Προς το περιεχόμενο

Σχεδιαστικό Πρόγραμμα


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παραγγελεία από έναν πολύ καλό φίλο μου που δουλεύει σε κουφώματα αλουμηνίου, να βρω ένα πρόγραμμα. Τι θέλει λοιπόν. Θέλει να πάει σε μια πολυκατοικία πριν ακόμα χτιστεί, να είναι μόνο τα θεμέλεια δηλαδή (γιαπί δεν λέγεται αυτό?) και με κάποιον τρόπο να το περάσει στον υπολογιστή και να "βάλει" πόρτες-παράθυρα και να το δείξει στον πελάτη πως θα είναι ολοκληρωμένο. Υπάρχει πρόγραμμα για τέτοια δουλειά? Έχω στο μυαλό μου το autocad σαν σχεδιαστικό πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν κάνει αυτή τη δουλειά ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλει να σχεδιάσει ο φίλος σου, με το autocad και γενικά με οποιοδήποτε αρχιτεκτονικό πρόγραμμα πιστεύω θα κάνει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγελεία από έναν πολύ καλό φίλο μου που δουλεύει σε κουφώματα αλουμηνίου, να βρω ένα πρόγραμμα. Τι θέλει λοιπόν. Θέλει να πάει σε μια πολυκατοικία πριν ακόμα χτιστεί, να είναι μόνο τα θεμέλεια δηλαδή (γιαπί δεν λέγεται αυτό?) και με κάποιον τρόπο να το περάσει στον υπολογιστή και να "βάλει" πόρτες-παράθυρα και να το δείξει στον πελάτη πως θα είναι ολοκληρωμένο. Υπάρχει πρόγραμμα για τέτοια δουλειά? Έχω στο μυαλό μου το autocad σαν σχεδιαστικό πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν κάνει αυτή τη δουλειά ακριβώς.

 

τα θεμελια ειναι απλα θεμελια νομιζω δεν ειναι καν γιαπι.

Αλλα τι ακριβως να περασει στον υπολογιστη? πρεπει να το σχεδιασει

 

Αυτα τα σχεδια ετσι κι αλλιως τα εχουν ηδη ο πολιτικος μηχανικος και ο αρχιτεκτονας, οποτε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το οικοδόμημα, λάθος λέξη τα θεμέλεια.

Όταν λες ότι τα σχέδια τα έχουν ο πολιτικός μηχ. και ο αρχιτέκτονας, εννοείς σε μορφή που να μπορούν να "μπουν" στο pc? Αν ναι, μπορεί να τα ζητήσει ο φίλος μου?

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το οικοδόμημα, λάθος λέξη τα θεμέλεια.

Όταν λες ότι τα σχέδια τα έχουν ο πολιτικός μηχ. και ο αρχιτέκτονας, εννοείς σε μορφή που να μπορούν να "μπουν" στο pc? Αν ναι, μπορεί να τα ζητήσει ο φίλος μου?

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

 

φυσικα και υπαρχουν ολα πλεον σχεδιαζονται σε H/Y δε νομιζω να υπαρχει καποιος λογος να μη του δειξουν τα σχεδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Autocad ειναι για ηλεκτρολογους.Εγω που ειμαι ηλεκτρολογος το χρησημοποιω αυτο το προγραμμα.Τωρα αμα το θελει μονο σχεδιαστικα και καλυπτει τις αναγκες του τοτε ενταξει κανει και αυτο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα autocad κοστιζει καποια λεφτα. Επισις υποψιαζομαι οτι θα ειναι βαρυ και ασηκωτο οποτε χρειαζεται και νεο pc.

Proteinv to sketchup που ειναι και δωρεαν το οποιο εκτος των αλλων ανοιγει και αρχεια autocad.

Το autocad ειναι πιθανον το τελειο εργαλειο με τις απειρες δυνατοτητες αλλα για ερασιτεχνικη χρηση ψηφιζω sketchup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Autocad ειναι για ηλεκτρολογους.Εγω που ειμαι ηλεκτρολογος το χρησημοποιω αυτο το προγραμμα.Τωρα αμα το θελει μονο σχεδιαστικα και καλυπτει τις αναγκες του τοτε ενταξει κανει και αυτο:-)

Μιά φιλική συμβουλή:

Καλό θα ήταν να μη γράφουμε ανακρίβειες. Το Autocad, είναι και για ηλεκρολόγους, δηλαδή οι μηχανολόγοι, οι πολιτικοί μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες με τι σχεδιάζουν άραγε. Μιά βόλτα στην σελίδα του προγράμματος θα σου λύσει όλες τις απορίες.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sketchup μάλλον δε του κάνει, μια και το θέλει για τη δουλειά του το πρόγραμμα. Αλλά αν θέλει ας το δοκιμάσει, μπορεί να του αρέσει να σχεδιάζει στον ελεύθερο χρόνο του ξέρω γω...

Μπορεί να ζητήσει όπως λέει και ο disqualified τα σχέδια σε μορφή .dxf ή .dwg και από κει και πέρα να τα ανοίξει και να τα επεξεργαστεί σε κάποιο πρόγραμμα. Εκτός από Αutocad υπάρχουν και πολλά άλλα, όπως το Allplan της Nemetschek που είναι σχετικά εύκολο στη χρήση και το VectorWorks της ίδιας εταιρίας που είναι κορυφαίο. Αυτά τα προγράμματα βγαίνουν σε διάφορες εκδόσεις, υπάρχει π.χ. Autocad Mechanical, Autocad Architecture κλπ. κλπ. γι' αυτό μπερδεύτηκε κι ο φίλος πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια απλα να δειξει τα σχεδια θελει,ουτε να σχεδιασει θελει ουτε τπτ κουφωματα πουλαει ο ανθρωπος τι καινουριους υπολογιστες λετε... τι ακριβως να σχεδιασει τα σχεδια τα κανει ο μηχανικος

 

βεβαια η παραπληροφορηση επεσε συννεφο σε καποια φαση εδω μεσα.

 

το autocad ουτε ειναι βαρυ κι ασηκωτο οπως ακουστηκε ουτε ειναι και μονο για ηλεκτρολογους (το autocad electric ναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...