Προς το περιεχόμενο

Little monster pc


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά αφού γράψαμε χάλια στην εξεταστική πάω να πάρω το δώρο μου... μια αναβαθμισούλα. Θα φτιάξω ένα θηριάκι και το θέλω για όλες τις χρήσεις.

 

basketsx7.th.jpg

Κουτί θα χρησιμοποιήσω της υπογραφής μου του παλιού.

Τροφοδοτικό θέλω ένα 600αρι Modular και το φαν να είναι στα πλάγια κ όχι πίσω. Μάλλον το Zalman 600w θα πάρω απλά δεν το είχε, αλλιώς για ένα toughpower. Για τις μνήμες πιστεύω καλές είναι αυτές με καλά τιμινγκ και τσιπ. Τους διπλους δισκους τους θελω για raid0.

Τέλος βδομάδας θα το παραγγείλω οπότε πείτε και εσείς τις απόψεις σας, τις παρατηρήσεις σας ή ακόμα καλύτερα αμα κάποιος έχει κάτι παρόμοιο τις εντυπώσεις και ίσως τα προβλήματα του.

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι :-)

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις μητρική (να βάλεις μια P5K) ώστε να γλυτώσεις 100? περίπου και να πάρεις ένα Silverstone Olympia 650Watt τροφοδοτικό.

Μετά , θα σου έλεγα να δώσεις κανα 130άρι ? και να πάρεις το Thermaltake Armor (κουτί) ;)

Θα είσαι GG...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί δεν θα έχει αυτό το pc????

Πολλά λ7 για την μητρική και δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου προτίμησε καποια με P35 chipset!

Επίσης αμα σκοπεύεις να ρίξεις τόσα λ7 σε καρτα γραφικών βαλε και τα λ7 που θα κερδίσεις από την μητρική και πάρε την 3870 Χ2! Αλλίως και μία 8800GT είναι μια χαρά η GTS δεν δικαιολογεί την διαφορά στα χρηματα απο την GT μιας και είναι ελάχιστα καλύτερη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτάκι έχω αυτό της υπογραφής μου

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1023470

Η κάρτα είναι καλύτερη απο την gt και με τον καινούργιο πυρήνα. Άν μου περισσευαν τα λεφτα θα έπαιρνα την GTX έτσι κιαλλιώς. Οπότε παίρνω κάτι ανάμεσα. GTX>GTS>GT

Και πιστεύω οτι έχουν αισθητή διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@metroid: καμία διαφωνία, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να "κόψω" χρήματα από την κάρτα γραφικών και να τα "χώσω" στο τροφοδοτικό - που για μένα είναι πιο σημαντικό υποσύστημα - και να προσπαθήσω να πετύχω τις επιδόσεις της GTS με την GT! Τώρα, για το πόσο αισθητές είναι οι διαφορές τους, βρείτε τα μεταξύ σας και μην σκοτωθείτε (όπως έκαναν πολλοί insomniacs σε πολλά άλλα topics)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι ειμαι καλα στα 600W. Αυτην τη στιγμη μπορω να δώσω μέχρι 300ε για κάρτα οπότε πιστεύω εκεί θα παίξω. Τώρα αν δεν τα αξίζει να πάμε σε GT (αν και δεν νομίζω απο συγκριτικά που έχω δει).

Βέβαια υπάρχει και η σκέψη να πάρω μια 3870ατι και μετα απο λίγο να βάλω μια δεύτερη. Αλλα δεν ξέρω αν αξίζει από όλες τις απόψεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι επιλογές σου είναι πολύ καλές, μερικές παρατηρήσεις:

Η κάρτα γραφικών είναι πολύ καλή και κατά τη γνώμη μου αξίζει τη διαφορά από τη gt γιατί είναι καλύτερη, κλοκάρει πάρα πολύ καλά και διαθέτει κατά πολύ καλύτερη ψύξη. Για τη μητρική είναι αρκετά τα χρήματα αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω μετά από 1 μήνα χρήσης που την έχω κι εγώ ότι είναι πάρα πολύ καλή(υπόψιν ίσως χρειαστεί αναβάθμιση bios για να παίξει ο 8400, θέλει το τελευταίο v.502). Το τροφοδοτικό στα 600 νομίζω ότι σε φτάνει.

