Προς το περιεχόμενο

Apple TV (Take 2)


telegamesvg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θ α ήθελα κάνουμε μια συζήτηση γύρω απο την νέα προσπάθεια της Apple με το Αpple tv ....και το κυριοτερο αν πιστευετε οτι εχει θέση σε μία αγορά όπως η Ελληνική ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θ α ήθελα κάνουμε μια συζήτηση γύρω απο την νέα προσπάθεια της Apple με το Αpple tv ....και το κυριοτερο αν πιστευετε οτι εχει θέση σε μία αγορά όπως η Ελληνική ...

 

Σε μια αγορά όπως την Ελληνική όπου η πειρατεία κυριαρχεί, όχι δεν έχει θέση .. Όμως για το εξωτερικό νομίζω ότι είναι μια πολύ καλύτερη προσπάθεια σε σχέση με το "take 1" .. Τα HD Rentals είναι επίσης τεράστιο πλεονέκτημα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Apple TV είναι καθαρά προιον πολυτελείας. Την ίδια δουλειά μπορείς να την κάνεις και με άλλους τρόπους αλλά με πολύ περισσότερο κόπο. Νομίζω πως ελάχιστοι θα προβουν σε μια τέτοια αγορά και πως ΚΑΙ αυτή η προσπάθεια θα αποτύχει.

 

Τα HD rentals είναι πράγματι πάρα πολύ καλά...αφου ακόμα και εγω το σκέφτομαι και ντρέπομαι με τον εαυτό μου που θα πληρώσω για μια ταινεία τόσο χρήμα.. :P

 

Έτσι κι αλλιώς σιγά σιγά η άποψη μου είναι ότι ο κόσμος κινείται σε άλλες μαθόδους και απομακρύνεται από την τηλεόραση σαν προίον. Πχ εγώ έχω απλά μια θεική οθόνη στο pc και τα κάνω όλα με αυτή.. Δεν χρειάζομαι τηλεόραση... Και άμα κάποτε μου τη βαρέσει και θέλω τηλεόραση θα παρω με τα ίδια λεφτά έναν πάρα πολύ καλό προβολέα... Πιστεύω πως πολλοί το σκέφτονται σαν κι εμένα. Όπως είπε και ο Steve πολύ ζορικό project αυτό και δεν έχει πετύχει κανείς ως τώρα... Είδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς σιγά σιγά η άποψη μου είναι ότι ο κόσμος κινείται σε άλλες μαθόδους και απομακρύνεται από την τηλεόραση σαν προίον. Πχ εγώ έχω απλά μια θεική οθόνη στο pc και τα κάνω όλα με αυτή.. Δεν χρειάζομαι τηλεόραση... Και άμα κάποτε μου τη βαρέσει και θέλω τηλεόραση θα παρω με τα ίδια λεφτά έναν πάρα πολύ καλό προβολέα... Πιστεύω πως πολλοί το σκέφτονται σαν κι εμένα. Όπως είπε και ο Steve πολύ ζορικό project αυτό και δεν έχει πετύχει κανείς ως τώρα... Είδωμεν...

 

Eνταξει η αληθεια ειναι οτι και εγω όλες τις ταινιες που βλέπω τις κατεβαζω απο τα γνωστα μερη , τις αποθηκευω και οταν εχω χρονο τις βλεπω ....

Αλλα ας μιλησουμε για τον υπολοιπο κοσμο που δεν ασχολειται τοσο πολυ με τους υπολογιστες ...

Δεν θα ηταν μια καλο να υπαρχει μια υπηρεσια σαν το itunes rental movies με αντστοιχες τιμες video club ...και να τις παρακολουθεις στην τεραστιων -πλεον- διαστασεων tv ή στον projector μεσω του Apple Tv ..

Καλη η οθονη του Η/Υ (τι οθονη εχεις?? με εβαλες σε περιεργεια !!) αλλα ειναι ωραια κ η εικονα μιας οικογενειας ή μια παρεα φιλων να τρωνε,πινουν συζηταν και να διαλεξουν να δουν μια ταινια παρεα αν τους "την δωσει" εκεινη την στιγμη ....στο σαλονι και στα μεσα προβολης που προαναφερουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, εγώ δεν με βλέπω να απομακρίνομαι από την τηλεόραση και προς την οθόνη του υπολογιστή για προβολή ταινειών .. Λίγο ο καναπές, και περισσότερο το μέγεθος της οθόνης της τηλεόρασης με κρατούν σε αυτήν :-) Ο λόγος που δεν θα αγοράσω Apple Tv είναι γιατί όπως σωστά ειπώθηκε, την θεωρώ πολυτέλεια .. Αν είχα 230 δολάρια για πέταμα, τότε μάλιστα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τι οθονη εχεις?? με εβαλες σε περιεργεια !!)

