους.

 

Πάντως είναι πρωτοποριακό να φτιάχνεις φορητό με πάχος όσο ένα κινητό 2ετίας.

 

Η τιμή του πάντως είναι αρκετά τσιμπημένη, αν και προσωπικά το επόμενο μου laptop (όποιο και να είναι αυτό) θα το φέρω απο Αμερική απότε τα 1300 ευρώ είναι σχετικά λογικό ποσό.

 

edit

Γιατί ρε παλικάρια mono speaker? Εδώ το iphone είναι stereo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι ένα ωραίο αλλά τραγικά ελλειπές μηχάνημα. Πιστεύω ότι η παρακάτω παράγραφος από το xbitlabs συνοψίζει καλά το concept:

 

Appleʼs MacBook Air does feature an interesting combination of specifications, though, it seems that there is a considerable compromise between them. MacBook Air is not the lightest laptop in the world, it does not feature the highest performance, feature-set or reliability, it is hardly the thinnest laptop in the world (there are Sony and Fujitsu-Siemens notebooks that have thickness below one inch). For example, spill-proof keyboard, something not present on the new Macintosh computer, is truly necessary feature for active users. Moreover, quite a lot of multimedia fans would appreciate larger than 80GB hard drive, not talking about more advanced graphics adapter. Finally, the new laptop by Apple lacks user replaceable battery, meaning that once the built-in becomes inefficient, end-users have either send their systems back to Apple for a replace, or get a new laptop.

 

Εν τέλει δεν διαφοροποιεί την άποψη μου ότι είναι κρίμα το ότι αυτό το μηχάνημα θα πουλήσει σαν τρελό ενώ υπάρχουν ένα κάρο καλύτερα και φθηνότερα laptop εκεί έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει δεν διαφοροποιεί την άποψη μου ότι είναι κρίμα το ότι αυτό το μηχάνημα θα πουλήσει σαν τρελό ενώ υπάρχουν ένα κάρο καλύτερα και φθηνότερα laptop εκεί έξω.

 

Ναι, υπάρχουν τα κανονικά Macbooks, και αν θέλεις να δώσεις λίγα περισσότερα τα Macbook Pros :-D Το θέμα ρε παιδιά, είναι ότι η Apple δεν αντικατέστησε ένα απο τα δυό laptops της ( Macbook & Macbook Pro ) απλά πρόσθεσε ένα 3ο στο line-up της ... Η Sony πόσα έχει ?? ;) Για μένα το Air δεν κάνει, αλλά μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει κάποιο κοινό που θα το αγοράσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...