Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα μεταφοράς απο δυκτιακό δίσκο


soouza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω για το filezilla server, όχι τον client, έτσι;

 

Λοιπόν, στην 0.9.22 που έχω τώρα πρόχειρη, είναι στο

Filezilla server interface.exe => Edit => Settings => Miscellaneous => Socket buffer size

Απ' ότι βλέπω τώρα το default είναι στα 65Kb, έχω την εντύπωση ότι πριν από ...3 χρόνια που είχα το πρόβλημα το default ήταν πολύ λιγότερο. Τέλος πάντων δοκίμασε να το αυξήσεις και δες αν θα έχει διαφορά. Το λέει και στο διάλογο αυτόν ότι έχει "huge performance impact".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το external λέω.

 

Όμως δοκίμασε να αυξήσεις και το internal, π.χ. αν ο δίσκος σου είναι πολύ κατακερματισμένος μπορεί και αυτό να έχει επιπτώσεις στην απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπατριωτη το βρηκα. βασικα το upload buffer πρεπει να ειναι σημαντικα μικροτερο απο to receive για να μην εχεις corrupted files. Εγω το ρυθμισα στο 24576(upload) και 64240(downolad) για να ειναι multiplied με το mss (MTU -40) MTU =1500> MSS=1460*44=64240 και πετανε τα αρχεια μεσω internet. Εσυ στο δίκτυο ειπες κατι για 8ΜΒ. Προσπαθησε να το βαλεις στο 128480 και πες μου. (Πρεπει να ενεργοποιησεις ομως το windows scaling)

 

>Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters]
"Tcp1323Opts"=dword:00000001

 

ΥΓ. (ασχετο με το αρχικο thread.... ομως εχει ενδιαφερον) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E οχι δα.... λες να μη τοξερα? Γενικα εχω κανει οτι tweak κυκλοφορει και ειμαι τσιτα στο internet.... στο ftp ετρωγα κανα δυο ηττες, αλλα τολυσα οπως αναφερω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@100 010 00: 8Mb/sec ήταν το transfer rate, όχι οι buffers... Δεν ξέρω αν οι ρυθμίσεις ήταν ιδανικές, αλλά παραπάνω δεν πήγαινε ο δίσκος μου οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω κάτι καλύτερο.

 

Όμως δίκιο έχουν οι συμφορουμίτες, ας μην μπλέκουμε δυο συζητήσεις μαζί γιατί γίνεται μπάχαλο, αν δεις τελικά ότι έχεις ακόμα πρόβλημα στην απόδοση άνοιξε ένα άλλο thread. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...