Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για overclock σε έναν AMD 64 4200+


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον παραπάνω επεξεργαστή σε μια Asus A8R32-MVP Deluxe ο οποίος λειτουργεί default στα 2.2 με πολλαπλασιαστή 11 (11*200) και το HTT στα 1000

Δοίμασα να τον ανεβάσω και τα κατάφερα μέχρι τα 2.4 (11*219)

Αν βάλω το fsb στα 220, μου ρίχνει τον πολλαπλασιαστή στο 9, όπως και το HTT.

Οι μνήμες είναι 4*512 DDR400 με timings 2-3-2-5 και default τάση.

Όταν τον έχω στα 2.4 οι μνήμες πάνε στα 219 με διαιρέτη cpu/11 (σύμφωνα με το cpu-z)

Το stepping του επεξεργαστή είναι 2. Ή αλλιώς Ε6.

Τι μπορώ να κάνω για να πάει παραπάνω; Αν πηγαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου έχει αφήσει πολλαπλασιαστη CPU και πολλαπλασιαστη ΗΤΤ στο AUTO!

To htt για μην έχεις προβλήματα σταθερότητας πρέπει να είναι max στα 1000 αλλά και αρκετά πιο κατω να είναι δεν θα έχεις προβλημα ουτε αντικτυπο στις επιδόσεις οποτε βάλε αρχικά το πολλαπλασιαστή ΗΤΤ στο 3Χ!

Κατεβασε τις μνήμες σου οσο πιο χαμηλά γίνεται με τον καταλληλο διαιρέτη ωστε να μην σε κοβουν θα ασχοληθούμε αργότερα με τις μνήμες!

Βγάλε απο το AUTO τον πολλαπλασιαστή της CPU και βαλτον σταθαερά στο 11!

Κατόπιν αρχιζε να ανεβάζεις με βήματα των 5Mhz το fsb! Καθε φορά που το κάνει μπαίνε windows τρεχε για κανενα 20λεπτο orthos για να ελέγχεις την σταθεροτητα (μην ξεχνας να ελέγχεις και θερμοκρασίες με το coretemp, δεν πρέπει να ξεπερνουν τους 65-70 βαθμους στο full!)

Οταν θα αρχίσεις να μην είσαι σταθερος στο orthos σημαίνει οτι σιγα σιγά θα πρεπει να αρχίσεις να ανεβάζεις το ρευματάκι στον επεξεργαστή (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ)!

Με μια ΚΑΛΗ αερόvωψυξη το ρευματάκι λογικά θα μπορέσεις να το πας μεχρι τα 1.55V!

Με τον παραπάνω τρόπο θα βρείς που maxαρει ο επεξεργαστης σου!

 

Κανε τα παραπανω και μετα ξαναρώτα εδώ για τις μνήμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον τρέχω στα 2805 με 11*255 με την τάση στα 1.400v στο bios και στο cpu-z να παίζει από 1.408 μέχρι 1.472 αλλά περισσότερο στα 1.456

Το ΗΤΤ είναι στα 765

Οι ραμ από 166 (333 ddr) που τις έβαλα στο bios τρέχουν στα 200.4 (400.8) με timings 2-3-2-5

Έτρεξα Super-pi στα 32Μ στα 28m05s και η θερμοκρασία σύμφωνα με το speedfan έφτασε τους 36C.

Τον είχα στα 2904 με 11*264, ΗΤΤ στα 528, τις ραμ στα 207.4 (414.8) με 2-3-2-5, τάση 1.584 αλλά δεν ολοκλήρωνε Super-pi.

Από πού μπορώ να κατεβάσω ένα orthos που να τρέχει στα ΧΡ 32bit;

Έχω κατεβάσει κανα δυο αλλά βγάζουν error...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το super pi χρησιμοποιεί μονο τον ένα πυρήνα οποτε και οι θερμοκρασίες που πήρες με το speedfan δεν είναι η max που θα έχεις αμα φορτωθούν και οι 2 πυρήνες!

Το orthos τι eror σου βγάζει???

Δοκίμασε και το coretemp για θερμοκρασίες! Το speedfan μην το πολυεμπιστεύεσαι στον δικό μου 4200+ Χ2 μου δείχνει 10 βαθμούς κατω απο τις πραγματικές!

 

Παντως μου φαίνεται πολύ περίεργο 4200+ χ2 να δουλέυει σταθερα στα 2800 μονο με 1,4 ταση και μονο στους 36C (εκτος και αν τον εχεις στο νερακι)!

