Προς το περιεχόμενο

Η χρήση κινητών «δηλητηριάζει» τον ύπνο


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και είμαι από τους πρώτους που λέω προσοχή στην ακτινοβολία των κινητών, όσον αφορά τον ύπνο θα έλεγα ότι όταν καμία φορά ξεχνώ ανοικτό το κινητό, μια χαρά κάνω νάνι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αμφισβητεις μια επιστημονικη ερευνα?

Εχεις κανενα επιχειρημα να αντιπαραθεσεις προς καταριψην της εν λογω ερευνας, εκτος της υποκειμενικοτατης, ατομικης σου αποψεως?

 

Κανει μια ομαδα επιστημονων που εκπαιδευτηκαν για να ξερουν και να γνωριζουν μερικα πραγματα μια ερευνα, σπαταλαει πολυ χρονο με υποθεσεις επι υποθεσεων, δοκιμες επι δοκιμων, αναλυσεις επι αναλυσεων και καταληγει σε ενα συμπερασμα και ερχομαι εγω πχ, διαβαζω τα συμπερασματα, σκεφτομαι για 4 δευτερολεπτα και λεω "Εεεε, μπααα μωρε, τα παραλενε...."

Bullsh....ts!

 

Need a cooker? Use your cell phone.:-D

 

εγω παντως με 2 κινητα κοντα στο κρεβατι,αν δεν δουλευω το 12-14ωρο κοιμαμαι...και πριν τα κινητα το κοιμομουν πάλι..σε μένα σίγουρα δεν ισχυει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γώ δεν έχω πρόβλημα με το κινητό..(ξυπνητήρι μόνο και κλειστό πάντα..)

το προβλημα θα το έχω αν κοιμάμαι, είναι ανοιχτό και με πάρει κανένας όταν κοιμάμαι..τότε ...πράγματι είναι πρόβλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και άγια όλα αυτά. Καλό είναι να γίνονται και τέτοιες έρευνες, που επιβεβαιώνουν αυτά που ήδη υποπτευόμαστε. Εγώ το βλέπω περισσότερο ως ένα τρόπο για να μου υπενθυμίζει ότι πρέπει να κάνω χρήση του κινητού με μέτρο. Κανείς από εμάς δεν πρόκειται να αποκτήσει όγκο στο κεφάλι αύριο από υπερβολική χρήση του κινητού, ούτε θα είμαστε υγιέστατοι μετά από 20-30 χρόνια για να μας απασχολεί μόνο το θέμα της ακτινοβολίας. Ας είναι καλά, η μόλυνση του περιβάλλοντος, τα μολυσμένα τρόφιμα που τρώμε και όσο πάνε χειροτερεύουν και τόσα άλλα προβλήματα που υπήρχαν, υπάρχουν και παρουσιάζονται συνεχώς. Για να μην πιάσουμε το στρες και τα ψυχολογικά που κατά τη γνώμη μου είναι η μεγάλη μάστιγα της εποχής μας....

 

Το ενδιαφέρον μου κέντρισε η αναφορά στο θέμα του ύπνου. Και μου θύμισε ένα προβληματισμό που είχα καιρό τώρα.Όσοι απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα και ζουν σε μεγάλες πόλεις θα καταλάβουν τι εννοώ.

 

Η σύγχρονη πραγματικότητα απαιτεί να δουλεύουμε 10-12 ώρες καθημερινά για 6 μέρες τη βδομάδα( με μετριοπαθείς εκτιμήσεις). Αν υπολογίσουμε ότι ένας ενήλικας χρειάζεται 6-7 ώρες ύπνου για να μπορεί να αποδώσει φυσιολογικά, μένουν 6-8 ώρες. Αν υποθέσουμε πως για τις απαραίτητες μετακινήσεις(από και προς τη δουλεία) και βιολογικές ανάγκες, πχ. φαγητό, υγιεινή(σικ) και καθαριότητα, απαιτούνται 1-3 ώρες, τί μένει?

Οπότε ένας μέσος ενήλικας έχει στη διάθεσή του 4-5 ώρες ελεύθερες καθημερινά για να τις διαθέσει όπως νομίζει(ψυχαγωγία-διασκέδαση-whatever). Παπάρια-μάντολες δηλαδή.

Δεν δουλεύουμε για να ζούμε. Ζούμε για να δουλεύουμε!

