Προς το περιεχόμενο

Μπλε οθόνη!Πρόβλημα με μνήμες???


NickTheGreek89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιάδηποτε βοήθεια,γνώμη αποδεκτή για ενα θέμα "ανεξήγητο".Μέσα δεκέμβρη και ενώ συναρμολογώ τη νεα συνθεση μου ερχεται η ωρα να βάλω τις μνημες (CORSAIR XMS2 DHX DDR2 2GB (2X1GB) PC2-6400 (800MHZ) CL4 DUAL CHANNEL).Ενω τις έχω εγκαταστήσει ανοίγω για πρωτη φορα τον υπολογιστη και ακουω από το κουτι τον χαρακτηριστικο θόρυβο του ότι δεν υπαρχει μνημη. αλλαζω θεσεις, δοκιμαζω πρωτα τη μια, μετα την άλλη εως οτου με το ένα module ανοιγει κανονικά. Βάζω τη δευτερη μονη της τίποτα! Σαν τελευταια δοκιμη πρωτου την επιστρεψω βαζω και τις δυο μαζι και παιζουν κανονικα(dual channel)!:shock: κατα καιρους όμως και συνηθως όταν παίζει κάποιο παιχνιδι βγαίνει η γνωστη ,άγνωστη μπλε οθονη με τα ʽκινεζικαʼ και μετά επανεκκινηση :mad:...ποτέ όμως ενω είναι idle...

post-90871-129062959104_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τρέξε κι ένα memtest και αν σου βγάλει σφάλματα και εφ'όσον είσαι σίγουρος πως έχεις εγκαταστήσει μνήμες σωστά (βολτ,χρονισμούς) αντικατάσταση...

 

ΥΓ.

Αυτό το "dual voltage" στην υπογραφή σου τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε κι ένα memtest και αν σου βγάλει σφάλματα και εφ'όσον είσαι σίγουρος πως έχεις εγκαταστήσει μνήμες σωστά (βολτ,χρονισμούς) αντικατάσταση... Τι motherboard έχεις μήπως δεν είναι ελλατωματικές και παίζει καμιά ασυμβατότητα;

 

Ασυμβατότητα δεν παίζει (ASUS M2NE-SLI) οσο για βολτ και χρονισμους ειναι στα default του bios...Οτι τεστ η benchmark εχω κάνει δεν έχει βγάλει προβλημα.

 

ΥΓ. μαλ...κια απο βιασύνη ειναι το dual voltage!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σημαίνει αυτό; anyway έχω την εντύπωση πως θες 2 βολτ για τις συγκεκριμένες. Βάλτο σωστά από το bios τρέξε memtest και ξαναπόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την καθυστέρηση στο posting αλλα το memtest86 δεν βρηκε κανενα προβλημα στα default του bios.Τωρα εχω αρχισει να σκεφτομαι την καρτα γραφικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τελευταια δοκιμη πρωτου την επιστρεψω βαζω και τις δυο μαζι και παιζουν κανονικα(dual channel)!:shock: κατα καιρους όμως και συνηθως όταν παίζει κάποιο παιχνιδι βγαίνει η γνωστη ,άγνωστη μπλε οθονη με τα ʽκινεζικαʼ και μετά επανεκκινηση :mad:...ποτέ όμως ενω είναι idle...

 

αυτό είπα που σημαίνει οτι τώρα λειτουργεί με 2gb ram dual channel 128bit αδυνατον αν δεν επαιζαν και τα δυο η αν δεν πηγαινε κατι καλα με τη μια.το memtest ποσο αξιοπιστο ειναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το memtest είναι πολύ αξιόπιστο. Οι άνθρωποι συνήθως βγάζουν errors :P

Τα βολτ τα έβαλες σωστά; Πόσο τα είχες πριν; Έπαιξες κανένα παιχνίδι από τότε που τα έφτιαξες τα βολτ; Το memtest το έτρεξες με τι βολτάζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το memtest είναι πολύ αξιόπιστο. Οι άνθρωποι συνήθως βγάζουν errors :P

Τα βολτ τα έβαλες σωστά; Πόσο τα είχες πριν; Έπαιξες κανένα παιχνίδι από τότε που τα έφτιαξες τα βολτ; Το memtest το έτρεξες με τι βολτάζ;

 

οπως προ-ειπα,τα παντα οσον αφορα τα voltage και οτιδηποτε αλλες επιλογες ειναι στα default του bios αφου δεν τα πειραξα οταν ετρεξα memtest εκτος και αν εννοεις κατι που δεν ξερω...παιχνιδι δεν εχω παιξει ακομα αν και το κανει τελειως τυχαια και οχι σε συγκεκριμενα σημεια προγραμματων/παιχνιδιων και οχι παντα με την ιδια πυκνοτητα πχ την προηγουμενη εβδομαδα δεν το εκανε καθολου ενω χθες 2 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...