Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα μεταφοράς απο δυκτιακό δίσκο


soouza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συνδέσει ένα δυκτιακό κουτί με δίσκο στο router για back up και αποθήκευση αρχείων. Η μεταφορά δεδομένων από και προς το router γίνεται με ταχύτητα γύρω στα 850 kb/sec. Δεν είναι χαμηλή? Όταν κατεβάζω απο το inernet μπορεί να πιάσω ακόμη και 1100 kb/sec μιας και έχω 14ΜΒ adsl. Πώς είναι δυνατόν να κατεβάζω πιο γρήγορα, από στη μεταφορά των αρχείων μέσα στο δυκτιό μου? Πρέπει να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ρυθμισεις? Το pc είναι notebook siemens amilo xi 2428και το router το κλασσικό της on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cross απο pc στο router? χλωμο.... χλωμοτατο

 

Κάνεις λάθος. Ο router και το pc είναι same layer devices (layer 3). Μόνο με cross μπορεί να επιτευχθεί σύνδεση.

 

Άλλο αν το router για τις ethernet συνδέσεις του LAN καμιά φορά έχει ενσωματωμένο switch module κοτσαρισμένο, οπότε και χρησιμοποιείς straight καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cross απο pc στο router? χλωμο.... χλωμοτατο

 

Νομίζω έχουν autosensing τα router αλλα συμφωνώ ότι δεν είναι και το καλύτερο να κάνει....εγώ προτείνω να δοκιμάσεις άλλο καλώδιο ή να τσεκάρεις αν ο δίσκος έχει ethernet στα 10mbps k αν αλλάζει...για πες ποιος δίσκος είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι ένας western digital 250 gb που είχα σε ένα pc. Το δυκτιακό κουτί που έβαλα μέσα το δίσκο είναι μαλλον άγνωστο. Απ' έξω γράφει LAN STORAGE και το τσιπάκι που έχει μέσα είναι RDC R2881.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τα router δινουν straight καλωδια, το router ναι ειναι συσκευη στρωματος δικτυου, το pc αν θεωρησεις οτι λειτουργει με IP ναι τοτε ειναι στο στρωμα δικτυου, η καρτα δικτυου ομως ανηκει στο φυσικο στρωμα και στο στρωμα ζευξης δεδομενων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τα router δινουν straight καλωδια, το router ναι ειναι συσκευη στρωματος δικτυου, το pc αν θεωρησεις οτι λειτουργει με IP ναι τοτε ειναι στο στρωμα δικτυου, η καρτα δικτυου ομως ανηκει στο φυσικο στρωμα και στο στρωμα ζευξης δεδομενων

 

Μη μπερδεύεσαι. Και τα router έχουν layer 2 ικανότητες (ehternet controllers στα i/f), και μπορούν να δουλέψουν σαν layer 2 συσκευές. Όμως πρέπει να κοιτάς τη συσκευή συνολικά. Η κάρτα δικτύου αποτελεί έναν ethernet controller και είναι μέρος του συστήματος και όχι αυτόνομο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόφον γίνεται η επικοινωνία, δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση το καλώδιο.

 

Ένα πρόβλημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι buffers του ftp / http ή ότι άλλο server έχει. Για παράδειγμα, όταν είχα εγκαταστήσει πρώτη φορά τον filezilla server, έπιανα γύρω στα 500KB/s σε τοπικό δίκτυο, επειδή έστελνε σε 1Kb chunks. Το αύξησα από τις επιλογές σε 64Kb και η ταχύτητα αμέσως απογειώθηκε, στα 8MB/s.

 

Επομένως αν το κουτί έχει web ή άλλο interface, συνδέσου και άλλαξε τις επιλογές που διαθέτει.

 

edit: πάντως πολύ φτηνό είναι, σκέφτομαι να αγοράσω ένα τέτοιο... ξέρει κανείς την επίσημη ιστοσελίδα του κατασκευαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το case είναι αυτό..

