Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ψηφιακής βιντεοκάμερας


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά παρόμοια topics,αλλά οι τιμές ενδέχεται να έχουν αλλάξει τώρα κι επίσης σε άλλα topics ίσως οι περιορισμοί που θέτουν οι topic starters να μην ταιριάζουν με τους δικούς μου.

 

Θέλω να αγοράσω λοιπόν,μια ψηφιακή βιντεοκάμερα.Έχω ακούσει ότι οι mini dv είναι καλύτερες από τις dvd αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχύει.Το budget προς το παρών δεν ξέρω πόσο είναι,θα ξέρω σε λίγες μέρες.Σίγουρα όμως δεν πρόκειται να δώσω τρελά λεφτά για κάμερα.Η κάμερα θα χρησιμοποιηθεί για τα πάντα,από το να τραβήξω τις διακοπές μου(που λέει ο λόγος) μέχρι και ερασιτεχνικές ταινίες.

 

Έχετε να προτείνεται κάτι ? Τι να προσέξω,τι να έχει η κάμερα κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς ρε παιδιά ? Την κάμερα σκοπεύω να την αγοράσω μέσα στην επόμενη εβδομάδα μια και θα την χρειαστώ και τυχών προτάσεις θα ήταν πολύ χρήσιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε με λίγα χρήματα, καλή μηχανή είναι η Canon PowerShot A560 122.00EUR για μένα. Ικαναποιητικό μεγεθος οθόνης, πάμφθηνες κάρτες SD, πάμφθηνες μπαταρίες επαναφορτιζόμενες ΑΑ και αρκετά καλή σε ποιότητα φωτογραφίας... τια άλλο να ζητήσεις για 122 γιούρια....

Φαντάζομαι και τα 2 μεγαλύτερα μοντέλα είναι ΟΚ..

Canon PowerShot A570 IS 168.00EUR και Canon PowerShot A720 IS 192.00EUR στα 8.0 Megapixels

 

ουπς!!! λάθος ποστ....

καμια σχέση, για αλλου ήταν αυτές...

SORRY φιλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε με λίγα χρήματα, καλή μηχανή είναι η Canon PowerShot A560 122.00EUR για μένα. Ικαναποιητικό μεγεθος οθόνης, πάμφθηνες κάρτες SD, πάμφθηνες μπαταρίες επαναφορτιζόμενες ΑΑ και αρκετά καλή σε ποιότητα φωτογραφίας... τια άλλο να ζητήσεις για 122 γιούρια....

Φαντάζομαι και τα 2 μεγαλύτερα μοντέλα είναι ΟΚ..

Canon PowerShot A570 IS 168.00EUR και Canon PowerShot A720 IS 192.00EUR στα 8.0 Megapixels

 

Χμμμ, αυτές είναι ψηφιακές φωτογραφικές. Μερικές τραβούν καλά βιντεάκια, δε λέω... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά παρόμοια topics,αλλά οι τιμές ενδέχεται να έχουν αλλάξει τώρα κι επίσης σε άλλα topics ίσως οι περιορισμοί που θέτουν οι topic starters να μην ταιριάζουν με τους δικούς μου.

 

Θέλω να αγοράσω λοιπόν,μια ψηφιακή βιντεοκάμερα.Έχω ακούσει ότι οι mini dv είναι καλύτερες από τις dvd αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχύει.Το budget προς το παρών δεν ξέρω πόσο είναι,θα ξέρω σε λίγες μέρες.Σίγουρα όμως δεν πρόκειται να δώσω τρελά λεφτά για κάμερα.Η κάμερα θα χρησιμοποιηθεί για τα πάντα,από το να τραβήξω τις διακοπές μου(που λέει ο λόγος) μέχρι και ερασιτεχνικές ταινίες.

 

Έχετε να προτείνεται κάτι ? Τι να προσέξω,τι να έχει η κάμερα κλπ ?

