Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά να σας ρωτήσω...Το DVD του 1530 ειναι DUAL LAYER?μπορώ να γράχω τέτοια DVD ή μόνο αυτα που έχουν 4,7GB χώρο?

 

Βέβαια και είναι. Το δοκίμασα με ένα DVD+R DL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
κοίτα.. δεν είναι όλες οι samsung για τα σκουπίδια...

πρέπει να δεις πρώτα οπτικά το πανελ και μετά να ψάξεις το hardware id

αλλιώς αυθυποβάλλεσαι:o

Πρώτα είδα το πρόβλημα στην οθόνη, και μετά έψαξα για hardware id, το οποίο όμως δεν έγραφε κωδικό μάρκας. Οπότε μόνο όταν την άλλαξε ο τεχνικός είδα τι είχε μέσα.Επίσης το πρόβλημα το είδαν κι άλλοι. Σίγουρα δεν θα ρισκάριζα να διαλύσουν το ολοκαίνουριο laptop για πλάκα(και πίστεψέ με, σχεδόν το διαλύουν για την αλλαγή της οθόνης- όλη η βάση, τα καλώδια της κεραίας,το πληκτρολόγιο και το μέρος με το πλήκτρα αφής ήταν σκόρπια πάνω στο τραπέζι).

Πάντως για εξυπηρέτηση Dell μόνο τα καλύτερα έχω να πω!

Όσο για τις Samsung τι να σου πώ, 3 στις 3 προβληματικές δεν νομίζω να είναι ενθαρρυντικό !

(Αν ψάξεις στο Ιντερνετ θα δεις ότι κάποιοι που λέγαν ότι η δική τους Samsung είναι καλή, όταν είδαν την LG κατάλαβαν την διαφορά.) Και φαντάζομαι ότι δεν θα είναι για πάντα, μάλλων η συγκεκριμμένη παραγωγή τους πήγε στραβά. Το κακό είναι ότι αντί να τις αποσύρουν, τις βάλανε σε μηχανήματα και μάλιστα σε κάποια που δεν είναι "της σειράς" αλλά κάποιων απαιτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια και είναι. Το δοκίμασα με ένα DVD+R DL

 

ουφ γιατί θα είχα ξενερώσει.τελικά παιδιά χτύπα ξύλο το μηχάνημα είναι πολύ καλό.βλέπω και ένα toshiba που έχει ένας φίλος μου,καινούριο και δεν έχει καμία σχέση με το δικό μας(εξωτερικά,βάρος,σουλούπι)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905173

 

το δικό μας είναι πολύ ποιο σουλουπομένο και ποιοτικό(δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω), είναι και ποιο ελαφρύ.το ίδιο έχω να πω και για έναν άλλον που έχει hp(εξωτερικα,βάρος,σουλούπι).

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900319

 

το άλλο που παρατήρησα είναι πως ότι έχει πάνω του είναι επώνυμο, lg οθόνη, teac dvd.βεβαια μπορεί και στα άλλα λάπτοπ να είναι ετσί, δεν το ξέρω.

Αυτή είναι η άποψή μου για το λάπτοπ, χωρις να θέλω να το παίξω πρόβατο της dell. Άλλωστε αν έχετε παρατηρήσει και στα τόπικ μου όταν λέω την γνώμη μου δεν λέω μόνο

dell, αλλά και άλλες μάρκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, πρόσφατα απέκτησα ένα DELL XPS M1730 (Intel® Core™ 2 Extreme Processor X7900 , NVIDIA® GeForce® 8800M GTX SLI) από ebay, σε πολύ καλή τιμούλα (2000ευρώ). Δυστυχώς όμως δεν έχει blueray burner αλλά απλό DVD-RW. Μπορώ μήπως να απεθυνθώ στην DELL Hellas και να παραγγείλω το blueray drive για να το βάλω επάνω στο laptop? Thanks:-)

 

Παιδιά δεν ξέρει κανένας να απαντήσει στο ερώτημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όταν ήρθε το λαπτοπ είχε μέσα 6 cds?βέβαια μπορεί να έχει σε κάποιους 5, επειδή έχουν την απλή κάρτα ήχου.

Παιδιά δεν ξέρει κανένας να απαντήσει στο ερώτημα μου?

 

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις στο dell.gr να δείς το τηλ που το γράφει στην πρώτη σελίδα, να πάρεις και να ρωτήσεις.νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.η άποψη μου είναι να μην βάλεις ακόμα γιατί είναι πολύ ακριβο.εκτος αν καίγεσαι τόσο πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πέντε..σχετικά άχρηστα και ....αχρείαστα;)

 

γιατί 'αχρηστα και αχρείαστα?

