Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα'θελα να μάθω τι οθόνη θα σου έρθει. Φοβάμαι ότι θα είναι Samsung. Όταν έδωσα τον κωδικό της LG που χρησιμοποιήσαν άλλοι, το σύστημα τους την έβγαλε μη διαθέσημη. Επειδή το μηχάνημα το διαλύουν αρκετά για την αλλαγή οθόνης (το'χω περάσει 2 φορές) μήπως αξίζει να ανοίξεις το κουτί με την καινούρια από πριν. Οι Samsung έχουν αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος τους με την μάρκα, και απ'αυτά που λένε άλλοι, το ίδιο και οι LG. Κάποιες Κινέζικες μόνο λέγεται ότι δεν γράφουν από πίσω μάρκα. Εγώ όταν ξαναβρεθώ σε αυτή την θέση αν δω Samsung απλά θα την στείλω πίσω χωρίς δοκιμή.

Καλή επιτυχία!

 

Το έχω υπόψη μου αυτό και θα το τσεκάρω πριν την τοποθετήσει ο τεχνικός. Μήπως ξέρεις τι ακριβώς γράφουν στο πίσω μέρος τους τόσο η samsung όσο και η Lg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επειδή τις έχω δίπλα δίπλα σε βεβαιώνω ότι οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικά ακριβείς.

Η samsung είναι η SEC3350 και η LG αυτή της υπογραφής μου. Η δική σου ποια είναι;

 

 

PS Αν θέλεις πιο πολλά δες εδώ http://forum.notebookreview.com/showthread.php?p=3042263&highlight=rem_rem#post3042263

 

Η δικιά μου είναι SEC3350 και σίγουρα δεν αμφιβάλλω για τις φωτογραφίες σου. Απλά κοιτάζοντας τες έκανα την σύγκριση με αυτή που έχω.

Διάβασα το link που έδωσες...Εκεί αναφέρονται κάποιοι κωδικοί όπως: XK309 και RW985. Ισχύουν αυτά και εδώ στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θέλω βοήθεια. χτες έκανα κάποιες αλλαγές και έβγαλα κάποια προγράμματα από που εμφανιζόταν δίπλα από το ρολόι,από τότε σε κάθε επανεκκίνηση τρέχει το windows installer και με καθυστερή στην έναρξη...τι κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω υπόψη μου αυτό και θα το τσεκάρω πριν την τοποθετήσει ο τεχνικός. Μήπως ξέρεις τι ακριβώς γράφουν στο πίσω μέρος τους τόσο η samsung όσο και η Lg?

 

Η δύο απ'τις τρεις Samsung είχαν την κλασσική ετικεττούλα με το σήμα της Samsung (αυτό το μπλε οβάλ), ενώ στην τρίτη στην ετικέττα με το barcode έγραφε με κεφαλαία Samsung.

LG δυστυχώς δεν είχα την τύχη να δω (αν είχα, πιστεύω θα είχα απαλλαγεί απ΄τις μουτζούρες - δηλ. grainy)

Τώρα περιμένω να μαζέψουν το αρχικό μου μηχάνημα για να ξαναρχίσω το τυχερό παιχνίδι της Dell: τι οθόνη θα μου βγάλει σήμερα η κληροτίδα, την ποιοτική LG που στο κάτω-κάτω τέτοια ποιότητα πληρώσαμε ή την Β΄ διαλογής Samsung?

Πάντως επιμένω, από φωτεινότητα δεν είναι άσχημη η συγκεκριμμένη SEC3350 που έχω, οι ρυθμίσεις που δούλεψαν για μένα είναι (με τον 174.31 driver) : φωτεινότητα 55%, ψηφιακή ζωντάνια 14%, αντίθεση 55%, gamma 51%.

