Προς το περιεχόμενο

Τα έχει παίξει το CPU μου????


BloodRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας!!

Θέλω να ρωτίσω κάτι....το CPU μου είναι αργό????Τώρα θα μου πείτε γιατί ρωτάω....Αλλά όταν πάω να παίξω κανένα παιχνιδι τησ προκοπής αρχίζει και δουλεύει γύρο στο 70-80% το CPU....Και κολάω λιγάκη...Μην φανταστήτε τπτ τρελό GAME...Αυτό μου το κάνει και όταν πάω να ανοίξω 2 παράθυρα στο Lineage....Όλα αυτά παραπάνω τα ρωτάω γιατί ενας φίλος έχει Pedium 4 στα 3.06Ghz , 1.5GB RAM , SAPHIRE HD 2600 512('Ιδια με την δικία μου)....Και αρχίζει και του κολάει όταν ανοίγει 4 παράθυρα Lineage..Δλδ ο PENTIUM 4 στα 3.06Ghz είναι πιό καλός απο τον δικό μου τον Dual Core PENTIUM D στα 2.66Ghz.... Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό????Για το τι PC έχω δείτε υπογραφή....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από σκληρό πως πας; κάνε ένα defragment και αν έχεις πρόβλημα δοκίμασε chkdsk

 

εντιτ ωπ αυτό δεν το είδα... καλά σου λέει βγάλε τη ddr δεν χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας!!

Θέλω να ρωτίσω κάτι....το CPU μου είναι αργό????Τώρα θα μου πείτε γιατί ρωτάω....Αλλά όταν πάω να παίξω κανένα παιχνιδι τησ προκοπής αρχίζει και δουλεύει γύρο στο 70-80% το CPU....Και κολάω λιγάκη...Μην φανταστήτε τπτ τρελό GAME...Αυτό μου το κάνει και όταν πάω να ανοίξω 2 παράθυρα στο Lineage....Όλα αυτά παραπάνω τα ρωτάω γιατί ενας φίλος έχει Pedium 4 στα 3.06Ghz , 1.5GB RAM , SAPHIRE HD 2600 512('Ιδια με την δικία μου)....Και αρχίζει και του κολάει όταν ανοίγει 4 παράθυρα Lineage..Δλδ ο PENTIUM 4 στα 3.06Ghz είναι πιό καλός απο τον δικό μου τον Dual Core PENTIUM D στα 2.66Ghz.... Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό????Για το τι PC έχω δείτε υπογραφή....

 

Ευχαριστώ

 

Τσέκαρε μήπως καίγεται ο επεξεργαστής και θέλει καλύτερο cooling (δες και στο κουτί σου καλώδια, fans κλπ).

 

Όσο για το dual core... Δεν είναι απαραίτητο ότι το εκμεταλλεύονται όλες οι εφαρμογές.

 

Επίσης ο φίλος έχει FSB 800Mhz ενώ εσύ 533. και το chipset? Μπορεί αυτός να έχει καλύτερο.

 

Δείτε τα specs , υποστηρίζει DDR κ DDR2 ανεξάρτητα δε νομίζω ότι πρέπει να βγάλεις τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από σκληρό πως πας; κάνε ένα defragment και αν έχεις πρόβλημα δοκίμασε chkdsk

 

εντιτ ωπ αυτό δεν το είδα... καλά σου λέει βγάλε τη ddr δεν χρειάζεται

Εχθές έκανα FORMAT....δεν νομίζω να χρειάζεται Defragment....οσο για το chkdsk δεν ξέρω τι είναι..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε μήπως καίγεται ο επεξεργαστής και θέλει καλύτερο cooling (δες και στο κουτί σου καλώδια, fans κλπ).

 

Όσο για το dual core... Δεν είναι απαραίτητο ότι το εκμεταλλεύονται όλες οι εφαρμογές.

 

Επίσης ο φίλος έχει FSB 800Mhz ενώ εσύ 533. και το chipset? Μπορεί αυτός να έχει καλύτερο.