 

μια 24αρα...

 

Λίγο ο καναπές, και περισσότερο το μέγεθος της οθόνης της τηλεόρασης με κρατούν σε αυτήν

 

Μα δεν διαφωνεί κανεις σε αυτό... Όταν είσαι μόνος σου και γουστάρεις να αράξεις κάθεσαι και στο κρεβάτι απέναντι απο την οθόνη του pc και βλέπεις εκεί... Όταν θέλεις καναπέ, παρέα κλπ ανάβεις τον projector... Όταν πια με 1000 euro παίρνεις 720p projector και με 2000 euro 1080p νομίζω πως δεν έχει και πολύ νόημα η αγορά μιας καινούριας tv στην οποία θα βάλεις και το apple tv...

 

 

Για μένα η αγορά του apple tv είναι μόνο για πρακτικούς λόγους...δλδ άμα το mac δεν είναι κοντά στην tv/projector και δεν μπορείς/θες να απλώσεις καλωδιάκι... Αλλά ακόμα και έτσι είναι πολύ χρήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι κοντά στην αγορά αλλά έχω ένα macbook και ένα macbook pro στο σπίτι τα συνδέω στην τηλεόραση και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου βέβαια ώραια θα ήταν να μην συνδέω τίποτα και να πατάω ένα κουμπάκι και να παίζουν όλα με χαλάει που δεν έχει internet radio πολύ μεγάλη παράλειψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ ψήνομαι για το apple tv αλλα στα καταστήματα εδώ το έχουν πάνω απο 310? ενώ στην Αμερική το πουλάνε γύρω στα 150-180?

Δεν τρελάθηκα!

Θα περιμένω κανεναν γνωστό να μου το φέρει απο Αμερική (εαν βρώ κανεναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το χτύπησα στο αμερικάνικο ebay με λιγότερο απο 170?.

Δεν ξέρω πόσο θα μου καθυστερήσει ή εαν θα έχω προβλήματα στο τελωνείο...

Με την παροχή ρεύματος θα έχω πρόβλημα; γιατι στην αμερική έχουν άλλα standards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, το παρέλαβα, το σύνδεσα στην καινούργια 32" HD ready tft και μπορώ να πω πως είναι παρα πολυ καλο μηχάνημα.

Στα θετικά είναι

+ οτι μπορώ να δώ οποιαδήποτε ταινία έχω στην ψηφιακή βιντεοθήκη μου , ανα πάσα στιγμή σε streaming (τα εχω περάσει στο iTunes με περιγραφές, artwork κτλ κτλ). Δεν τα μετέφερα στον σκληρό του AppleTV γιατί δεν χωράνε όλα.

+ μου έκανε sync και την μουσική και τις φωτό και μπορώ να τα ακουω/βλέπω στην tv

 

Τα αρνητικα:

- πρεπει κάθε βιντεο να το μετατρέψω σε mp4 για να το παίξει το appletv. Δεν μπορεί να κανει αναπαραγωγή divx, xvid κτλ

- μετα απο κανενα 5λεπτο εξαφανίζεται το appletv απο το itunes, ενω το sync λειτουργεί κανονικά, εκτος κι αν κλείσω και ξανα ανοίξω το itunes.

- το youtube δεν λειτουργεί μεσα απο το appletv. Μου βγάζει μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθεί, ενω το appletv συνδέεται κανονικά στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, .avi και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις παίζουν με κόλπο. Το youtube δεν παίζει λογικά λόγω κάποιας λάθος ρύθμισης.

 

Αυτό που με χαλάει εμένα είναι ότι παίζει μόνο 720p. Και γι αυτό απλά θα κάνω το ταπεινό Mac Mini το επόμενο HTPC μου. Και άμα μου καπνίσει θα πετάξω πάνω και το AppleTV OS από τα γνωστά μέρη με τις ταινίες και καθάρισα.

 

Το movie rental είναι καλό αλλά μόνο για τους Αμερικάνους και λοιπούς Ευρωπαίους που είναι εξοικειωμένοι με τέτοιου είδους αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με το youtube μέσω appletv δεν εκανα κάποιες ρυθμίσεις.

Μονο τις ρυθμίσεις για το δίκτυο το οποίο και λειτουργεί κανονικά.

Πάντως πολύ καλό μαραφέτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...