Προς το περιεχόμενο

Toshiba A100-011 και Gears of War


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καλημέρα σας. :-)

 

 

Έχω το Toshiba A100-011 (PSAAR), στο οποίο έχω αφαιρέσει τα Windows Vista που είχε και τα αντικατέστησα με Windows XP SP2. Εγκατέστησα, λοιπόν, το Gears of War και με τις ρυθμίσεις στο low προς medium, έτρεχε μια χαρά (κάρτα γραφικών έχει την Go 7600 256 με drivers τους ForceWare 163.75 κατεβασμένους από laptopvideo2go.com). Μετά από κανά τέταρτο παιξίματος, το pc όλως ξαφνικώς έκλεισε μόνο του και μετά αρνιόταν να εκκινήσει. Το άφησα για ένα λεπτό περίπου να ξεκουραστεί και επιχείρησα να το ξαναανοίξω, πράγμα που έγινε με επιτυχία.

 

Τι στο καλό μπορεί να συνέβει; Να επιχειρήσω να ξανατρέξω το συγκεκριμένο παιχνίδι στο laptop ή υπάρχει κίνδυνος να τρέχω εγώ μετά και γιατί;

 

 

 

 

Αν το νήμα δεν είναι στο κατάλληλο υπoforum, παρακαλώ κάποιον από τους ιθύνοντες να το μεταφέρει στο σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που επαθε ειναι οτι ανεβηκε πολυ η θεροκρασια και γιαυτο εγινε οτι εγινε... εμενα παλιοτερα παιζοντας για 1 ωρα το GTA καταφερα να καψω την καρτα γραφικων του λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά για ποιό λόγο να υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας; Δεν έχω υπερχρονίσει την κάρτα, ούτε τη ζόρισα στα γραφικά. Τέσπα, τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τις θερμοκρασίες σε ένα λάπτοπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο φυσιολογικό αυτό όσο παρουσιάζεται. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!!! Αρχικά δοκίμασε να αλλάξεις τους drivers της κάρτας γραφικών και το bios (εσύ λογικά θα έχεις αφήσει το bios που είναι για vista και εφόσον τώρα έχεις xp θα πρέπει να αλλαχτεί και αυτό με το αντίστοιχο των χp). Μετά τσέκαρε ρυθμίσεις για ανεμιστήρα από το Power managment και μέσα από το bios (αν υπάρχει κάποια σχετική επιλογή). Αν παίζεις τακτικά παιχνίδια βάλε μέθοδος ψύξης Performance και Fun always on. Το πιο λογικό είναι ότι έπαιζες χωρίς να λειτουργεί το σύστημα ψυξης φυσιολογικά και έτσι το μηχάνημα έκλεισε απο μόνο του για να μην καεί.

 

Πάντως υποψιάζομαι το bios περισσότερο από όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση μνήμη έχεις στο φορητό σου φίλε μου? Δοκίμασε οντως νεούς drivers και κανά καθάρισμα καλο θα του κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο φυσιολογικό αυτό όσο παρουσιάζεται. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!!! Αρχικά δοκίμασε να αλλάξεις τους drivers της κάρτας γραφικών και το bios (εσύ λογικά θα έχεις αφήσει το bios που είναι για vista και εφόσον τώρα έχεις xp θα πρέπει να αλλαχτεί και αυτό με το αντίστοιχο των χp). Μετά τσέκαρε ρυθμίσεις για ανεμιστήρα από το Power managment και μέσα από το bios (αν υπάρχει κάποια σχετική επιλογή). Αν παίζεις τακτικά παιχνίδια βάλε μέθοδος ψύξης Performance και Fun always on. Το πιο λογικό είναι ότι έπαιζες χωρίς να λειτουργεί το σύστημα ψυξης φυσιολογικά και έτσι το μηχάνημα έκλεισε απο μόνο του για να μην καεί.

 

Πάντως υποψιάζομαι το bios περισσότερο από όλα...

 

1η φορά ακούω για διάκριση bios ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα. Κι επειδή το bios είναι κρίσιμης σημασίας, λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει. Να χρειαστεί επανεγκατάσταση το λειτουργικό, ή κάποιο utillity του συστήματος μετά απο bios update ναι, αλλά όχι και αλλαγή bios λόγω αλλαγής λειτουργικού! Πήγαινε λοιπόν εδώ:

http://se.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/download_drivers_bios.jsp?LNG=28&service=SE

τσέκαρε ξανά αν είναι οκ η πλατφόρμα και ο τύπος, και κατέβασε ό,τι update υπάρχει. Πολύ πιθανό σε μια αναβαθμισμένη έκδοση bios να δίνονται μεγαλύτερες ανοχές για τα άνω όρια των θερμοκρασιών συστήματος, αλλά (συμβουλή μου) κάν'το αφού κάνεις πρώτα τα άλλα updates και δεν διορθωθεί το πρόβλημα. Μετά από αυτό, μπορεί να χρειαστεί να επανεγκαταστήσεις το λειτουργικό, όποιο κι αν είναι αυτό. Στο pc μου εμένα χρειάστηκε, στο laptop (toshiba) όχι. Όπως στο διευκρινίζει και στο link που σε δίνω, το bios είναι ένα, ανεξαρτήτως λειτουργικού.

