Προς το περιεχόμενο

Nvidia 8600 vs 6800


jsmith6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια 6800 και με έχει υπηρετήσει καλά. Όταν την αγόρασα ήταν ο σάλος του Doom3 και FarCry και είχε άριστες επιδώσεις.

 

Σήμερα υπάρχει η 8880, η οποία φαντάζομαι είναι το αντοίστιχο μοντέλο με την τότε 6800. Είμαι στην φάση να αγοράσω καινούριο μηχάνημα αλλά δεν θέλω να επενδύσω τόσα χρήματα σε μια κάρτα γραφικών καθώς το gaming έχει μειωθεί αρκετά για μένα.

 

Αυτό που ρωτάω είναι: αν πάρω μια 8600, θα έχει την ίδια τουλάχιστον απόδοση με την 6800; Ανάμεσα στα καινούρια παιχνίδια που θα παίξω, Θέλω να κάνω LAN matches σε Doom3, Ηalf-Life 2, και τα σχετικά :)

 

Φαντάζομαι πως σαν μεταγενέστερη κάρτα θα είναι καλύτερη, αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά. Για παράδειγμα αισθανόμουν την GeForce 2 TI πιο γρήγορη από την GeForce 4 MX.

 

Sorry αν αυτό που ροτάω είναι κάτι πολύ απλό, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.

 

Και μια που είμαστε στο θέμα, αν θέλω να αγοράσω μια NVidia με τις ίδιες επιδώσεις ακριβώς με την 6800 (για ένα τρίτο hardware που κάθεται), ποιά μπορώ να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση οσο αφορά την αποδοση/τιμή αυτή τη στιγμη είναι η 3850 της ΑΤΙ (γύρω στο 140Ε). Ξέχνα την 8600 δεν αξίζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 8600/2600 γενικα απετυχαν σα σειρες για αναβαθμιση απο 6800 θα αρχιζα να κοιταω απο 3850 και πανω

 

για λιγοτερα χρηματα,μεταχειρησμενο η υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Είμαι κάπως πιο κατατοπισμένος.

 

Από το site που μου έδωσε ο sa3rdna είδα πως η 8600 έχει απογοητευτική απόδοση ακόμα και στο Doom3 που είνα παιχνίδι 3-ετίας! Οπότε ή θα περιμένω 1,5 μήνα για την 9600GT ή θα πάρω μία 8800GT. Η 8800GT φένεται να έχει αρκετά καλή απόδοση και η τιμή της δεν είναι απαγορευτική.

 

οι 8600/2600 γενικα απετυχαν σα σειρες για αναβαθμιση απο 6800 θα αρχιζα να κοιταω απο 3850 και πανω

 

Λες "από 3850", αλλά αν μιλάγαμε μόνο για NVidia chips, από που θα ξεκινάγαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο 8800gt φυσικα!

 

και οι 3850 και η 8800gt ειναι oι καλυτερες στα λεφτα τους

 

η 3870 ειναι υπερβολικα κοντα στην 8800gt για να μην παρει κανεις τη δευτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός ο spartakos νομόζω πάντως οτι η 8800γτ έχει καλύτερες επιδόσεις απο την 9600gt απο τα λίγα που έχω δει γενικά είναι ότι καλ΄θτερο στα λεφτά της(230 ευρόπουλα) εαν σου φαίνονται πολλά τότε hd3850 256 χωρίς δεύτερη σκέψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Είμαι κάπως πιο κατατοπισμένος.

 

Από το site που μου έδωσε ο sa3rdna είδα πως η 8600 έχει απογοητευτική απόδοση ακόμα και στο Doom3 που είνα παιχνίδι 3-ετίας! Οπότε ή θα περιμένω 1,5 μήνα για την 9600GT ή θα πάρω μία 8800GT. Η 8800GT φένεται να έχει αρκετά καλή απόδοση και η τιμή της δεν είναι απαγορευτική.

 

 

 

Λες "από 3850", αλλά αν μιλάγαμε μόνο για NVidia chips, από που θα ξεκινάγαμε;

 

Παρε καλυτερα την 8800gt512mb την πηρα πριν 1 βδομαδα και τα σπαει! Επαιξα CRYSIS 1280χ1024 very high στα xp τρεχει πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το DOOM3( το οποιο ειναι και το αγαπημενο μου pc game) το δοκιμασα σημερα σε σε ultra quality 1280x1024&AA4X τρεχει στα 300! :shock: fps ενω με την 8600 ετρεχε μονο στα 60!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...