Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS περίπου στα 1000VA


corduroy27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους σας.

Ενδιαφέρομαι άμεσα για την απόκτηση UPS για τον υπολογιστή μου, το Router μου Linksys WAG354G και ένα οικιακό HDD Recorder (KiSS DP-558)!!!

 

Ο υπολογιστής μου.

PCU: THERMALTAKE Toughpower 750W

CPU: INTEL Core2Duo E6750 2.66GHz LGA775

Motherboard: GIGABYTE P35-DS3R

Μνήμες: KINGSTON KHX6400D2/1G HYPERX (x4) = 4GB

Κάρτα γραφικών: SAPPHIRE HD2600XT 256MB (PCIE)

Δορυφορική κάρτα: SkyStar2 (PCI)

Κάρτα TV: Leadtek WinFast TV2000XP (PCI)

Κάρτα Mpeg: Real Magic Xcard (έχει ξεμείνει από παλιά)!!!

Σκληροί δίσκοι: SEAGATE BARRACUDA SATA2 7.200 (x4)

DVD Recorder: PIONEER RVR-112DBK

Front Panel: EQUIP SUPERPANEL 5,25"

Monitor: SAMSUNG SyncMaster 226BW 22"

Scanner: CANON CanoScan N656U (με τροφοδοσία από USB)

Web Camera: QuickCam® Express

 

Πιο αναλυτικός δε μπορώ να γίνω!!! :P

 

Τι μου προτείνετε για να προστατέψω τα παραπάνω, μιας και έχω αρκετές διακοπές ρεύματος? Από ένα ψάξιμο που έκανα, ξεχώρισα τα:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701500

http://www.apothema.gr/default.asp?pid=5&itmId=13917&catId=464&la=1

http://e-acorn.com/view_product.php?productid=6953&idcat=8&idsubcat=1&idsubsubcat=147&key=fbe179d6d2cd78cdf385964f4ceaa071&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f

 

Δεκτή κάθε άλλη πρόταση, αρκεί να είναι σ' αυτή την κατηγορία τιμής αν γίνεται.

 

 

Υ.Γ.: Στην περιγραφή του πρώτου τροφοδοτικού, αναφέρεται ότι:

Συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω της σειριακής θύρας (RS-232) και συνοδεύεται από κατάλληλο λογισμικό που αναλαμβάνει την αυτόματη επανεκκίνηση του υπολογιστή μετά από διακοπή ρεύματος. Αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να θέσει σε λειτουργία αυτόματα τον υπολογιστή μου όταν επανέλθει το ρεύμα, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ!!!!

 

Ουφ... Ελπίζω να μη σας κούρασα... Περιμένω με αγωνία προτάσεις, πράγματα που τυχών πρέπει να προσέξω να έχει ή να μην έχει το UPS και ότι άλλο σχόλιο θέλετε...

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα το μονο που μου γεμιζει το ματι σαν ετερεια ειναι το mge.εγω παντως εχω και προτεινω το 1000 ι το 750 va της apc σειρα smart.συνδεεται με usb kai serial.κλεινει τον υπολογιστη αυτοματα οταν ειναι να τελειωσει η μπαταρια .τωρα για να τον ξανανοιξει η απλη εκδοση του προγραμματος δεν το κανει.τωρα η πιο καλη εκδοση εισαι και να το κανει δνε το ξερω αυτο.ξερω οτι στο προγραμμα μπορει να ορισει καποιος να ξανανοιξει το ups Με το που γεμισει πχ η μπαταρια χ ποσοστο η να ανοιξει το ups με το που ερθει το ρευμα.αλλα δεν ξερω για το pc.στο eshop η πλαισιο 8α βρεις και το 750 kai to 1000.χεφευγει αρκετα σε τιμη αλλα πληρωνεις τα χαρακτηριστικα του παρα τα va του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε για την άμεση ανταπόκριση.

