Προς το περιεχόμενο

περι amazon


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα! σκεφτομαι να κανω καποιες αγορες απο το amazon ομως εχω μια απορια σχετικα με μεταφορικα και επιπλεον φορους κλπ. πως μπορω να τα υπολογιζω αυτα σε καθε παραγγελια που κανω; επισης φανταζομαι πως δεχονται προπληρωμενες καρτες ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν θέλω να πάρω κάτι από το αμαζον (βιβλία κυρίως) κοιτάω το .com στην Αμερική, το .co.uk στην Αγγλία και το .de στην Γερμανία. Όπως καταλαβαίνεις το καθένα έχει διαφορετική διαθεσιμότητα προϊόντων, διαφορετικό νόμισμα (δολάρια, λίρες, ευρώ αντίστοιχα) και διαφορετικά έξοδα αποστολής για Ελλάδα (αυτά υπολογίζονται ανά κομμάτι, βάρος και είδος αποστολής κατά την διαδικασία παραγγελίας αναφέρονται αναλυτικά στην τελική τιμή). Καμιά φορά πετυχαίνεις κ διαφορετικές προσφορές. Οπότε κάνε μια μικρή έρευνα και βλέπεις τι σε συμφέρει. Από Αγγλία κ Γερμανία δεν έχεις φόρους, εκτελωνισμούς κλπ. Από USA όσες φορές έχω παραγγείλει δεν μου ζήτησαν τίποτα πλην μια μόνο φορά που είχα παραγγείλει πολλά μαζεμένα βιβλία και μου τα κράτησαν στο τελωνείο στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος όπου κ έπρεπε να πάω κ να κάνω εκτελωνισμό. Ήταν όμως ένας σάκος ολόκληρος. Αν παραγγείλεις όμως 1-2 βιβλία τότε έρχονται σενα δεματάκι, το οποίο αν είναι μικρό το φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι κ δεν χρειάζεται καν να πας στο ταχυδρομείο να το παραλάβεις.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει κ με προπληρωμένη κάρτα.

 

A! Εάν θες βιβλία, ρίξε μια ματιά και στο http://www.abebooks.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα. κατι καταλαβα σε συνδιασμο με αυτα που ειπες με το site του amazon. παντως οπως και να χει το συνολικο ποσο θα μου το γραφει πριν γινει η παραγγελια ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα. κατι καταλαβα σε συνδιασμο με αυτα που ειπες με το site του amazon. παντως οπως και να χει το συνολικο ποσο θα μου το γραφει πριν γινει η παραγγελια ετσι;

 

Ναι. 1234567890

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επιβεβαιώνω κι εγώ τα λεγόμενα του positron.

Επίσης αν παραγγείλεις από το amazon.com και χρειαστείς εκτελωνισμό, μπορεί να τον κάνει και κάποιος από τους εκεί υπαλλήλους (Ελ. Βενιζέλου), με κάποιο "αλμυρό" extra κόστος (στο λέω για την περίπτωση που βρίσκεσαι επαρχία και δε μπορείς να πας ο ίδιος εκεί).

Τέλος έχε υπόψη πως από .com καθυστερούν αρκετά παραπάνω από ότι τα ευρωπαϊκά (λογικό). Χοντρικά 1 εβδομάδα vs 3 εβδομάδων (εφόσον φυσικά το είδος είναι άμεσα διαθέσιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

γεια χαρά, μπορώ να κάνω παραγγελία από amazon.com προϊόν που δεν στέλνει στην ελλάδα όπως προϊόντα πληροφορικής αλλά με shipping address στις ηπα, δλδ να πληρώσω από εδώ αλλά να σταλεί στις ηπα?

και αν ναι με ποια μέθοδο μπορώ να πληρώσω?

βασικά έχω μια δυσκολία να βρω email support του amazon.com, ξέρεις κανείς πού έχει τρόπους επικοινωνίας?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα για να μην ανοίγω καινούριο thread.

Σήμερα παρήγγειλα κάτι από το γαλλικό amazon. Την ώρα της παραγγελίας δεν είχα λεφτά μέσα μέσα στην προπληρωμένη κάρτα, αλλά τα κατέθεσα κανά μισάωρο αργότερα.

Εντωμεταξύ, ήδη μου έστειλαν email ότι υπάρχει πρόβλημα με τον λογαρισμό μου, κάτι το οποίο δείχνει λογικό αφού όταν το έστειλαν η κάρτα ήταν άδεια.

Θα ξαναπροσπαθήσουν να 'τραβήξουν' τα χρήματα ή όχι; Από την τράπεζα, μου είπαν ότι τα λεφτά θα 'εμφανιστούν' στις 8 σήμερα το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...