 

edit: Δοκίμασε επίσης και κάποιο πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασιών όπως το everest για να δεις σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι θερμοκρασίες σου, τόσο σε idle όσο και σε full load. Βασικά τσέκαρε και τους ανεμιστήρες να βεβαιωθείς ότι δουλεύουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η φορά ακούω για διάκριση bios ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα. Κι επειδή το bios είναι κρίσιμης σημασίας, λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει. !

 

Το ότι το ακούς για πρώτη φορά δεν σημαίνει και ότι δεν ισχύει... είναι απαραίτητη προυπόθεση σε πάρα πολλά μηχανήματα η εγκατάσταση bios update για να περάσουμε τα VISTA. Αν πας στο site της TOSHIBA και ψάξεις στους drivers θα δείς ότι έχει διαφορετικά bios updates για XP και διαφορετικά για VISTA. (π.χ bios update v.2.20 για XP και bios update v.5.50 για VISTA).

 

Βέβαια το αν και κατα πόσο επηρεάζει αυτό τη θερμική συμπεριφορά του συγκεκριμένου laptop είναι ένα άλλο θέμα για το οποίο δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο link που δίνω και που είναι το επίσημο της toshiba, αν θες πιο συγκεκριμένα για το μηχάνημα του παιδιού που έχει πρόβλημα, το γράφει ξεκάθαρα "bios update (os independent) 6.00-WIN". Ακόμα κι αν απαιτείται αυτό που λες, στη συγκεκριμένη περίπτωση η μετάβαση λειτουργικού ήταν προς τα πίσω, δηλ. από Vista σε XP. Μια που το συζητάμε, πες μου ένα motherboard το οποίο ήθελε bios update για να περαστούν τα Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο link που δίνω και που είναι το επίσημο της toshiba, αν θες πιο συγκεκριμένα για το μηχάνημα του παιδιού που έχει πρόβλημα, το γράφει ξεκάθαρα "bios update (os independent) 6.00-WIN". Ακόμα κι αν απαιτείται αυτό που λες, στη συγκεκριμένη περίπτωση η μετάβαση λειτουργικού ήταν προς τα πίσω, δηλ. από Vista σε XP. Μια που το συζητάμε, πες μου ένα motherboard το οποίο ήθελε bios update για να περαστούν τα Vista.

 

Στο συγκεκριμένο μοντέλο (τη σειρά Α της Toshiba) όντως ισχύει αυτό που λές. Σε άλλα μοντέλα πάλι όχι (πχ. έχω ένα από τα τελευταία TOSHIBA Satellite Μ100 14αρια και έχει ξεχωριστά bios updates για XP και VISTA).

 

Απο εκεί και πέρα για το αν χρειάζετε bios update ή όχι σε πολλά motherboard...απλά google it και θα καταλάβεις. Ενδεικτικά γιατί νυστάζω διάβασε 2-3 forums...μπορώ να βρώ άλλα 100 αν θέλεις αλλά απο αύριο το πρωί:

 

http://msmvps.com/blogs/donna/archive/2006/10/23/Thanks-for-BIOS-Update-Dell_2E002E00_-it_2700_s-ready-for-Vista_21003B00_-BIOS-version-A04-for-XPS-M1210-released.aspx

 

http://www.thinkdigit.com/forum/showthread.php?p=720369

 

http://forum.tabletpcreview.com/showthread.php?t=5471

 

http://forums.techguy.org/windows-vista/541394-vista-freezes-during-installation-every.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως δεν είχα δει ή ακούσει ποτέ γι' αυτό. Όντως μερικά είναι έτσι. Όσο για τον φίλο που έχει το πρόβλημα, και μιας που αναλύσαμε πολλά ενδεχόμενα, έψαξες μήπως θέλει απλά κάποιο patch το παιχνίδι? Στο έχει κάνει και σε άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχουμε και λέμε:

 

1) Αναβάθμισα το BIOS του υπολογιστή στην έκδοση 6.00.

 

2) Ανασήκωσα το πίσω μέρος του υπολογιστή χρησιμοποιώντας ένα βιβλίο, για να αερίζεται καλύτερα από κάτω.

 

3) Έριξα όλες τις ρυθμίσεις στο low.

 

 

Μετά από ένα τέταρτο παιχνιδιού η θερμοκρασίες είχαν (και μάλλον είχαν σταθεροποιηθεί) ως εξής:

 

HD0 - 40 βαθμοί

ACPI1 - 75 βαθμοί

ACPI2 - 85 βαθμοί

CORE1 - 60 βαθμοί

CORE2 - 60 βαθμοί

 

Οι θερμοκρασίες ελεγμένες με το Speedfan. Υποθέτω ότι τα ACPI1 και ACPI2 είναι οι θερμοκρασίες της gpu. Είναι φυσιολογικές; Εννοώ, 85 βαθμοί για τον πυρήνα της κάρτας είναι πολύ ή λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ζεστούλης. Θα προτεινα επίσκεψη στο service τουλάχιστον για έναν καθαρισμό αεραγωγών-ανεμιστήρων. Μετά τα updates ξαναέκλεισε? Σε άλλα παιχνίδια στο κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά το BIOS update (+ το patch) δεν μου έχει ξανακλείσει, αλλά λάβε υπόψην ότι μείωσα και τα γραφικά. Με άλλα παιχνίδια δεν το έχει κάνει, αλλά δεν του έχω φορέσει κάτι εξίσου απαιτητικό. Θα δοκιμάσω το Bioshock και το Oblivion και θα δω τι αποτελέσματα θα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...