Και κάτι άλλο, αν είσαι τυχερός και φτάσεις στην αντικατάσταση, όταν είναι να βγάλουν το μαύρο κομμάτι με τα πλήκτρα αφής, να βγάλουν πρώτα τα πλαϊνά ασημί. Ο πρώτος τεχνικός που ήρθε έβαλε κάτω απ΄τον πίνακα ελέγχου (αυτό το μαύρο) ένα κατσαβίδι και προσπάθησε να το βγάλει τραβολογόντας το. Αυτό λύγιζε αλλά δεν βγήκε μιας και το κρατούσαν τα πλαϊνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου είναι SEC3350 και σίγουρα δεν αμφιβάλλω για τις φωτογραφίες σου. Απλά κοιτάζοντας τες έκανα την σύγκριση με αυτή που έχω.

Διάβασα το link που έδωσες...Εκεί αναφέρονται κάποιοι κωδικοί όπως: XK309 και RW985. Ισχύουν αυτά και εδώ στην Ελλάδα?

 

Λοιπόν, εγώ έφτασα μέχρι τον προϊστάμενο, και του ζήτησα να αντικαταστήσει τον γενικό κωδικό που του δίνει το πρόγραμμά του μ'αυτό που θα του πώ. Ήταν ευγενέστατος, το δοκίμασε. Την ΧΚ309 και την DWτριακόσιακάτι που τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς, τις δύο δηλαδή LG Ultrasharp οθόνες το σύστημα του τις έδωσε μη διαθέσιμες. Και μάλλων δεν με παραμύθιαζε, γιατί όταν του είπα για την NU763(νομίζω αυτός ήταν ο αριθμός) μου είπε ότι είναι άλλων προδιαγραφών , όχι Ultrasharp.(έχει δίκιο, είναι η LG WXGA οθόνη). Άρα όντως είδε λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ έφτασα μέχρι τον προϊστάμενο, και του ζήτησα να αντικαταστήσει τον γενικό κωδικό που του δίνει το πρόγραμμά του μ'αυτό που θα του πώ. Ήταν ευγενέστατος, το δοκίμασε. Την ΧΚ309 και την DWτριακόσιακάτι που τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς, τις δύο δηλαδή LG Ultrasharp οθόνες το σύστημα του τις έδωσε μη διαθέσιμες. Και μάλλων δεν με παραμύθιαζε, γιατί όταν του είπα για την NU763(νομίζω αυτός ήταν ο αριθμός) μου είπε ότι είναι άλλων προδιαγραφών , όχι Ultrasharp.(έχει δίκιο, είναι η LG WXGA θόνη). Άρα όντως είδε λεπτομέρειες.

 

Εννοείς την DW306? Είναι και αυτή LG 1680X1050 SWXGA+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς την DW306? Είναι και αυτή LG 1680X1050 SWXGA+?

 

Ναι. Στο φόρουμ DELL των Notebookreviews.com την αναφέρανε. Σε κάποιους αυτή η LG ήρθε τελευταία. Επίσης δηλώσανε (η τεχνική υποστ.μάλλων Αμερικής) ότι σταματήσανε να την χρησιμοποιούνε, αλλά συνεχίζουν να παραλαμβάνουν μηχανήματα μ'αυτήν.

Όπως είπα πριν εμπειρία με LG δεν έχω (εκτός απ΄το 3 χρονών Toshiba μου που έχει μέσα ματ LG), απλά μεταφέρω αυτά που διάβασα σε άλλα φόρουμ για αυτές. Ενώ από Samsung...Την τέταρτη "χαίρομαι".

EDIT. Τώρα που το σκέφτομαι, πριν τρια χρόνια μπήκα στον Κωτσόβολο και πήρα το φθηνότερο laptop που βρήκα με βασικά για τότε χαρακτηριστικά. Οθόνη μια χαρά, όλα δουλεύνε σωστά, κανένα πρόβλημα. Τώρα το βασανίζει η 8 χρονών κόρη μου. Ενώ με το XPS που και το έψαξα και το ακριβοπλήρωσα ακόμα τρέχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Στο φόρουμ DELL των Notebookreviews.com την αναφέρανε. Σε κάποιους αυτή η LG ήρθε τελευταία. Επίσης δηλώσανε (η τεχνική υποστ.μάλλων Αμερικής) ότι σταματήσανε να την χρησιμοποιούνε, αλλά συνεχίζουν να παραλαμβάνουν μηχανήματα μ'αυτήν.