 

παιδια θα ήθελα να πω και κάτι άλλο που θα είναι λίγο off topic.στην περιοχή που είμαι πιάνω ένα ασύμαρτο δύκτιο με όνομα linksys το οποιο είναι ξεκλείδωτο. μπήκα μέσα και πιάνω 3,5mb στο speedtest.net είμαι τόσο κολ----φαρδος?με το παλιό pc δεν το έβρισκα, εκτός και αν το έβαλαν τώρα.και το θέμα είμαι ότι είμαι φοιτητής και έχω vodafone mobile connect(το ασύρματο για όσους δεν ξέρουν)!!!αρα όταν θέλω να κατεβάζω ποσότητες θα κατεβάζω απο αυτό και όταν είμαι εκτός σπιτιου θα παίρνω το vodafone...

 

ερώτηση:τι δίκτυο είναι αυτό?το έχω εντοπίσει και αλλου, σε άλλες περιοχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί 'αχρηστα και αχρείαστα?

 

παιδια θα ήθελα να πω και κάτι άλλο που θα είναι λίγο off topic.στην περιοχή που είμαι πιάνω ένα ασύμαρτο δύκτιο με όνομα linksys το οποιο είναι ξεκλείδωτο. μπήκα μέσα και πιάνω 3,5mb στο speedtest.net είμαι τόσο κολ----φαρδος?με το παλιό pc δεν το έβρισκα, εκτός και αν το έβαλαν τώρα.και το θέμα είμαι ότι είμαι φοιτητής και έχω vodafone mobile connect(το ασύρματο για όσους δεν ξέρουν)!!!αρα όταν θέλω να κατεβάζω ποσότητες θα κατεβάζω απο αυτό και όταν είμαι εκτός σπιτιου θα παίρνω το vodafone...

 

ερώτηση:τι δίκτυο είναι αυτό?το έχω εντοπίσει και αλλου, σε άλλες περιοχές...

 

αχρηστα και αχρείαστα

1.Γιατί υπάρχει και η δυνατότητα άμεσης επαναφοράς του συστήματος στην εργοστασιακή του κατάσταση με δύο κινήσεις.

2. Γιατί θα ξαναβάλεις το Roxio??

3. Γιατί η DELL βάζει ένα κάρο bloatware (άχρηστες εφαρμογές κλπ):devil:

 

Το δίκτυο δεν είναι ένα. Είναι πολλά του ίδιου κατασκευαστή και προφανώς...

ξεκλέιδωτα.. (αν είναι δυνατόν....):mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχρηστα και αχρείαστα

1.Γιατί υπάρχει και η δυνατότητα άμεσης επαναφοράς του συστήματος στην εργοστασιακή του κατάσταση με δύο κινήσεις.

2. Γιατί θα ξαναβάλεις το Roxio??

3. Γιατί η DELL βάζει ένα κάρο bloatware (άχρηστες εφαρμογές κλπ):devil:

 

Το δίκτυο δεν είναι ένα. Είναι πολλά του ίδιου κατασκευαστή και προφανώς...

ξεκλέιδωτα.. (αν είναι δυνατόν....):mrgreen:

 

Δεν ειναι αχρειαστο για τον εξης λογο, αν θες να κανεις ο,τι θες τον δισκο σου πολυ απλα διαγραφεις το restore partition και το partition με το media direct και τοτε σιγουρα θα σου χρειαστει το cd των vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αχρειαστο για τον εξης λογο, αν θες να κανεις ο,τι θες τον δισκο σου πολυ απλα διαγραφεις το restore partition και το partition με το media direct και τοτε σιγουρα θα σου χρειαστει το cd των vista

 

Σωστά το ΕΝΑ από τα ΠΕΝΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες δυο μέρες διαβάζω ό,τι υπάρχει για τα XPS. Παρότι χάλασε η κάρτα γραφικών του FSC μου μόλις ένα μήνα μετά το πέρας της 2ετους εγγύησης (κλασικό???), αυτό το μηχάνημα με έχει κάνει να τα ξεχάσω όλα...

 

Είναι όντως τόσο όμορφο και αξιόπιστο όσο λέτε? Δεν υπάρχει καπου μπανανόφλουδα? Τα παίζει με ένα Mac? Το χρησιμοποιώ και για γραφισιτκή δουλειά το laptop αλλά το σκέφτομαι αν θέλω να πάρω Mac λόγω του κόστους όλων των προγραμμάτων του.

