Προς το περιεχόμενο

Lian Li PC-V2100APLUS II Silver - Εντυπωσεις


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επίσης να προσθέσω για το Lian Li για τους μελλοντικούς επισκέπτες, ένα πολύ σημαντικό μειονέκτημα, παίρνει τις μητρικές ακριβώς πάνω στο διαχωριστικό, με αποτέλεσμα να μην χωράνε κάποιες 12άρες ψύκτρες σε όσες μητρικές έχουν στην άκρη τον επεξεργαστή - σε πολλές δλδ μητρικές δημιουργείται πρόβλημα γιατί λες μεγάλο κουτί και δε σκέφτεσαι ποτέ ότι θα χει πρόβλημα χώρου κι όμως η θέση της μητρικής κοντά στο χώρισμα τα αχρηστεύει όλα, γιαυτό το λόγο και μόνο δεν το προτείνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες πάνω στην περίπτωση SagoniasSlutRos τώρα που έχω σχηματίσει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα Lian Li.

 

Επειδή ύστερα από αρκετό καιρό αναζήτησης και αναμονής απέκτησα ένα full tower (server) case PC-70 της Lian Li για ένα project που ετοιμάζω, μπόρεσα να σχηματίσω μια καλύτερη ιδέα για τα κουτιά της Lian Li. Όχι ότι είχα διαφορετική γνώμη απλά τώρα το επιβεβαίωσα. Τα κουτιά της Lian Li είναι απλά με μια λέξη κορυφαία.

 

Κατασκευαστικά όποιος έχει και μια ιδέα από μηχανολογικά, μπορεί να δει ότι οι άνθρωποι είναι "αλλού" όσον αφορά τον τρόπο που επεξεργάζονται το αλουμίνιο και πόσο sophisticated είναι ο τρόπος που κατασκευάζουν τα κουτιά. Μόνο αν σκεφτεί κανείς πως το κυρίως σασί βγαίνει από ένα και μόνο κομμάτι αλουμίνιο χωρίς ενώσεις αυτό λέει πολλά.

 

Από κει και πέρα, σχεδόν τα πάντα πάνω είναι modular, για όλα τα μέρη (κινητά και ακίνητα) χρησιμοποιείται αποκλειστικά αλουμίνιο και παντού χρησιμοποιούνται thumbscrews. Τα παραπάνω και ειδικά το πρώτο ισχύουν σε όλα τα "μεγάλα" κουτιά της Lian Li. Αν μου ζήταγες να σου πω μία λέξη που χαρακτηρίζει τα κουτιά της Lian Li θα έλεγα 'Ποιότητα'.

 

Παίρνοντας υπόψιν τα παραπάνω, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα το μετανιώσεις ποτέ που θα αγοράσεις ένα κουτί της Lian Li. Ίσως το μόνο πράγμα που δεν θα μετανιώσεις ποτέ ως αγορά για τον υπολογιστή σου να είναι αυτό.

 

Πέρα από την δική μου άποψη, νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα που έχει ένα Lian Li ή ασχολείται με case modding, water cooling, extreme cooling και γενικά σε enthusiastic επίπεδο μπορεί να σου επιβεβαιώσει τα παραπάνω.

 

Επίσης λάβε υπόψιν σου ότι το δικό μου κουτί είναι "παππούς" σε σχέση με τα τωρινά Lian Li (ασχέτως αν θεωρείται πλέον συλλεκτικό) και όμως κατασκευαστικά είναι άψογο, πόσο μάλλον τα καινούρια.

 

Τώρα για το συγκεκριμένο case που ενδιαφέρεσαι πιστεύω ότι ίσως δεν θα ήταν η καλύτερη επιλογή για την δουλειά που το θες. Η Lian Li προσφέρει μια πολύ μεγάλη γκάμα και προσωπικά αν αγόραζα case για υδρόψυξη θα αγόραζα το V2000 ή το V1200 αν δεν θέλεις τόσο μεγάλο ακριβό/μεγάλο case, που πέραν των άλλων είναι και σαν "κόσμημα" για το γραφείο σου (πήγαινε δες τα από κοντά).

 

Αυτά από μένα ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα τα όσα σου είπα.

 

Υγ 1. Έτσι πληροφοριακά, μιας και έχω ένα stacker και ξέρω, η αμέσως καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα κουτί της Cooler Master.

Υγ 2. Τα Thermaltake αν και πολύ ωραία/ποιοτικά θα τα χαρακτήριζα πιο "Toys" ένω τα Lian Li "Τοοls".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά παίρνουμε μια σταθερή αξία και προσπαθούμε να την ξαναμετρήσουμε.

ουφ

 

Αν και καθιστός, ορθό(ώ)ς μιλάς :P

Δες το και αλλιώς όμως ... το καλό να λέγεται! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...