Προς το περιεχόμενο

Home theater PC


Felix_The_Cat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτελους το home cinema μου λαμβανει μονιμη θεση στο καινουριο μου σπιτι. μεχρι τωρα τροφοδοτουσα εικονα και ηχο απο το λαπτοπ μου, αλλα τωρα σκεφτομαι να μην ανεβοκατεβαζω το λαπτοπ στο ραφι. αλλα να εχω εκει πανωκατι μονιμο και ετοιμο να παιξει Media αρχεια ηχου και εικονας.

 

και εμπλεξα μεσα σε ατελειωτα μενου... γιατι?

γιατι δεν βρισκω πουθενα απο αυτα τα ωραια κουτακια... τα οριζοντια για πιο καλη φαση (μεχρι και κοντο ορθιο σκεφτηνα να βαλω για να ησυχασω. μεχρι 30εκ ψηλο)

 

τι το θελω? να παιζει Media μεχρι 720p αφου τοσο αντεχει το προτζεκτορι μου και δεν χρειαζεται προς το παρον παραπανω. σκληρο δεν θελω κανεναν τεραστιο, μιας και εχω αλλο κατεβαστηρι, και οι εξωτερικοι να ειναι καλα, στοχευω σε οσο λιγοτερα για να κανω τη δουλεια μου...

 

naτονισω οτι το υπαρχον λαπτοπ μου με εχι βγαλει ασπροπροσωπο εχωντας

intel centrino 1.7

512mb ram

gefore 6600go 256mb

80gb HDD

blah blah blah...

 

στα 1080 κολωνει αλλα... 720 μου φτανουν. το μονο προβλημα που ειχα δεν μπορεσα να το κανω να στελνει τον ηχο στον ενισχυτη αθικτο ωστε να παρω το 5.1!!

 

καμια προταση? value for money...

ευχαριστω

 

(εβελα πιλοτικα στο eshop ,

AMD ATHLON 64 X2 4800+ 2.50GZ AM2 BOX,

KINGSTON KVR800D2N5/1G 1GB PC6400 800MHZ VALUE RAM X2

GIGABYTE GEFORCE 8600GT GV-NX86T512H 512MB SILENT PIPE 2 PCI-E RETAIL

ASUS M2N-MX SE plus MOBO

THERMALTAKE VF1000BNS LANBOX BLACK δεν εχει τροφοδοσια. κατι φτηνοτερο?

(THERMALTAKE VB7000SNS TUBA HOME THEATER MICRO BTX CASE)

WESTERN DIGITAL 250GB WD2500JB 7200RPM ATA100

LG GSA-H55L SUPER MULTI LIGHTSCRIBE DVD REWRITER BLACK BULK

446 ευρωπουλα... και νομιζω μπορω να κοψω αρκετα...

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κουτί, προτείνω αυτό το CoolerMaster που πήρα πρόσφατα (υπάρχει και σε μαύρο) και είναι ότι πρέπει. Όμορφο, φθηνό και με τροφοδοτικό.

Από κει και πέρα, εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις κάτι σε intel και να προτιμήσεις μια καλύτερη μητρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ηταν μεγαλο και που να το διαβαζεις...

το κουτι συμφωνω καλο ειναι...

 

να περιορισω...

μητρικη ειμαι ασχετος... Δεν νομιζω ωστοσο οτι χρειαζομαι κανενα θηριο μιας και ως προανεφερα το λαπτοπ μου παιζει ηδη, και το fujitsu esprimo (που δεν εχω δει στην ελλαδα αλλα εδω πρωτη φορα και ειναι ενδιαφερον)

 

εχω ηδη φταξει ενα συστημα με 500ευρω... μπορβ να κοψω απο καπου? μιας και ουσιαστικα ειναι κατι πολυτελειας. δεν ειναι κατι ποθ πραγματικα χρειαζομαι...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα την XFX NFORCE 630I 7100 στα 65? μαζί με έναν Intel Dual Core 2160. Έχει onboard VGA-DVI-HDMI! και γλυτώνεις τα λεφτά της κάρτας γραφίκών. Προσοχή όμως γιατί είναι μATX και πρέπει το κουτί να την υποστηρίζει

 

Το συγκεκριμένο σετ το πήρα και εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα αναπαραγωγής 720p.