 

λοιπον επειδη προσωπικα εχω σταματησει να κοιταω την αγορα στις βιντεοκαμερες εχω την συγκεκριμενη

 

την οποια την εχω αγορασει 3 χρονια πριν νομιζω αν θυμαμαι καλα. Αυτο που θα σου λεγα ειναι να εχει 2mpixels σιγουρα και καλο θα ταν να εχει φακο vario sonar T και οχι τον vario tessar. Για αυτες που εχουν 3CCD ή CMOS αισθητηρες δεν εχω αποψη οσον αφορα την εικονα για να κανω συγκρισεις και ξερω μονο απο αυτα που εχω διαβασει

 

Υπαρχουν αυτες επισης που εχουν high definition αν θες ν ακοιταξεις. Παντως απο τη δικη μου ειμαι υπερευχαριστημενος και θα σου προτεινα σιγουρα να ναι minidv, η εικονα οταν την παιζεις κατ ευθειαν απο την κασετα ειναι πραγματικα παρα πολυ καλη αλλα και μετα απο επεξεργασια σε pc η εικονα ειναι επισης πολυ καλη οταν ξερεις τι να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση σε διάφορα καταστήματα και βρήκα την PANASONIC NV-GS230 .Η τιμή φαίνεται καλή και έχει δώρο θήκη και τρίποδο.Επίσης παίρνει και κάρτες sd.Απλά έχει λίγο οπτικό ζουμ.Τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10χ δεν θα το ελεγα λιγο. Σχεδον ολες οσες εχω δει ειναι εκει γυρω. Ασε που πιο πολυ ειναι πρακτικα αχρηστο γιατι θα τρεμει πολυ η εικονα. αλλα απο την αλλη θα εχεις τριποδο οποτε σε σωζει.

 

παντως δεν ειναι κακη για τα λεφτα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτονομια πως παει; στο link λεει για 5 ωρες αλλα δεν τα μετραω και πολυ αυτα

 

αυτη η αυτονομια ειναι χωρις να γραφεις και να κοιτας ταινια, μη σου πω κλειστη οθονη και μονο με το εικονοσκοπιο, θα κρατησει καμια ωρα υπολογιζε το πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν είναι να κρατάνε τόσο λίγο οι μπαταρίες γιατί να πάρω κάμερα?

Να θέλω να πάω μια εκδρομή και να φοβάμαι να βγάλω βίντεο?Και αντε να είσαι σε σπίτι που μπορεί να την ξαναφορτίσεις.

ΑΝ θες να πας μια εκδρομή στο βουνο ή στη θάλασσα ρε αδερφέ τι γίνεται?

Δεν ξέρω τι αλλά κάτι πρέπει να κάνουν οι εταιρείες με αυτό το θέμα.Αγοράζεις ψηφιακή με 60 GB σκληρό με διάρκεια εγγραφής πχ 40 ώρες αλλά δεν έχεις μπαταρία να γράψεις ούτε 4 ώρες.

Γιατί να πάρω μεγάλο σκληρό τότε?Αφού ενοείται ότι θα πρέπει να φωρτίζω την μπαταρία κάθε 4 ώρες οπότε μπορώ να αδιάζω και τη μνήμη.

<------Παράπονο ενός υποψήφιου αγοραστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και μπαταριες μεγαλυτερης διαρκειας. Και φυσικα οπως καταλαβαινεις τιθεται θεμα και μεγεθους μπαταριας η οποια βρισκεται πανω σε μια καμερα. Επισης μιλαω για τη δικη μου καμερα και την εμπειρια που εχω απο τη χρηση της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα λες filos.... οπως λεει ο disqualified υπαρχουν και εξτρα μεγαλυτερες μπαταριες αλλα απο την αλλη αν δωσεις ενα σκασμο λεφτα για να παρεις την σουπερ μικρη καμερα και οτι γλυτωσεις απο εκει να το φορτωθεις σε μπαταριες και φορτιστες δεν λεει.

 

το μια ωρα απο τις 5 που λεει η σονυ παντως δειχνει το παπατζιλικη που παιζει στα τεχνικα χαρακτηριστικα που δινουν οι εταιριες

 

και μιλαμε για καμερα που εχει και "ματι" και ειναι minidv. σε καμερα που δεν εχει ματι οποτε η οθονη ειναι ανοικτη συνεχεια και εχει hdd οι αναγκες σε ενεργεια ειναι μεγαλυτερες (ή κανω λαθος?)

 

για την MG-GZ575 jvc εχει κανεις αποψη; 1ccd εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,όσον αφορά την βιντεοκάμερα που βρήκα στα multirama,PANASONIC NV-GS230 την έχει κανένας ? Λέω να πάρω αυτήν αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει 100% και θέλω να δω αν την έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω τόσα όσα και για την panasonic,ίσως και λιγότερα για σκέτη κάμερα χωρίς τρίποδα κλπ(το budget είναι περιορισμένο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...