 

Το XPS όμως είναι πραγματικά κουκλί. Εχω ήδη συζητήσει με το τέλειο τμήμα εξυπηρέτησης της Dell και μου έχουν στείλει προσφορά. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Πόσο ζυγίζει με την 6αρα μπαταρία?

2. Ζεστένεται?

3. Αν ναι, το ανεμιστηράκι βγάζει θόρυβο?

4. Η οθόνη του είναι Samsung ή έχουν πλέον μόνιμα αλλάξει?

5. Αξίζει να πάρω και την τσάντα του? Από τον παλιό μου laptop έχω ακόμα την τσάντα πλάτης, αν και τα μαξιλαράκια έχουν κάπως χαλαρώσει...

6. Αν το μόνο αντίπαλο δέος που έχει αυτή τη στιγμή είναι το Vaio VGN-FZ31M πρέπει ακόμα να το σκέφτομαι???

 

Το μόνο κακό (αναγκαίο όμως) είναι ότι καθυστερεί η παράδοση. Τον θέλω για τη δουλειά μου και αυτό με βάζει σε σκέψεις βιαστικής αγοράς που είμαι σίγουρος ότι θα μετανοιώσω...

 

Thx για τις όποιες συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες δυο μέρες διαβάζω ό,τι υπάρχει για τα XPS. Παρότι χάλασε η κάρτα γραφικών του FSC μου μόλις ένα μήνα μετά το πέρας της 2ετους εγγύησης (κλασικό???), αυτό το μηχάνημα με έχει κάνει να τα ξεχάσω όλα...

 

Είναι όντως τόσο όμορφο και αξιόπιστο όσο λέτε? Δεν υπάρχει καπου μπανανόφλουδα? Τα παίζει με ένα Mac? Το χρησιμοποιώ και για γραφισιτκή δουλειά το laptop αλλά το σκέφτομαι αν θέλω να πάρω Mac λόγω του κόστους όλων των προγραμμάτων του.

 

Το XPS όμως είναι πραγματικά κουκλί. Εχω ήδη συζητήσει με το τέλειο τμήμα εξυπηρέτησης της Dell και μου έχουν στείλει προσφορά. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1. Πόσο ζυγίζει με την 6αρα μπαταρία?

2. Ζεστένεται?

3. Αν ναι, το ανεμιστηράκι βγάζει θόρυβο?

4. Η οθόνη του είναι Samsung ή έχουν πλέον μόνιμα αλλάξει?

5. Αξίζει να πάρω και την τσάντα του? Από τον παλιό μου laptop έχω ακόμα την τσάντα πλάτης, αν και τα μαξιλαράκια έχουν κάπως χαλαρώσει...

6. Αν το μόνο αντίπαλο δέος που έχει αυτή τη στιγμή είναι το Vaio VGN-FZ31M πρέπει ακόμα να το σκέφτομαι???

 

Το μόνο κακό (αναγκαίο όμως) είναι ότι καθυστερεί η παράδοση. Τον θέλω για τη δουλειά μου και αυτό με βάζει σε σκέψεις βιαστικής αγοράς που είμαι σίγουρος ότι θα μετανοιώσω...

 

Thx για τις όποιες συμβουλές σας.

 

το βάρος του είναι 2,6 κιλά σύμφωνα με dell.

δεν μπορώ να πω ότι ζεστένεται,ιδιαίτερα με το παλιό μου που έκαιγε,βέβαια έκανα πολλές δραστηριότητες ταυτόχρονα.

γενικά είναι αθόρυβο,το ανεμιστηράκι δουλεύει ελαχιστότατα,και με ελαχιστο(τι να σου πω σχεδον καθολου)θορυβο.

έχω παρατηρήσει στα ποστ ότι τα τελευτέα μηχανήματα έχουν lg στις 2 μεγάλες αναλυσεις.

κοίτα θα σου πρότεινα να πάρεις τσαντα που θα δεις από κοντα.πήγαινε σε κανένα plaisio,public,έχουν μεγάλη ποικιλία.

 

σε σχέση με το σόνυ εξαρτάται πόσα λεφτά δίνεις.το καλό στην dell είναι ότι μπορείς να επιλέξεις τι θα βάλεις μέσα.πάντος αν πάρεις dell θα σου πρότεινα βάση το δικό μου.

να βάλεις 3 gb ram(ότι και να του βάλεις δεν θα έχει πουθενά κόλλημα),το καλό wireless n(θα πιάνεις καλύτερο και γρηγορότερο σήμα) και σκληρό στις 7200rpm για να πηγαίνει σφαίρα.

 

τέλος αυτό που παρατήρησα στο δικό μου και το έχω ήδη πει είναι ότι είναι πολύ περιποιημένο μηχανημα.τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...