Προς το περιεχόμενο

Περιεργο σβησιμο και κολλημα pc


TrackM@steR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.Εχει λιγες μερες που μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα και δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει.

Κατα την διαρκεια λειτουργιας του υπολογιστη καποια στιγμη κλεινει η οθονη,λειτουργει για κανα 2-3 δευτερόλεπτα από πίσω και μετα κολάει.Παω να τον κάνω επανεκκινηση,ακούγεται ενα ντρινννννν(οχι συρτο) παλι αλλα χώρις να ανοιγει η οθόνη.Πρέπει να το κλείσω εντελώς για να ανοιξει πάλι.Επισης μπορει να δουλεύει για 2 μερες χωρις κόλλημα και να αρχισει παλι αργότερα.Δηλαδη δεν εχει καποια συγκεκριμενη χρονική στιγμή.

 

Μπορεί κανείς να μου πει τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
..για δοκίμασε να σπρώξεις λίγο "μέσα" την κάρτα γραφικών...

 

 

*(..και πες μου ότι είναι onboard...:lol: )

 

Οταν εννοεις μεσα εννοεις να την πιεσω προς τα κατω ετσι?Το μηχανημα που εχω ειναι αυτο της υπογραφης μου.Παιζει μηπως κανενα θεμα συμβατοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε το pc.Αποσύνδεσε ram,κάρτα γραφικών, σκληρό δισκο. Φύσηξε λίγο τις επαφές τους να φύγει η μάκα και ξανασύνδεσετες. όλα τα parts τα αναγνωρίζει κανονικά το BIOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και θερμοκρασίες....Το μακρόσυρτο ντιιιιν συνήθως είναι μνήνες, αλλά δες και το θέμα της θερμοκρασίας (πολλά mobo έχουν ήχο για ειδοποίηση θερμοκρασίας). Αν δεν σου ανεβαίνει πολλύ η θερμοκρασία, δες στο BIOS τι όριο έχεις για την ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μετακινησα τις μνημες σε αλλες θεσεις αλλα το προβλημα συνεχιζεται.Απο θερμοκρασια ειμαι παρα πολυ καλα.Μπορειτε να μου προτεινετε κατι αλλο για να κανω?

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω μήπως οι μνήμες σου είναι dual channel,και πρέπει να μπουν στο 1ο και 3ο slot MONO..(αυτό έτσι το ανέφερα,δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το πρόβλημά σου..)

Τώρα όσο για το πρόβλημα αυτό καθ' αυτό,δεν νομίζω να είναι στις μνήμες,γαιτί η περιγραφή που κάνεις πιο πολύ κάρτα γραφικών θυμίζει (το ότι "σβύνει η οθόνη" μπορεί απλά να σημαίνει ότι παύει η κάρτα να έχει σχέση με το υπόλοιπο σύστημα...)(αν ήταν μνήμες μάλλον θα σου έβγαζε blue screen).Eίχα πρόσφατα παρόμοια εμπειρία με κάρτα....

Γι αυτό και σου πρότεινα να την "σπρώξεις" μπας και δεν πατάει καλά(it happens....ουουουού!)(..και ναι,εννούσα "προς τα μέσα",στο slot ....)

Παρ' ολ' αυτά,δεν χάνεις τίποτα να κατεβάσεις το memtest86 (google it)και να φτιάξεις δισκέτα ή cd και να το τρέξεις για να βεβαιωθείς για την κατάσταση των μνημών....

Α κι όσο γαι τον περίφημο ήχο που κάνει όταν έχει το πρόβλημα: Στο manual της μητρικής σου,αναφέρει (πίθανώς) την "εξήγηση" ΚΑΘΕ ήχου που θα ακουστεί όταν υπάρχει πρόβλημα...Κι αν δεν βρεις κάτι εκεί,μπορείς να το ψάξεις και online (troubleshooting motherboard beeps πχ),και μάλλον θα βγάλεις πολύ συγκεκριμένο συμπέρασμα ποιό part είναι αυτό με το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να βρεις από κάποιον φίλο σου μια άλλη κάρτα γραφικών και να δοκιμάσεις με εκείνη για λίγες μέρες να δεις αν θα στο κάνει ξανά θα ήταν καλό. Νομίζω ότι από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παρομοιο μουχε συμβει,βεβαια 10 φορες και χειροτερο και ισως δεν εχει σχεση αλλα το αναφερω...ειχα συνδεσει το κινητο μου με την usb και με το που το συνδεω κολλαει το pc ,κανω ρεσετ και δεν ανοιγε η οθονη(δλδ δεν εδειχνε τπτ..το λαμπακι αναμμενο ηταν) ενω το pc δουλευε κανονικα...αρχικα νομιζα οτι εκαψε η καηκε καμια γραφικων αλλα ειχα μια αλλα προχειρη,την αλλαξα και παλι τπτ...εβγαλα τη μπαταρια απο μητρικη,την ξαναβαλα,κλπ κλπ κλπ..και τελικα ειχε καει η μητρικη χωρις ναχει πειραξει τπτ αλλο...εσενα μαλλον ειναι γραφικων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο εχεις τον υπολογιστη και απο ποτε σου κανει αυτο το προβλημα ?

 

Ο υπολογιστης ειναι αγορασμενος εδω και ενα μηνα.Το προβλημα που παρουσιαστηκε σχεδον απο την αρχη.Παρεπιπτώντως αλλαξα την οθονη μου ( LG222WS,widescreen,καινουρια) και εβαλα μια παλια 15αρα και το προβλημα σταματησε εδω και 2 μερες.Παιζει το ενδεχομενο να φταιει η οθονη δηλαδη και αν ναι τοτε τι πρεπει να κανω?Ειναι χαλασμενη,συμβατοτητα ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστης ειναι αγορασμενος εδω και ενα μηνα.Το προβλημα που παρουσιαστηκε σχεδον απο την αρχη.Παρεπιπτώντως αλλαξα την οθονη μου ( LG222WS,widescreen,καινουρια) και εβαλα μια παλια 15αρα και το προβλημα σταματησε εδω και 2 μερες.Παιζει το ενδεχομενο να φταιει η οθονη δηλαδη και αν ναι τοτε τι πρεπει να κανω?Ειναι χαλασμενη,συμβατοτητα ή κατι αλλο?

 

Μπορείς να δεις ποια έκδοση bios έχεις και να δεις στο site του κατασκευαστή της μητρικής σου αν έχουν βγει νεότερες εκδόσεις bios και τι διορθώνουν αυτές οι νεότερες εκδόσεις. Δες αν διορθώνουν κάποια ασυμβατότητα με τις οθόνες widescreen. Η οθόνη πρέπει να έχει κάποιους drivers. Σε safe mode δοκίμασες να τους περάσεις; Γιατί η μπλε οθόνη έχει να κάνει και με drivers από συσκευές που προσθέτουμε μετά στο σύστημα.

Δες και αυτό το άρθρο ίσως σε βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...