δε λέω, κατατοπιστικότατη η παρουσίαση απο το κατάστημα.. "oem hdd lan enclosure". :rolleyes:

για να μην μπερδευτεις και νομιζεις οτι ειναι vga ή monitor :lol:

 

στο cd, το manual ή το κουτι γράφει τιποτα για να βρουμε κατασκευαστή;

 

to filesystem να μαντέψω πως ειναι fat32 ?

 

------------------------------------------------ ------------------------

μεταφορά αρχείων πως κάνεις;

βλεπεις το δισκο ως shared folder στα win? με ftp? αλλιώς;

 

μηπως υπαρχει ενεργο antivirus και ελέγχει ότι σου έρχεται προς το pc?

 

 

στο δικό μου δικτυο, 2 pc, με ρουτερ στη μεση, στα 100mbps, παιζουν ταχυτητες μεταξυ 4500-6500 Kb/sec.

Πιο αργά απο 4000 μονο αν ενας απο τους 2 υπολογιστες κάνει κατι πολυ εντατικό, ή ο δισκος του (συνηθως αυτος που στελνει τα αρχεία), ειναι fragmented σε κατάσταση τραγική. Συμβαίνει συχνά σε κατεβαστήρια.

 

Παλιά που κατέβαζα με kazaa, και δεν υπήρχε το pre-allocate space, το partition που δεχόταν τα downloads είχε γίνει σουρωτήρι.

Προσπαθούσα μετα να παρω τα κατεβασμένα σε ενα usb και σερνόταν το σύμπαν.

μετακίνησα ολα τα μισοτελειωμένα parts, σε αλλο partition προσωρινά, έκανα defrag το ταλαιπωρημένο partition, και τα επέστρεψα. και λύθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στο cd ούτε στο manual αναφέρεται κατι περισσότερο, ειναι εντελως no name. Ακόμα και η ιστοσελίδα που αναφέρει http://www.rdc.com.tw δεν αναφέρει τίποτα για το προιόν.

Το σύστημα του δίσκου είναι fat32 αναγκαστικά για να το αναγνωρίσει.

Τον δίσκο τον βλέπω σαν θέση δικτύου.Το δικό μου δίκτυο είναι 54mbps.

Antivirus έχω το nod32, αλλά αν σκανάρει ότι μπαίνει στο pc έτσι σκανάρει και τα δεδομένα του ίντερνετ αντίστοιχα, τα οποία έρχονται με μεγαλύτερη ταχύητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54mbps σε δίκτυο με καλώδιο? εγω ήξερα τα 10, ή 100 ή τα 1000 mbps

ασύρματα συνδέεσαι μεταξυ λαπτοπ - ρουτερ?

 

το ιδιο πρόβλημα ισχυει και αν τον βαλεις απευθειας στο pc se ethernet, χωρις μεσολαβηση ρουτερ?

αν το βαλεις σε usb τι ταχυτητες πιανει? (και προς τις δυο κατευθυνσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόφον γίνεται η επικοινωνία, δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση το καλώδιο.

 

Ένα πρόβλημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι buffers του ftp / http ή ότι άλλο server έχει. Για παράδειγμα, όταν είχα εγκαταστήσει πρώτη φορά τον filezilla server, έπιανα γύρω στα 500KB/s σε τοπικό δίκτυο, επειδή έστελνε σε 1Kb chunks. Το αύξησα από τις επιλογές σε 64Kb και η ταχύτητα αμέσως απογειώθηκε, στα 8MB/s.

 

Επομένως αν το κουτί έχει web ή άλλο interface, συνδέσου και άλλαξε τις επιλογές που διαθέτει.

 

edit: πάντως πολύ φτηνό είναι, σκέφτομαι να αγοράσω ένα τέτοιο... ξέρει κανείς την επίσημη ιστοσελίδα του κατασκευαστή;

 

 

 

που την εχει αυτη την επιλογη ο filezilla επειδη μαλλον τρωω την ιδια ηττα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...