Κι εγώ γι΄αυτό της MGE έλεγα στην αρχή, (από αυτά τα τρία) αλλά δεν ξέρω αν θα σηκώνει όλα όσα αναφέρω πιο πάνω.

Ότι άλλο προτείνετε, καλό θα μου κάνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι θα βάλω πάνω και οικιακό Player-Recorder & ρούτερ, μάλλον πάω για 1000VA και πιο συγκεκριμένα για το πρώτο που αναφέρω πιο πάνω. Με ενδιαφέρει πολύ η δυνατότητά του να εκκινεί τον υπολογιστή αυτόματα, με την επιστροφή του ηλεκτρικού ρεύματος. Πήρα και το e-Shop σήμερα να το επιβεβαιώσω. Η απάντηση ήταν θετική μόνο για το συγκεκριμένο UPS. Σε κανένα άλλο UPS δε γνώριζε, (ο συγκεκριμένος πωλητής τουλάχιστον), να υπάρχει αυτή η δυνατότητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι θα βάλω πάνω και οικιακό Player-Recorder & ρούτερ, μάλλον πάω για 1000VA και πιο συγκεκριμένα για το πρώτο που αναφέρω πιο πάνω. Με ενδιαφέρει πολύ η δυνατότητά του να εκκινεί τον υπολογιστή αυτόματα, με την επιστροφή του ηλεκτρικού ρεύματος. Πήρα και το e-Shop σήμερα να το επιβεβαιώσω. Η απάντηση ήταν θετική μόνο για το συγκεκριμένο UPS. Σε κανένα άλλο UPS δε γνώριζε, (ο συγκεκριμένος πωλητής τουλάχιστον), να υπάρχει αυτή η δυνατότητα!!!

 

 

Αυτό που λες ελέγχεται από software (winpower νομίζω). Οπότε, α.) μπορεί και τα άλλα να έχουν παραπλήσιο ή να είναι συμβατά με το συγκεκριμένο, β.) δεν είναι απαραίτητο να σου δουλέψει :-D. Στο λέω γιατί έχω το αντίστοιχο μοντέλο και μέχρι στιγμής σε vista και με serial καλώδιο, που καταλήγει σε com1 και όχι usb (υπάρχουν και τέτοια, η συσκευασία η δική μου btw δεν είχε κανένα) δεν έχω καταφέρει να το αναγνωρίσει...επίσης για τσέκαρε αν δε βαριέσαι δικό μου thread στην ενότητα αυτή για το ups αυτό. Είχα ένα ζητηματάκι. Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα το post σου στο άλλο thread. Λοιπόν:

Νομίζω πως σε μερικά έχω ήδη απαντήσει. Το καλώδιο (σε μένα τουλάχιστον) δεν το είχε, όμως είχα ένα από άλλο ups. Μέχρι στιγμής με vista είχα πρόβλημα να το αναγνωρίσει, αν και δεν το έχω εξαντλήσει το θέμα. Το πρόγραμμα είναι το winpower, και δεν περιλαμβάνεται σε cd, αλλά σου δίνουν ένα site και ένα serial key να το κατεβάσεις (40mb περίπου).

Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα και από ό,τι έχω διαβάσει, μπορείς να ελέγχεις το ups σου για σφάλματα/ποσοστό φόρτισης μπαταρίας κ.α. , να κάνεις κάτι battery calibration για βελτιστοποίηση απόδοσης και όπως λες και εσύ, σε περίπτωση black out να του ορίσεις σε πόση ώρα αφότου έπεσε το ρεύμα να κλείσει το pc μόνο του, και όταν ξανάρθει το ρεύμα αν θες να ξεκινήσει. Λογικά αν καταφέρεις την εγκατάσταση/αναγνώριση θα ισχύουν αυτά, αλλά επειδή εγώ δεν το έχω καταφέρει, καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος λεπτομέρειες αν ξέρει.

