Προς το περιεχόμενο

The old ways , loreena mckennitt


steliospal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς απο που είναι επηρεασμένοι οι στίχοι? Σκεφτόμουν και ίσως εντελώς άκυρα οτι σε κάποια φάση που το τραγούδι λέει : "suddenly I knew that you had to go, your world was not mine, your eyes told me so" , ίσως να αναφέρεται στον θάνατο του άνδρα της...

Υπάρχει καμία περίπτωση να έρθει Ελλάδα? Ξέρει κανείς τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά οι στίχοι στα περισσότερα τραγούδια της είναι επηρεασμένοι από τα ταξίδια της και την ιστορία του κάθε προορισμού.

κατά τ' άλλα για συναυλία -στην ελλάδα κι όλας- ε δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, πρέπει να ήρθε ελλάδα αλλά πριν αρκετά χρόνια...

στο επίσημο σάητ της πάντως -που για κάποιο μυστηριώδη λόγο έχει και τα ελληνικά στις επιλεγόμενες γλώσσες- δεν αναφέρει κάτι για συναυλία προς το παρόν.

βέβαια, πόσο σίγουρος είσαι ότι θέλεις να δεις μια τέτοια συναυλία στην ελλάδα;;

δλδ, με τι προσδοκίες θα πας στο παλλάς λόγου χάρη να δεις/ακούσεις τη λορήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το τραγούδι το έγραψε έπειτα από την επαφή της με χωρικούς με κέλτικες ρίζες. Τα έθιμά τους και οι τρόποι τους εξαφανιζόντουσαν σιγά σιγά και για αυτό το λόγο αποφάσισε να γράψει το συγκεκριμένο τραγούδι. (σε γενικές γραμμές αυτή ήταν η εξήγηση που έδωσε πρόσφατα στο live στη μονή Λαζαριστών)

 

Προσωπικά το έχω στο μυαλό μου για κάτι άλλο (αυτή είναι η μαγεία από τα λόγια και τη μουσική) της Mc Kennitt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...