Προς το περιεχόμενο

Cult ομαδες του ελληνικού ποδοσφαίρου


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα κάτι παλιά αυτοκόλλητα που μάζευα όταν ήμουν πιτσιρικάς και θυμήθηκα παλιές ομάδες που έπαιζαν σε πρώτη ή δευτερη κατηγορία.

 

Μιλάω για ομάδες που δεν υπάρχουν πλέον ή παίζουν σε τοπικά πρωταθλήματα. Μόνο και μόνο με το όνομα ή τις αναμνήσεις μου έρχεται να γελάσω. Πραγματικά είναι ομάδες που αξίζει να τις θυμηθούμε.

 

Μερικές από αυτές τις cult ομάδες είναι:

 

Πόντιοι Βέροιας, Παναργειακός, Χαραυγιακός (με τον ποδοσφαιριστή Λίμα), Απόλλων Αθηνών, Παναιγάλεος, Αθηναικός (με το διαχρονικό ποδοσφαιριστή Τζαλοκώστα), Τρίκαλα (με το κορυφαίο και αρκετά σπάνιο στα αυτοκολλητα σήμα ομάδος), Σπάρτη, Εδεσαικός (με το κορυφαίο βίντεο του προεδρου που τα σπάει), Κρύα Βρύσση, Νάουσα, Ιαλυσός Ρόδου, Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας.

 

Γράψτε και εσείς εάν θυμάστε καμιά cult ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Όσον αφορά τον Αθηναϊκό έχε υπόψιν,δε κανω πλάκα, οτι έχει παίξει με την manchester united το 91

 

Και νομίζω είχε αντέξει στο 0-0 μέχρι την παράταση στην Αγγλία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νάουσσα. 'εδεσσα, απόλλων αθηνών δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαίες ομάδες.

Επίσης, ο αθηναικός έκανε μια καλούτσικη πορεία στο χώρο (Στυλ προοδευτικής), με μια τεράστια αναλαμπή με την μαν.γιουν.

Η νέα μηχανιώνα είναι από τις πιο...αστείες ομάδες που έχω ακούσει, καθώς και ο βύζας μεγαρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, ο ποσειδών νέας μηχανιώνας έχει στο ενεργητικό του μια ιστορική επιτυχία: έχει αποκλείσει την αεκ στο κύπελλο Ελλάδας, πριν καμιά 10ριά χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σεζόν 1967-68 μέχρι και τη σεζόν 1973-1974 ο πρωταθλητής Κύπρου αγωνιζόταν στο ελληνικό πρωτάθλημα.Τερματίζανε σταθερά στην τελευταία και στην προτελευταία θέση.Μόνη εξαίρεση το ΑΠΟΕΛ που τη χρονιά 73-74 τερμάτισε στη 13η θέση.Ολυμπιακός Λευκωσίας,ΑΕ Λεμεσού,ΕΠΑ Λαρνακας,Ομόνοια είχαν παίξει στο ελληνικό πρωτάθλημα.

 

Α Εθνική έχουν παίξει ομάδες όπως Ρόδος,Δόξα Δράμας,Μακεδονικός,Καστοριά,Κόρινθος,Πιερικός,Παναιτωλικός,Καβάλα,Φωστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φωστηρας μας ειναι ακομα ζωντανος :-D πιτσιρικας ποσες φορες πηγαινα να δω ματς και μετα την εκανα λιγο παρακατω για το γηπεδο του ολυμπιακου μπας και δω κανα παιχτη που παει για προπονηση...ΤΑΥΡΟς ΟΛΕ! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κόρινθος με τον Ντάνοπ Λούπο ή κάπως έτσι....

επίσης θυμάμαι όποιος ανέβαινε Δράμα με την Δόξα ή πήγαινε Ρόδο με Ιαλυσό έφτυνε αίμα να κερδίσει.

Πιερικός που από εκεί πήραμε τον Αστέριο Γιώτσα.. νομίζω και τον Ουζουνίδη δεν είμαι σίγουρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μερικές ομάδες που αναφέρονται έχουν πολύ σημαντική ιστορία και έχουν βγάλει μεγάλους παίχτες άσχετα αν σήμερα είναι σε ψιλοτραγική κατάσταση. Η Νάουσα έβγαλε Τσάρτα, Μάρκο, Κυζερίδη, Σαπάνη κλπ, η Καστοριά έχει πάρει κύπελο Ελλάδας και ανέδειξε (νομίζω) τον Σαργκάνη, η Δόξα Δράμας έβγαλε τον μεγάλο Τάκη Λουκανίδη και τα ξαδέρφια Γεωργιάδη (Γ.Χ και Γ.Σ.). Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα που μου διαφεύγουν.

Βέβαια υπήρξαν και ομάδες πυροτεχνήματα τύπου Λύκοι!! Κορδελιό κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...