Επίσης για το DVD-RW προτίμησε το Samsung SH-S203B το προτείνουν και οι ειδικοί :)

 

Τροφοδοτικό θα σου πρότεινα το SEASONIC S12II-430 ENERGY+ 80 PLUS 430W

 

Από κουτί προσωπικά πιστεύω πως για κάτι όμορφο και σοβαρό θες 200? αλλά μπορείς να πας και σε ένα mini κουτάκι με 50? αν δεν έχεις πολλές αισθητικές απαιτήσεις.

Τα παραπάνω λεφτά ρίχτα σε δίσκο ... θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα την XFX NFORCE 630I 7100 στα 65? μαζί με έναν Intel Dual Core 2160. Έχει onboard VGA-DVI-HDMI! και γλυτώνεις τα λεφτά της κάρτας γραφίκών. Προσοχή όμως γιατί είναι μATX και πρέπει το κουτί να την υποστηρίζει

 

Ωραία μητρικούλα, και πραγματικά σε γρήγορο σύστημα δεν υπάρχει λόγος για xtra GPU, αν και κάποια από τα νεότερα προσφέρουν σημαντικές "επιταχύνσεις" κατά την αναπαραγωγή H.264 σε HD αναλύσεις.

 

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα "συμβατότητας" mATX μητρικών με το 99% των ATX Cases. Το αντίστροφο πρέπει να προσέχουμε, αφού πολλά cases - ειδικά αυτά που είναι για HTPCs - προορίζονται ΜΟΝΟ για mATX μητρικές! Αντίθετα όλα τα cases που χωράνε Full ATX, παίρνουν και mATX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κοιταξεις το mobo σου να βγαζει ψηφιακη εξοδο,ομοαξονικη η οπτικη,για ηχο

εγω εχω την asus p5b που εχει κ τις 2,κ για εικονα εχω την 8600gt silent hdmi(110e)ασυρματο ποντικι κ ετοιμο το home theatre!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κοιταξεις το mobo σου να βγαζει ψηφιακη εξοδο,ομοαξονικη η οπτικη,για ηχο

εγω εχω την asus p5b που εχει κ τις 2,κ για εικονα εχω την 8600gt silent hdmi(110e)ασυρματο ποντικι κ ετοιμο το home theatre!

Υποχρεοτικά ψηφιακη εξοδο

Αν δεν κάνω λάθος οι nVidia δεν βγάζουν ηχο απο το HDMI. Οπότε σου προτείνω ατι 3χχχ με και μαλιστα με δύο εξόδους DVI - μια για σύνδεση με την TV μέσω HDMI και την δεύτερη DVI για τον projector.

Σε αυτή την περίπτοση θα συνδέσεις και το SPDIF στον ενυσχιτή και θα μπορείσ να έχεις όλα τα παρακάτω σαν επιλογές:

video&sound via TV

video via TV & sound via HomeCinemaAmplifier

video via projector & sound via HomeCinemaAmplifier

 

και απλά θα επιλέγεις εσύ το πώς θεσ να παίξεις ανα πάσα στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αποκτα ενδιαφερον...

δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω με επεξεργαστη και μητρικη αν δεν διαφωνει καποιος σφοδρα. το χωρις καρτα γραφικων μπορει να το δοκιμασω, και αν χρειαστει να προσθεσω σε δευτερο χρονο.

 

τωρα για κουτακι αυτο το cavalier παραπανω δεν ειναι ασχημο... οταν λες κανενα μικρο στα 50ευρα? που μπορω να το βρω?

και τροφοδοτικο ποσα βαττ χρειαζομαι? και πως θα ξερω αν ειναι ησυχο? δεν εχω καμια ιδιαιτερη στυλιστικη ανησυχια για το κουτακι. θα προτιμουσα κατι κοντο πλατυ, αλλα τη δουλεια του να κανει. δεν πρεπει να ειναι πανω απο 30εκ υψος. εξαρταται μετα ποσο πρεπει να πληρωσω για την ομορφια... αναλογα θα αποφασισω.

 

συνδεσεις. το προτζεκτορι δεχεται vga - hdmi kai ο ενισχυτης AVR Y-P-B... οποτε θα παιξω ειτε απευθειας ειτε μεσω avr... για ηχο πραγματι θελω ειτε οπτικο ειτε ομοαξονικο για τον ενισχυτη...