Βάλε αμα μπορεις σε παρακαλώ μια photo απο cpu-z να δω λιγο ποιος 4200+ ακριβώς είναι!

Εμενα πάντως για να δουλέψει σταθερα στα 2800 τον έχω με 1.6 ταση και full load θερμοκρασίες 65-67C με μια zalman9500!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έτρεξα το orthos και μου έβγαλε error στο 1 λεπτό περίπου.

Τον κατέβασα στα 2750 με 11*250, ΗΤΤ 750 και ραμ στα 196(392) χωρίς να αλλάξω τάση και μου έβγαλε error στα 10 λεπτά. Θερμοκρασίες 45 max με το speedfan. Το coretemp μου δείχνει το δεύτερο πυρήνα 8-10 βαθμούς πιο ψηλά από τον πρώτο και μου φαίνεται οτι έχει κάπως μεγάλη απόκλιση. Βέβαια μπορεί να είναι και σωστό...

Ξέρεις τι ήθελα να σε ρωτήσω; Από τη στιγμή που βγάζει error στο orthos,

και στο super-pi 32m και στο 3dmark ολοκληρώνει κανονικά αν αποφασίσω να τον δουλεύω έτσι παίζει να μειωθεί δραματικά η διάρκεια ζωής του;

Επίσης αν τον έχω με τάση 1.5 - 1.6 (είτε χωρίς λόγο είτε επειδή αλλιώς δεν παίζει) μειώνεται πάλι η ζωή ή απλά αυξάνεται η θερμοκρασία;

Εγώ ας πούμε αν τον έχω στα 2700 με 2800 συνέχεια, θα μου κρατήσει κανα δυο χρόνια;

Το ίδιο και για την κάρτα γραφικών... Έχω μια Sapphire X1950XTX με χρονισμούς 681 πυρήνα και 1098 τις μνήμες από 650 και 1000 αντίστοιχα.

Αν είναι να τα παίξει σε κανά 2 μήνες, να την κατεβάσω στα default κι ας χάσω τα 500-600 3dmarks παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις με το oc, εφόσον πάντα είσαι σε ανεκτα επίπεδα θερμοκρασιών , ο χρόνος ζωής μειώνεται λόγο στρεσσαρίσματος του hardware αλλά πχ αν η cpu έχει χρόνο ζωής 10 χρονια σε default ρυθμίσεις με το οc αντε να πέσει το πολύ στα 7χρονια! Ε δεν πιστεύω να τον κρατήσεις 7 χρονια τον υπολογιστή σου!!!

 

Τώρα οσον αφορά το γεγονος οτι βγάζει errors στο orthos σημαίνει οτι ο επεξεργαστής δεν είναι αρκετά σταθερός σε αυτές της ρυθμισεις οποτε πχ σε καποιο βαρύ game μπορει να σου δημιουργήσει πρόβλημα (κολληματα, crash κτλ) αμα παιζεις για αρκετή ώρα!!!!

 

Θα σού πρότεινα να τον βάλεις στα 2750 με 1,5 ταση! είναι ένα αρκετά καλό οc για 24/7 με αέρα και σου δίνει αρκετό performance boost! Εγώ τουλαχιστον έτσι τον έχω τα τελευταία 2 χρόνια και δεν έχει κανει κιχ!

 

Οσο αφορά την καρτα γραφικών σε γενικές γραμμές ισχύει οτι και για τον επεξεργαστή!

 

πλακα πλακα βάλε κανενα screenshot από 3dmark06 να δούμε τι ψάρια πιάνεις!!!! :P:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK και κάτι άλλο: αυτό το 24/7 τι είναι; Έχει να κάνει με το Κ8;

 

:lol::-D Αυτό σημαίνει οτι ο υπολογιστής είναι ανοιχτος 24ωρες την ημερα 7 μερες την βδομάδα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς παίρνω screenshot; Και μετά πώς το βάζω εδω πέρα; Πρέπει να το ανεβάσω σε κάποια σελίδα οπωσδήποτε; Με copy-paste από το σκληρό δεν παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς παίρνω screenshot; Και μετά πώς το βάζω εδω πέρα; Πρέπει να το ανεβάσω σε κάποια σελίδα οπωσδήποτε; Με copy-paste από το σκληρό δεν παίζει;

 

για screenshot πατας to prtscn στο πληκτρολόγιο σου και μετά κανεις ένα paste στο paint σωζεις την φωτο και την ανεβάζεις στο imageshack κανεις copy το link για φορουμ που σου βγάζει και μετά paste εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...