Προς το περιεχόμενο

SOS!Εξωτερικος σκληρος τα παιζει!


hypercyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστε με παιδια!Θα τα χασω ολα!Πριν λιγες μερες πηρα εναν LACIE 320GB εξωτερικο και τον συνδεσα με το PC (ενα παμπαλαιο P4 1.7GHZ 512 MB RAM).Ενω αρχισε να μεταφερει κανονικα τα αρχεια απο το σκληρο μου,σε καποια στιγμη σταματησε και δεν αναγνωριζε καν τον εξωτερικο.Τον συνδεσα σε αλλη usb και ενω στην αρχη την ειδε κανονικα και μετεφερε μερικα αρχεια,μετα απο λιγο παλι τα ιδια.(Βλεπει οτι υπαρχει συσκευη,αλλα δεν την αναγνωριζει,δεν βγαζει κανενα μηνυμα οτι ανιχνευτηκε νεα συσκευη).

Ειπα οτι θα ειναι προβλημα με τη usb μια που ειναι 1.0.Πηρα λοιπον σημερα μια pci usb 2.0 και τη συνδεσα κανονικα.Δυστυχως,παλι τα ιδια.Χωρια που εβαλα ενα hub και δεν αναγνωριζει τις θυρες του ως usb 2.0 αλλα ως 1.0.

Να σας πω επισης οτι ο εξωτερικος ειναι σε format FAT32.Δεν θα αντεξω να χασω τα αρχεια που εχω μεταφερει στον εξωτερικο(εκανα χρονια να τα βρω).

Βοηθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα παρομοιο προβλημα εχω κι εγώ με τις usb θύρες. Όταν αφήσω το pc ανοιχτό για αρκετές ώρες , τότε οτιδήποτε κι αν συνδέσω στην usb μου εμφανίζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να το αναγνωρίσει.

Κάνω restart και μετά λειτουργούν όλα μια χαρά.

Οι συσκευές που είναι μονίμως συνδεδεμένες στο usb (πχ scanner, printer, webcam) δεν έχουν πρόβλημα.

 

Εδω και 3 μέρες είμαι κάτοχος ενός Lacie 500GB ethernet/usb αλλα το έχω συνδέσει στην lan. λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπάρχει φίλος στου οποίου το pc μπορείς να δοκιμάσεις τον σκληρό...καν' το (για να δεις αν αυτό που φταίει είναι κάτι στο pc σου ή στο δίσκο..)...Αν είναι ο δίσκος,δοκίμασε (αν αναγνωριστει που8ενά)κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων ,όπως το GetDataBack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο Control Panel, System, Hardware, Device Manager, Universal Serial Bus Controllers.

 

Προσεξε τα USB Root Hub, Power Management.

 

Ξετσεκαρε το 'allow the computer to turn off this device to save power'.

 

Καντο σε ολα ta USB Root Hub να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Αν ο δισκος εχει software που σου επιτρεπει να του πεις να μην το ριχνει στον υπνο, πες του το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...