η τηλεοραση ειναι στην αλλη μερια του δωματιου και δεν εχει λογο να συνδεθει εδωθε... εχει την χαζοκεραια της :) δεν θα βαλω ποτε ταινια σε 28 ιντσες οταν εχω 140!! μην τρελαθω... χιχι ευχαριστω

keep it coming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαφωνώ για το motherboard. Προτείνω αυτό με την οπτική έξοδο ήχου και το όνομα της ΑΒΙΤ που όσο να 'ναι κάτι παραπάνω έχει να πει από την XFX σε boards. Και το hdmi της βγάζει ήχο. Στα άλλα χαρακτηριστικά (chipset, lan, graphics κλπ) είναι ίδιες με διαφορά όπως είπα στην ποιότητα.

 

 

Και μια σύνθεση budget

llklpoww3.jpg

μαζί με το κουτάκι το cavalier πας στα ~400. Αν σου περισσεύουν λεφτά βάλε όσα σου περισσεύουν σε cpu και καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η XFX που πρότεινα πριν έχει οπτικό και coaxial για τον ήχο αλλά μπήκε και driver για hmdi-audio, δεν το έχω δοκιμάσει όμως καθώς δεν έχω hdtv :)

 

Την Abit την έφτιαξα για το htpc ενός φίλου και επίσης δεν έχει κανένα πρόβλημα :)

 

Α, και να μην ξεχάσεις να βάλεις και ένα i-mon που βολεύει απίστευτα για htpc :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια. εχει λοιπον κανενας αντιρηση με τη Frenzy συνθεση?

καλη μου φαινεται και σε καλη τιμη. και υπερ αρκετη. αν και μπορει τωρα η λιγο αργοτερα να προσθεσω και μια καρτα γραφικων στα 100Ε 8600gt πχ, για να βαλω κανενα παιγνιον. γιατι να παιζουμε pro evo 08 sto xbox οταν θα μπορουμε να το παιζουμε στο pc?

 

θα γινουν ολα δοκιμες... τελευταιες ερωτησεις.

αυτοι οι πινακες απο πιο καταστημα ειναι?

2. το κουτι καβαλιερ με το τροφοδοτικο ειναι κοντα 100Ε. υπαρχει πουθενα κανενα μικρο με 50ευρα? αν και αν ειναι για 50 ευρω ομορφια μαλλον θα το τιμησω...

 

ηδη ειμαι ευτυχης απο τις απαντησεις που πηρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmmmmm

ριξτε μια ματια και σε αυτο...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912100

βασικα λεει οτι το κουτι εχει δικο του τροφοδοτικο... αρα δεν χρειαζομαι εξτρα?

wireless δεν χρειαζομαι πιστευω. εχω αλλο ενσυρματο κατεβαστηρι. desktop θα επιλεξω μονος...

 

τελικα ειναι απο πλαισιο αυτες οι εικονες... οποτε να τα παρω απο εκει κομματια, weboffers που ειναι πραγματι καλες τιμες και να τα συνθεσω μοναχος μου... γινεται :) χρειαζεται να παρω και κατι πλαστικες βιδες για μειωση θορυβου και τετοια?

εχω πορωθει τωρα... αν και ειμαι γερμανια, ανυπομονω απο βδομαδα να ερθω να δρομολογησω λυσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το κουτί που σου πρότεινα. Σου είπα οτι έχει τροφοδοτικό 350W. Το πακέτο όμως αυτό από το eshop, δε μου φαίνεται και πολύ της προκοπής... Δε θα σου το πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti ειναι αυτο το i-mon που βολευεθ απιστευτα τα HTPC?

αυτο το spdif τελικα πως γινεται? θα μπορεσω να το κανω με αυτη τη μητρικη?

 

εχει λογο να ασψοληθω ιδιατερα με το dVDRW? δε θα εβαζα καθολου παρα ενα απλο DVD αλλα ειναι τοσο μικρη η διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κουτί εγώ είχα βρει ένα σε ένα μαγαζί συνοικιακό ένα 45 ευρώ σε στυλ καβαλιερ οπότε φαντάζομαι υπάρχουν λύσεις φθηνές απλά όχι στα μεγάλα μαγαζιά. Κάνε και στη Γερμανία ρε συ καμιά βόλτα, μπορεί κάτι να βρεις κουτί φθηνό.

Το imon είναι remote control. Για πιο φθηνά (και πιο πρακτικά imo) πάρε ένα universal τηλεκοντρολ που να αντιγράφει (εκμάθηση) όμως από άλλα , και θα το βάλεις να αντιγράψει τα κουμπιά που θα χρειαστείς από το wireless keyboard σου, και τις υπόλοιπες συσκευές σου. Για το dvd ναι η διαφορά είναι μικρή, άστο να υπάρχει.

To spdif δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...