Ακόμα, έχει 2 υποδοχές σούκο και 2 IEC και υποδοχή για modem. Αντέχει 3 συσκευές (σύμφωνα με το manual).

Τώρα για το θόρυβο, τι να σου πω. Όταν λειτουργεί και το pc, κάνει αντίστοιχο θόρυβο, εκτός και αν το έχεις super silent:-D. Εμένα δηλαδή δε με ενοχλούσε. Αν όμως τελικά λειτουργεί το fan και σβηστό σε μόνιμη βάση, προσωπικά θα είχα ένα ζήτημα. Μάλλον αν ισχύει θα πάρω πολύμπριζο με διακοπτάκι (εύκολα βρίσκεις) και θα το κλείνω έτσι εντελώς. Μόνο που τότε το ξεκίνημα του pc θα θυμίζει εκτόξευση πυραύλου με όλους τους διακόπτες που θα πρέπει να γυρίσω....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις σου...

Το βρήκα το πρόγραμμα. Κάνει και για Vista.

Τώρα γιατί δε σου αναγνωρίζει το UPS, τι να πω?

Όπως είπα και πιο πάνω, απ' το e-Shop μου είπανε ότι το λογισμικό πάει πακέτο με το εκάστοτε UPS και δεν κάνει για άλλα. Εδώ όμως:

http://www.ups-software-download.com/winpower.htm

λέει: "...Furthermore, any UPS can protect any PC on the same LAN."

Λογικά δεν εννοεί ότι το πρόγραμμα αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιοδήποτε UPS???

Έπειτα, όταν είδα το Screenshot του προγράμματος, θυμήθηκα ότι το είχα δει όταν έκανα αναζήτηση για ένα άλλο UPS, το MUSTEK UPS POWERMUST 1000VA.

Δείτε εδώ:

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=20688&st=45

στη μέση περίπου της σελίδας.

 

Μέχρι τώρα, έλεγα να χτυπήσω το ACCUPOWER UPS 1000VA, (καθαρά λόγο Software).

Αν όμως μπορώ να το βάλω και σε άλλα UPS, ίσως τελικά καταλήξω σε κάτι πιο επώνυμο.

Όποιος χρησιμοποιεί αυτό το Software με άλλο UPS, (εκτός του ACCUPOWER), ας πιστοποιήσει αν δουλεύει η λειτουργία που με ενδιαφέρει. Θα το εκτιμούσα πολύ.

Και πάλι ευχαριστώ Μιχάλη (michalakis_than).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Furthermore, any UPS can protect any PC on the same LAN

 

κα8ενα ups μπορει να προσατεψει κα8ε pc στο ιδιο δικτυο ακριβης μεταφραση .δεν γραφει κατι για το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά μου να βοηθήσω (αν βοήθησα). Αυτό που λέει ο poulinos ισχύει, όμως και αυτό που αναφέρεις το έχω ξαναδεί (ότι δηλαδή λειτουργεί και με άλλα ups). Φαντάζομαι ότι ένα google για το winpower και το ups που σκέφτεσαι να πάρεις μπορεί να βγάλει κάτι. (γενικά τα πράγματα για τα ups ανακάλυψα πως είναι κάπως "θολά" σε σχέση με το υπόλοιπο hardware, δύσκολα βρίσκεις αυτό που θες σε πληροφορίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κατι το ups που δυστυχως λιγοι περνουν 8εωροντας οτι ειναι περιττο και πολλοι που περνουν απλα περνουν οτι δουν νομιζωντας οτι κανουν ολα την ιδια δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα αυτό:

MUSTEK UPS POWERMUST 1000VA

 

Πιστεύω ότι στα λεφτά του είναι απ' τις καλύτερες επιλογές.

Το Software είναι το Winpower.

Δεν υπάρχει τελικά η δυνατότητα εκκίνησης του υπολογιστή κατά την επαναφορά του ρεύματος αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι κανένα UPS δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.

Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι μια ρύθμιση στο BIOS αλλά δε συνιστάται, γιατί απαιτεί την απότομη διακοπή του PC για να ισχύσει. (δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά).

 

Από ένα γρήγορο τεστ που του έκανα μέσα από το πρόγραμμα, λειτουργεί μια χαρά με το ρεύμα της μπαταρίας. Η μπαταρία του κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν όλα τα UPS όταν κοπεί το ρεύμα, (δεν είναι ενοχλητικός). Το coolerάκι του είναι πραγματικά αθόρυβο, αφού για να το ακούσω πρέπει να βάλω το αυτί μου κοντά και να μην υπάρχει κάποιος άλλος θόρυβος στον ίδιο χώρο.

Τέλος, ο σταθεροποιητής τάσης σ' εμένα τουλάχιστον δίνει ένα εύρος τάσης από 222-229V στις έξοδους του. Η ανοχή είναι καλή, δεδομένου ότι μιλάμε για οικονομική σειρά.

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοήθησαν στην απόφασή μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο για μεσα απο το bios ισχυει.το εχει σαν επιλογη ον power loss .και δινει επιλογες.always on,disable,last state.απο board se board ισως το γραφει αλλιως αλλα δεν λεει να κλεινει αυτοματα.παντος 8α προτιμουσα apc η mge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα το post σου στο άλλο thread. Λοιπόν:

Νομίζω πως σε μερικά έχω ήδη απαντήσει. Το καλώδιο (σε μένα τουλάχιστον) δεν το είχε, όμως είχα ένα από άλλο ups. Μέχρι στιγμής με vista είχα πρόβλημα να το αναγνωρίσει, αν και δεν το έχω εξαντλήσει το θέμα. Το πρόγραμμα είναι το winpower, και δεν περιλαμβάνεται σε cd, αλλά σου δίνουν ένα site και ένα serial key να το κατεβάσεις (40mb περίπου).

Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα και από ό,τι έχω διαβάσει, μπορείς να ελέγχεις το ups σου για σφάλματα/ποσοστό φόρτισης μπαταρίας κ.α. , να κάνεις κάτι battery calibration για βελτιστοποίηση απόδοσης και όπως λες και εσύ, σε περίπτωση black out να του ορίσεις σε πόση ώρα αφότου έπεσε το ρεύμα να κλείσει το pc μόνο του, και όταν ξανάρθει το ρεύμα αν θες να ξεκινήσει. Λογικά αν καταφέρεις την εγκατάσταση/αναγνώριση θα ισχύουν αυτά, αλλά επειδή εγώ δεν το έχω καταφέρει, καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος λεπτομέρειες αν ξέρει.

Ακόμα, έχει 2 υποδοχές σούκο και 2 IEC και υποδοχή για modem. Αντέχει 3 συσκευές (σύμφωνα με το manual).

Τώρα για το θόρυβο, τι να σου πω. Όταν λειτουργεί και το pc, κάνει αντίστοιχο θόρυβο, εκτός και αν το έχεις super silent:-D. Εμένα δηλαδή δε με ενοχλούσε. Αν όμως τελικά λειτουργεί το fan και σβηστό σε μόνιμη βάση, προσωπικά θα είχα ένα ζήτημα. Μάλλον αν ισχύει θα πάρω πολύμπριζο με διακοπτάκι (εύκολα βρίσκεις) και θα το κλείνω έτσι εντελώς. Μόνο που τότε το ξεκίνημα του pc θα θυμίζει εκτόξευση πυραύλου με όλους τους διακόπτες που θα πρέπει να γυρίσω....:lol:

οι 3 συσκευες ειναι σχετικο.το φορτο μετριετε σε Watt οχι σε συσκευες.αν βαλω πανω 100 φορτιστες κινητων 8α ειμαι οκ .αν βαλω πανω 1 laser 8α πεταξει overload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...