Προς το περιεχόμενο

php, mysql & utf8_bin σε mysql βάση δεδομένων


takistmr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!!! Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Στο site μου τρέχει σ' ένα υποφάκελο ένα forum σε phpbb3 (δες την υπογραφή μου). Αυτό δημιουργεί τα table του στη βάση δεδομένων σε utf8 με COLLATE=utf8_bin.

 

Εγώ προσπαθώντας να διαβάσω μερικά tables του για να τα εμφανίζω στην αρχική σελίδα του site μου (πχ "τα τελευταία post" ή "ο νεότερος χρήστης", κτλ.) οι χαρακτήρες τους εμφανίζονται κινέζικα.

Το forum δουλεύει κανονικά (χωρίς να εμφανίζει τα κινέζικα) και όταν χρησιμοποιώ το phpmyadmin για να δω τα περιεχόμενα του πίνακα όλα είναι καλά. Όταν όμως ανοίγω τη βάση με το EMS SQL Manager 2005 ή καλώ τα δεδομένα με ένα query τότε παίρνω πίσω κινέζικα. (Τα ίδια ακριβώς μου κάνει και το αντίγραφο όλου του site και της db που τρέχει και στο τοπικό μου δίκτυο.)

 

Δοκίμασα να εφαρμόσω μετατροπές σε επίπεδο string αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Έχει κανείς ιδέα που κάνω λάθος ή να προτείνει εναλλακτική μέθοδο για να πάρω τα δεδομένα των tables στα Ελληνικά????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συνδεθείς με τη βάση δεδομένων θα δώσεις το ερώτημα:

 

>SET NAMES 'utf8';

 

Η σελίδα στην οποία εμφανίζεις τα αποτελέσματα πρέπει φυσικά να έχει κωδικοποίηση Unicode (UTF-8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συνδεθείς με τη βάση δεδομένων θα δώσεις το ερώτημα:

 

>SET NAMES 'utf8';

 

Φίλε μου με έσωσες!!!! Αυτό ήταν.

 

Με τη προσθήκη του query 'SET NAMES 'utf8' '' πριν το query των δεδομένων των πινάκων όλα ήρθαν στα Ελληνικά.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...