Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Sound Server.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα διαβάσει σε ένα post (εδώ) όχι πολύ καιρό πριν για ένα καινούργιο sound server (όχι τον alsa). Ανέφερε ότι θα μπορεί να παίζει ταυτόχρονα ήχους κ.τ.λ. (όχι ότι ο alsa δεν το κάνει). Έχω φάει σκάλωμα και δεν θυμάμαι το όνομα... Δοκίμασα διάφορα searches...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o pulse audio εγω το χα γραψει το ποστ :) θα ψαξω να το βρω

μαλιστα τωρα στο virtualbox(ειμαι στην 2008,1 spring beta) μου προτεινει μαζι με alsa και oss τον pulse audio και μου φαινεται παιζουν καλυτερα τα audio στα guess αλλα δεν το εχω επιβεβαιώσει

 

 

το βρηκα

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1966567&postcount=28

 

ή αυτο ηθελες;

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1968699&postcount=14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που εχω τον pulse audio ο amarok εχει διορθωσει το προβλημα στο fade in fade out στην αλλαγη τραγουδιων (εχανα τον ηχο) και ειχα δυσκολιες οταν περισσοτερες απο μια εφαρμογες χρησημοποιουσαν την καρτα ηχου, Τωρα οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διάφοροι sound servers (Pulse, ESD, Jack και Arts) λειτουργούν ανάμεσα στο ALSA και τις εφαρμογές, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να προσφέρουν καλύτερη ποιότητα στον ήχο από ότι αν χρησιμοποιηθεί απευθείας το ALSA. Αυτό που προσφέρουν είναι δυνατότητες όπως παράλληλη αναπαραγωγή ήχων (mixing), upmixing/downmixing στα κανάλια και αναπαραγωγή ήχου σε απομακρυσμένα μηχανήματα μέσω δικτύου.

 

Το alsa επίσης κάνει software mixing μέσω του dmix, αν δεν το κάνει με hardware η κάρτα ήχου, όμως υπάρχει πρόβλημα με την ταυτόχρονη χρήση του dmix και του συστήματος upmixing του ALSA (π.χ. για να ακούμε mp3 από ηχεία 5.1). Εγώ μόνο γι' αυτό το λόγο χρησιμοποιώ sound server.

 

Ο pulse μου αρέσει επειδή είναι ο μοναδικός που μπορεί να πάρει τον ήχο που στέλνουν οι εφαρμογές στο ALSA. Όλοι οι άλλοι soundservers χρειάζονται συγκεκριμένη υποστήριξη από τις εφαρμογές (η οποία πολλές φορές δεν υπάρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόνο γι' αυτό το λόγο χρησιμοποιώ sound server.

 

Ταινίες δεν βλέπουμε; :-) :-) :-)

 

 

Τι είναι αυτό που κάνει τον ήχο στο Linux "δύσκολο"; Η έλλειψη υποστήριξης από τους κατασκευαστές των DSP; Οι εμπορικοί οδηγοί που πουλάει η 4Front τι λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...