 

Κίτα σήμερα αγόρασα PSU Heroichi WindMill 500W...το έΒαλα μόνος και δεν είδα τπτ το ανυσιχιτικό μέσα στο PC....Και ένα αθόρυβο και καλό Cooling απο ποσο ξεκινάει?..τιμή εννοώ!!!!Το Pc το έχω ένα χρόνο περίπου και δεν νομίζω να καίγεται απο τώρα!!!!Όσο για το chipest του θα σε γελάσω...Αλλά το pc του είχε 550 εύρω προσφόρα με 17αρα οθόνη Accer....Και του έχει βάλει αυτος μια κάρτα γραφικών ιδια με την δικιά μου και μια 512 Ram επιπλέον!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίτα σήμερα αγόρασα PSU Heroichi WindMill 500W...το έΒαλα μόνος και δεν είδα τπτ το ανυσιχιτικό μέσα στο PC....Και ένα αθόρυβο και καλό Cooling απο ποσο ξεκινάει?..τιμή εννοώ!!!!Το Pc το έχω ένα χρόνο περίπου και δεν νομίζω να καίγεται απο τώρα!!!!Όσο για το chipest του θα σε γελάσω...Αλλά το pc του είχε 550 εύρω προσφόρα με 17αρα οθόνη Accer....Και του έχει βάλει αυτος μια κάρτα γραφικών ιδια με την δικιά μου και μια 512 Ram επιπλέον!!!!

 

Ατυχής η έκφραση μου "καίγεται" εννοούσα μήπως έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης (το οποίο δεν έχει άμεση σχέση με την ηλικία του PC σου). Ακόμη και η σκόνη 1ος έτους συνδράμει σε αυτό. Πάρε πεπιεσμένο αέρα και καθάρισε τις ψύκτρες και το mobo (στο μπαλκόνι όχι μέσα στο σπίτι). Επίσης φρόντισε να υπάρχει καλή κυκλοφορία αέρα στο κουτί (υπάρχουν μυριάδες sites που θα σε βοηθήσουν) και ότι το κουτί δεν είναι χωμένο σε κανένα σκρίνιο ;)

 

Ένα καλό (αερόψυκτο) cooler νομίζω 50- ... Ευρώ κάνει, αλλά βεβαιώσου ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Άνοιξε τα παράθυρα του game που λες και δες τη θερμοκρασία του CPU όταν τρώει κολλήματα (θα υπάρχει κάποιο Utility που σου λέει). Δεν ξέρω τα όρια για το CPU σου αλλά είναι εύκολο να τα βρεις στο site της Intel.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! Βγάλε την DDR, διάβασα λάθος το spec και λέει ξεχωριστά και όχι ανεξάρτητα. Στο manual λέει ότι μπορεί να πάθει ζημιά αν έχεις ταυτόχρονα DDR και DDR2 dims. Sorry για το μπέρδεμα, οι άλλοι είχαν δίκιο σε αυτό.

 

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα σου εί=ναι κατά 99,99999% ότι έχεις και ddr1 and ddr2 πάνω βγάλε τη ddr1 κατά προτίμηση γιατί και με τις 2 πάνω απορώ και πως μπουτάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα σου εί=ναι κατά 99,99999% ότι έχεις και ddr1 and ddr2 πάνω βγάλε τη ddr1 κατά προτίμηση γιατί και με τις 2 πάνω απορώ και πως μπουτάρει...

 

Κίτα Οκ με τις RAM άφισα μέσα την DDR2....Τώρα για το CPU????Πόσο είναι μια σταθερή θερμοκρασία χωρίς να τρέχω τπτ και πόσο άμα τρέχω????δεν θα τα πάω πολύ καλά με αυτά!!!!1:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια γυναικεια αποψη...αν τελικα δεν ειναι το θεμα με τις μνημες, ανοιξε το tower και δες αν ειναι κα8αρο το ανεμιστηρακι της cpu..ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα (οχι με παραθυρα του lineage χεχε..) ακομα και οταν ανοιγα το winamp και το firefox η χρηση της cpu εφτανε στο 80% και κολλαγε... η σκονη ειναι επικινδυνη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια γυναικεια αποψη...αν τελικα δεν ειναι το θεμα με τις μνημες, ανοιξε το tower και δες αν ειναι κα8αρο το ανεμιστηρακι της cpu..ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα (οχι με παραθυρα του lineage χεχε..) ακομα και οταν ανοιγα το winamp και το firefox η χρηση της cpu εφτανε στο 80% και κολλαγε... η σκονη ειναι επικινδυνη :-)

 

Το άνοιξα πριν κανένα τέταρτο για να βγάλω την DDR και είδα το cooler....δεν είχε πιάσει τόσο σκόνη...ελάχιστη είχε!!!!Ευτιχώς έχουμε και γυναικίες παρουσιές εδω πέρα για να μας βοηθούν!!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την DDR βγαλε οπως ειπε ο frenzy και μην τον τσαντιζεις και πολυ, σημερα ειναι ευερεθιστος :P :p :P ;) πλακα κανω μην παρεξηγηθουμε κιολας

 

δεν παρεξηγούμαι με τίποτα. Μόνο με την έλλειψη χιούμορ τα παίρνω. Ξέρεις κάτι άλλο που δεν ξέρω :P ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...