Και επειδή όλοι έχουμε σαλπάρει με το love boat του Καπιταλισμού και δεν φαίνεται στεριά στον ορίζοντα, όλα τα παραπάνω δεν αναμένεται να αλλάξουν προς το καλύτερο σύντομα.

 

Οπότε νομίζω ότι οι επιστήμη πρέπει να δώσει βάση στο ζήτημα του ύπνου. Αν υπάρχει τρόπος δηλαδή, να μειωθεί ο χρόνος που αφιερώνουμε στον ύπνο προς όφελος του ελεύθερου χρόνου μας. Να βρουν μια μέθοδο ή να φτιάξουν ένα χάπι (ή ένα ματζούνι ξέρω γω) ούτως ώστε να επιταχύνονται οι διεργασίες του ανθρώπινου οργανισμού κατά τη διάρκεια του ύπνου και να έχουμε την αίσθηση της ξεκούρασης και της ευεξίας με λιγότερο ύπνο. Και γρήγορα, 'cause i'm not getting any younger :fear:. Τόσο δύσκολο είναι? Εδώ σε λίγα χρόνια(άντε σε μερικές δεκαετίες) θα παίζουμε σφαλιάρες με τον κλωνοποιημένο εαυτό μας!

 

Αυτά είχα να πω και ξαλάφρωσα(Δεν!).

 

PS: Respect σε όποιον κάτσει να διαβάσει το παραλήρημά μου....

 

Αν βγουν αυτά τα χάπια που ξέρεις ότι δεν θα σε αναγκάζουν να τα παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγουν αυτά τα χάπια που ξέρεις ότι δεν θα σε αναγκάζουν να τα παίρνεις;

 

Εντάξει, δεν ζούμε στο Fahrenheit 451! Ναι μεν καπιταλισμός, αλλά υπάρχει προς το παρόν(και το μεσο-βραχυπρόθεσμο μέλλον κατά τη γνώμη μου) ελευθερία βούλησης....

Εγώ το φαντάζομαι περισσότερο ως "θεραπεία" με συνταγή γιατρού και βεβαίωση από την εργοδοσία. Anyway, το βαθύτερο point είναι ότι ο ελεύθερος χρόνος είναι είδος προς εξαφάνιση πια.

 

 

@ livewire

κλαπ κλαπ κλαπ (funnily enough, no pun intended) :-)

 

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τα κινητά μας είναι ένοχα και για την ώρα του πύνου καλύτερα να τα κλείνουμε τη νύκτα. ΤΟ ίδιο κάνω μόνος μου και απλά βάζω ξυπνητήρι σε απόσταση 5 μέτρων μακριά μου κλειστό φυσικά για ν σηκωθώ και να το κλείσω αλλιώς θα κοιμάμαι...

 

Έτσι έκανα κι εγώ παλιότερα μέχρι που πήρα SE και ανακάλυψα τον ρημάδη τον Απομακρυσμένο Έλεγχο :devil:

Από τότε δεν ξανακοιμήθηκα με το κινητό μακρυά μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια..τι ακουω..δλδ υπαρχουν και ατομα που πιστευουν οτι το κινητο δεν επηρεαζει την υγεια???:shock:

μου θυμιζει καπνιστες που λενε οτι το τσιγαρο κανει καλο:eek:

 

linewire δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως το μερος για να ανπτυξεις τις θεωριες σου περι καπιταλισμου..αν και μπορει να συμφωνω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linewire δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως το μερος για να ανπτυξεις τις θεωριες σου περι καπιταλισμου..αν και μπορει να συμφωνω;)

 

Αν μου επιτρέπεις, θα απαντήσω εγώ εκ μέρους του linewire;)

 

Ο Καπιταλισμός μπορεί να κοιμάται ήσυχος. Έχω σπουδαιότερα πράγματα για να ασχοληθώ....

 

Συγνώμη για το offtopic:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο τ έχω...κ τ διάβασα...:s....Δν κάνω πλάκα,αλλά πραγματικά πρέπει να έχω πρόβλημα...Το πόση ώρα κάνω για να κοιμηθώ τις περισσότερες φορές τ έχω καταλάβει,κ συν ότι ορισμένες φορές έχω πονοκέφαλο..Κ δν ξέρω τι παίζει,αλλά πριν τις 5 τ πρωί δν μπορώ να πέσω στο κρεβάτι για ύπνο,αν πέσω πιο νωρίς θα κάνω σβούρες όλο τ βράδυ...Τώρα δν ξέρω αν φταίνε τ κινητά,πάντως μια φορά το παθαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...