Δε βλέπω λόγο ύπαρξης floppy, εγώ προσωπικά το έχω καταργήσει εδώ και 2-3 χρόνια. Μόνο για καμιά αναβάθμιση Bios αν χρειαστεί αλλά στην Ρ5Ε αυτό μπορεί να γίνει και από usb stick... (edit: για να στήσεις raid χρειάζεται? δεν ξέρω :P )

Επίσης με την πτώση των τιμών των ddr2 ίσως αξίζει να πας σε 4GB (2χ2 καλυτερα και όχι 4χ1) αλλά πρέπει να βάλεις και 64μπιτο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό!!! Αμα πιστεύεις οτι διαφορες της τάξεως των 5-8 fps μεταξύ της GT και της GTS αξίζουν τα 80Ε διαφορά τι να σου πω δώστα!!!

Εγώ παντως θα τα έδινα για κατι αλλο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικο και εγω σου προτεινω το Zalman 600w ειναι αθορυβο και modular το εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν το βρεις τσιμπα το, για DVD/RW θα σου προτεινα κατι σε SATA (μικροτερο καλωδιο και καλυτερες ταχυτητες) και να ειναι και lightscribe (ετσι για να μπορεις να κανεις και κανα σχεδιο σε cd/dvd) απο εκει και περα παρε κανα 12'' fan για καλυτερη ψυξη στις 1000 στροφες (να μην κανουν και θορυβο!!).Αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τις αναλύσεις που παίζει κανείς και από το τι θέλει γενικά... Άλλος μπορεί να μη νοιάζεται για το σύστημα ψύξης η για το overclocking. Αν όμως βάλεις και αυτά στην εξίσωση σαν σημαντικά στοιχεία το πράγμα αλλάζει. Όπως και να έχει εγώ βλέπω και τις 2 κάρτες σαν πολύ καλές επιλογές με τα δικά τους δυνατά σημεία. Από τη στιγμή ποy ο φίλος διαθέτει ως 300 ευρώ για κάρτα γραφικών δε βλέπω το λόγο να προτιμήσει gt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για pc χιλιρικου μια χαρα ειναι η gts

εσεις που προτεινετε gt με την ιδια λογικη πειτε του για ati 3850,

η 8800gt ειναι 50% ακριβοτερη απο τη 3850 και φυσικα λιγοτερο % γρηγοροτερη

 

ενα ποιοτικο τροφοδοτικο 600w ειναι αρκετο για oc στα παντα και 4-5 δισκους

 

για τους δισκους,ακριβοπληρωνεις το 'raid edition', παρε 2χ320 η με 100ρικο 1χ500 και αργοτερα του βαζεις αλλον ενα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για pc χιλιρικου μια χαρα ειναι η gts

εσεις που προτεινετε gt με την ιδια λογικη πειτε του για ati 3850,

η 8800gt ειναι 50% ακριβοτερη απο τη 3850 και φυσικα λιγοτερο % γρηγοροτερη

 

καμία σχεση το ένα με το αλλο!!! Η διαφορα επιδόσεων μεταξύ 3850 και 8800gt είναι γύρω στο 30% υπέρ της gt οποτε και η διαφορά στην τιμή δικαιολογήται απόλυτα ενώ για διαφορες λιγότερο του 10% που έχει η GT με την GTS τα 70Ε διαφορά είναι ΠΟΛΛΑ :-(!

Αυτή την στιγμη κατά την γνώμη μου παντα η 8800GT είναι η καλύτερη επίλογη από άποψη τιμής/απόδοσης!

Αλλα τα λ7 τεσπα δεν είναι δικά μου οποτε ας αγορασει οτι είναι καλύτερο για αυτόν!!!:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...