Προς το περιεχόμενο

Hp recovery


Manu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!Εχω ενα λαπτοπ pavilion dv6360eu το οποιο παρουσιασε καποιο προβλημα και αλλαχτηκε ο σκληρος του.

 

Εγω θελω να ρωτησω: Xρειαζεται να εχω εγκατεστημενο το λειτουργικο που ειχε προεγκατεστημενο( vista) για να χρησιμοποιησω το recovery dvd και να γυρισει στην εργοστασιακη του κατασταση (το θεωρο πιο πιθανο) η μπορω να το χρησιμοποιησω και με κενο δισκο?

Επισης μπορω να απαιτησω απο την hp να μου παρεχει το δισκακι των windows μιας και τα εχω πληρωσει κατα την αγορα του μηχανηματος η δεν ειναι υποχρεωμενη για αυτο ?

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το recovery DVD δεν χρειάζεται να έχεις και το hidden partition, μπορείς άνετα να εγκαταστήσεις λειτουργικό και drivers στον καιινούριο δίσκο.

Όσο για το αν θα σου στείλουν το δισκάκι με τα windows δεν έχω ιδέα. Μπορεί να ξέρει κάποιος άλλος, με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα και εγώ HP έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το recovery DVD δεν χρειάζεται να έχεις και το hidden partition, μπορείς άνετα να εγκαταστήσεις λειτουργικό και drivers στον καιινούριο δίσκο.

 

Ελα ομως που με το που ανοιγει το λαπτοπ βαζω το dvd και μου βγαζει στην οθονη:

"No operation system installed ". :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε απ' το BIOS στο boot sequence αν ψάχνει πρώτα το DVD πριν προσπαθήσει να φορτώσει απ' το δίσκο.

 

Τα recovery disks γι' αυτή τη δουλειά είναι.

Άμα απαιτούσαν να έχεις εγκατεστημένο λειτουργικό ποιός ο λόγος ύπαρξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!Εχω ενα λαπτοπ pavilion dv6360eu το οποιο παρουσιασε καποιο προβλημα και αλλαχτηκε ο σκληρος του.

 

Εγω θελω να ρωτησω: Xρειαζεται να εχω εγκατεστημενο το λειτουργικο που ειχε προεγκατεστημενο( vista) για να χρησιμοποιησω το recovery dvd και να γυρισει στην εργοστασιακη του κατασταση (το θεωρο πιο πιθανο) η μπορω να το χρησιμοποιησω και με κενο δισκο?

Επισης μπορω να απαιτησω απο την hp να μου παρεχει το δισκακι των windows μιας και τα εχω πληρωσει κατα την αγορα του μηχανηματος η δεν ειναι υποχρεωμενη για αυτο ?

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας ! :)

 

Ένας φίλος έχει αυτό και χτές στην προσπάθειά μας να βάλουμε πάνω XP το γ@μησ@με κυριολεκτικά (εχουν και buggy drivers τα ΧΡ για τα καινούρια laptop κι έγινε το έλα να δεις). Recovery disks δε κάναμε και το hidden partition μας είναι πλέον άχρηστο. Πήρε λοιπόν την ΗΡ σήμερα και τους λέει κάτι πάθανε τα $vi$ta και δε μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε recovery. Αυτοί λοιπόν του λένε αφου το laptop είναι καινούριο και φυσικά εντός εγγύησης δώσε τα στοιχεία σου και σε καμιά 15μέρες θα έχεις το recovery dvd το οποίο σου κάνει το laptop όπως ήταν όταν το πήρες. Χρέωση δεν υπάρχει. Πάρε λοιπόν τη δευτέρα 9.00-17.00 στο 801 11 CALL HP και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To F11 που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος μας, λειτουργεί μόνο όταν υπάρχει το HP Recovery partition. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όπως αναφέρθηκε έγινε αλλαγή του εργοστασιακού δίσκου με ένα νέο κενό. Επομένως δεν υπάρχει το partition αυτό.

 

Η επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση γίνεται ως ακολούθως.

Τοποθετείς το HP Recovery disk στο drive.

Εκκινείς τον υπολογιστή και όταν δεις το λογότυπο της HP στην οθόνη σου πατάς ESC

Επιλέγεις την επιλογή με αριθμό 2 (εκκίνηση από το CD-DVD drive) και στη συνέχεια ENTER.

Μόλις φορτωθεί ο Recovery manager επιλεγείς επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση. Θέλει αρκετή ώρα, μην αγχωθείς.

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πραγματάκια για hp και hidden partition.

1) Από το hidden partition έχεις δικαίωμα να εγγράψεις σε dvd μια και μοναδική φορά τα περιεχόμενά του. Αναλόγως το μοντέλο είναι και η ποσότητα των dvd's. Π.χ.για HP 9093eu είναι ή ένα dvd9 ή δύο dvd5.

2) Καλό είναι να μην διαγράφεται το hidden partition. Δεν είναι άχρηστο όπως είπε κάποιος φίλος. Γιατί τα dvd είναι ευπαθή και δεν είναι ότι καλύτερο να χρειάζεσαι format και να έχεις πρόβλημα με τα dvd. Επίσης δεν νομίζω να τερματίζουμε όλοι την χωρητικότητα των σκληρών μας, ώστε να χρειαζόμαστε απαραίτητα και τα 5-6 gb του συγκεκριμένου partition. Αφήστε που κάνει recovery (σε περιβάλλον windows) σε 15 λεπτά.

3) Αν θυμάμαι καλά, έχεις δικαίωμα να ζητήσεις από την hp μια φορά τα συνοδευτικά dvd του φορητού.

 

Άσχετο, αλλά το service της hp ειναι απλά κορυφαίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα HP.Κανεισ επανεκιννιση και πατας F11 για να κανεις format,υπο την προυποθεση να εχεις το partition στον σκληρο.Αν το εσβησες παρε τηλ στην εξυπηρετηση πελατων της HP δωσε τα στοιχεια του HP σου και μεσα σε 15 μερες θα σου στειλουν τα δισκακια δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθω να κανω recovery σε Hp pavilion (με vista home). Εχω προσπαθήσει και απο recovery disc και απο Partition αλλα παντα εχω το ιδιο προβλημα. bootαρω ειτε απο το dvd ειτε απο το partition με F11. Ξεκιναει κανονικα και μολις αρχιζω το recovery βγαζει ενα error εν ονοματι 1002. Δεν λεει περισοτερες πληροφορίες για το σφαλμα αυτο. Το μονο που λεει ειναι κατι τέτοιο: αν αυτο το προβλημα συνεχιστει επεικινινιστε με το κεντρο εξυπηρετησης. Λιγο βοηθεια:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα recovery disk είναι αυτά που έφτιαξες?

 

Αν ναι τότε θα χρειαστεί να παραγγείλεις τα original για το φορητό σου. Καλύτερα να το κάνεις άμεσα ακόμα και τώρα αν μπορείς γιατί θα χρειαστούν 12-14 ημέρες μέχρι να τα παραλάβεις.

 

Εχε πρόχειρο το serial # & part # του υπολογιστή σου.

 

ΤΗΛ στο post του angmar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...