Όπως είπα πριν εμπειρία με LG δεν έχω (εκτός απ΄το 3 χρονών Toshiba μου που έχει μέσα ματ LG), απλά μεταφέρω αυτά που διάβασα σε άλλα φόρουμ για αυτές. Ενώ από Samsung...Την τέταρτη "χαίρομαι".

EDIT. Τώρα που το σκέφτομαι, πριν τρια χρόνια μπήκα στον Κωτσόβολο και πήρα το φθηνότερο laptop που βρήκα με βασικά για τότε χαρακτηριστικά. Οθόνη μια χαρά, όλα δουλεύνε σωστά, κανένα πρόβλημα. Τώρα το βασανίζει η 8 χρονών κόρη μου. Ενώ με το XPS που και το έψαξα και το ακριβοπλήρωσα ακόμα τρέχω...

Οι οθόνες της DELL είναι οι παρακάτω:

 

WSXGA+ 1680x1050 Panels

LG Philips LPLF300 - Dell P/N: XK309 - Size: 15.4"

Samsung SEC3350 - Dell P/N: RW985 - Size: 15.4"

 

WSXGA/WXGA+ 1440x900 Panels

AU Optronics AUO2077 - Dell P/N: GU429 - Size: 15.4"

Samsung SEC3157 - Dell P/N: Unknown - Size: 15.4"

LG Philips LPLDF00 - Dell P/N: XP059 - Size: 15.4"

Samsung SEC4457 - Dell P/N: Unknown - Size: 14.1"

 

WXGA 1280x800 Panels

AU Optronics (Model Unknown) - Dell P/N: UX303 - Size: 14.1"

LG Philips LPL0000 - Dell P/N: WR362 - Size: 14.1"

 

Η προβληματική οθόνη είναι μόνο η Samsung SEC3350 για την Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WXGA 1280x800 Panels

AU Optronics (Model Unknown) - Dell P/N: UX303 - Size: 14.1"

LG Philips LPL0000 - Dell P/N: WR362 - Size: 14.1"

 

Η προβληματική οθόνη είναι μόνο η Samsung SEC3350 για την Ευρώπη.

 

Ξέχασες τις WXGA 15.4"

Samsung και LG (NU763)

και την

DW306 LIQUID CRYSTAL DISPLAY..., 15.4WSXGA+, TLF, LGP, V2

Επίσης δεν είναι μόνο η SEC3350 προβληματική, αλλά και η WXGA Samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες τις WXGA 15.4"

Samsung και LG (NU763)

και την

DW306 LIQUID CRYSTAL DISPLAY..., 15.4WSXGA+, TLF, LGP, V2

Επίσης δεν είναι μόνο η SEC3350 προβληματική, αλλά και η WXGA Samsung

 

Δεν τις ξέχασα. :devil:

Η DELL αλλάζει συνεχώς κωδικούς. Θα έπαιρνε μισή μέρα να τα αναφέρω όλα. Υπάρχει λ.χ. η NU763 που είναι LG, η TM121 που είναι CPT, η RP636, 1280x800 που είναι Samsung κλπ.

Το πρόβλημα είναι κυρίως με τις 1680x1050 Samsung SEC3350, 1440x900 Samsung SEC4457 και τις AU Optronics AUO2077.

Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και για τον Μ1730 γίνεται λογος για τις διαφορές της LG και SAMSUNG οθόνης . Παρολα αυτά εγώ έχω στο Μ1730 SAMSUNG και ειμαι πολυ ικανοποιημένος. Το μοναδικό πρόβλημα ειναι το light-leakage οταν η οθόνη ειναι μαύρη ενω η LG οθόνη δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός ήρθε για να αλλάξει την οθόνη, αλλά μαζί του έφερε και μια Samsung. Οπότε έφυγε άπρακτος γιατί φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω να βάλει χέρι στο Laptop για το τίποτε....

 

Μου είπε ότι δεν υπάρχουν στις αποθήκες LG οθόνες. Μάλλον θα κάνω φασαρία, γιατί μόνο έτσι βρίσκει κανείς το δίκιο του...:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...