Προς το περιεχόμενο

πολλοι δισκοι ως ενας!


Technology fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι εφικτο να συνδεσω 2 ή παραπανω δισκους μεταξυ τους και να φαινονται στο συστημα μου ως ενας? πχ. δύο ή τρείς χ 500 gb να φαινονται ως 1tb ή 1,5 tb αντιστοιχα.

 

και αν γινεται πως γινεται? κανα μειονεκτημα θα εχω?

 

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γινεται με το partition magic με την εντολη merge partitions. Ειναι πολυ ευκολο. Για μειονεκτιματα δεν γνωριζω. Απλα αν καταστραφει ο ενας δισκος θα ειναι δυσκολο να διασωσεις τα αρχεια του δευτερου δισκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν θυμάμαι καλά, σε Windows XP (υποθέτω και σε Vista) γίνεται να "συνδέσεις" περισσότερους δίσκους έτσι ώστε να φαίνεται ένας εάν τους μετατρέψεις σε dynamic volumes.

 

http://support.microsoft.com/kb/314343

http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/library/354e5163-f388-4354-984c-ea4e4206694c1033.mspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_Disk_Manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται εάν τους βάλεις σε raid 0.

 

Οι δίσκοι ιδανικά πρέπει να είναι πανομοιότυποι αλλά γίνεται και με διαφορετικούς.

 

Επίσης αν το υποστηρίζει το motherboard υπάρχει και το JBOD(Just a Bunch Of Disks).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται εάν τους βάλεις σε raid 0.

 

Οι δίσκοι ιδανικά πρέπει να είναι πανομοιότυποι αλλά γίνεται και με διαφορετικούς.

 

Επίσης αν το υποστηρίζει το motherboard υπάρχει και το JBOD(Just a Bunch Of Disks).

 

αυτη η συνδεσμολογια που λες πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ένα παλιό μηχανάκι ή την δυνατότητα να αγοράσεις κάποιο δοκίμασε την λύση unRaid που τρέχει μέσω ενός usb flash. Νομίζω είναι το μοναδικό "Network Attached Storage" λογισμικό / λειτουργικό που υλοποιεί raid με οποιοδήποτε ide ή sata σκληρό οποιουδήποτε μεγέθους.

 

Στην ουσία μετατρέπεις όλους σου τους σκληρούς σε ένα δικτυακό (τον οποίο μπορείς να χωρίσεις μετά αν θέλεις π.χ. movies, music κλπ.). Για αυτό αν προχωρήσεις σε αυτή ή σε παρόμοια λύση να προσέξεις το nas που θα φιάξεις να έχει οπωσδήποτε gigabit ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχεις motherboard με σχετικό controller (RAID)-ή έστω να προσθέσεις μία RAID controller card (είτε για SATA είτε για ΑΤΑ δίσκους,και στις 2 περιπτώσεις ).Σε γενικές γραμμές πρέπει να έχεις πανομοιότυπους δίσκους(μοντέλλο & μέγεθος) (ειδάλλως θα αναγνωρίζονται βάση του μεγέθους του μικρότερου,δηλαδή πχ 120+160 θα σου δείχνει 1 δίσκο των 240Gb).Mε κάθε motherboard που διαθέτει ΑΤΑ ή SATA controller,διατίθενται και σχετικοί drivers (το ίδιο ισχύει για τις controller cards),όπως και utility για να φτιάξεις δισκέτα,ώστε να χειριστείς την RAID συστοιχία που θέλεις να φτιάξεις....Ή οποία,μπορεί να είναι είτε με σκοπό να σου δώσει ταχύτητα στον "1" δίσκο που θα βλέπεις,είτε ασφάλεια για τα δεδομένα (αλλά θα χάσεις σε χώρο),καθώς μπορείς να βάλεις 2 τουλάχιστον δίσκους και ότι γράφεται στον ένα να γράφεται ταυτόχρονα και στον άλλο,ή να συνδιάσεις τις 2 αυτές δυνατότητες,κ.α. ...Η RAID διάταξη,ανάλογα με τις δυνατότητες του controller,έχει και άλλες επιλογές...0,1,5 κ.α. ....Κάνε μια αναζήτηση στο forum με τον όρο RAID ,ή και στο google ακόμα,και θα βρεις πιο αναλυτικές πληροφορίες ώστε να δεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατηρησα πως συνεχεια προειδοποιουν πως, αν ενας απο τους δισκους που βρισκονται σε raid -0 παθει κατι και σβηστουν τα δεδομενα σβηνονται και στον αλλον αυτοματα. αν ισχυει αυτο τοτε καλυτερα να χω καθε δισκο ξεχωριστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια,αυτό που γίνεται είναι ότι(και γι' αυτό το "RAID 0" σημαίνει "ταχύτητα"),όταν γράφονται δεδομένα,γράφονται τα "μισά" στον 1 και τα "μισά" στον άλλο(ένα αρχείο πχ "χωρίζεται στα 2"),οπότε αν πάθει ζημιά έστω ο ένας,τα "άλλα μισά"(στον άλλο δίσκο)έχουν την αξία που έχει αν βρεις...μισό χαρτονόμισμα.Οπότε δεν είναι ακριβώς ότι "αυτόματα σβύνονται"...αλλά ότι αυτόματα καθίστανται άχρηστα...

Πάντως,χωρίς ποτέ να έχω φτιάξει ο ίδιος RAID διάταξη,έχω δει recovery προγράμματα τα οποία έχουν και "RAID option"...Yποθέτω πως δουλεύουν το ίδιο καλά που δουλεύουν και για single δίσκους,αρκεί ο "ζημιάρης" δίσκος να είναι σε "ικανοποιητική" κατάσταση(να μην έχουν κολλήσει οι κεφαλές του για παράδειγμα),για να μπορέσει το recovery πρόγραμμα να κάνει την "ανασύνθεση" των αρχείων,ώστε να τα σώσεις σε ΑΛΛΟ όμως δίσκο...

Τώρα που λες "καλύτερα να κάνω αυτό ή το άλλο",πρέπει και να συνειδητοποιήσεις ΓΙΑΤΙ τη θέλεις τη RAID διάταξη..Ήδη ο paredwse αν δεν κάνω λάθος,πρότεινε τρόπο για "συνένωση" δίσκων...(Αν δηλαδή αυτό που θέλεις είναι ΑΠΛΑ να "φαίνεται" ΕΝΑΣ δίσκος).H RAID διάταξη απ΄όσο ξέρω,περισσότερο χρησιμοποιείται για "επαγγελματικούς" σκοπούς..(πχ απόδοση ταχύτητας σε server).Aν το κίνητρό σου είναι "παραπάνω ταχύτητα",σαν απλός κάτοχος pc,τότε υπολογίζεις έξοδα κλπ,κι ανάλογα με το "κόστος" (ΚΑΙ το.."ψυχολογικό" κόστος,αν πάθει κάτι ενας δίσκος),κι αποφασίζεις αν θέλεις ΑΠΛΑ ένα RAID 0 (πχ 2 "μικροί" και "γρήγοροι" δίσκοι που θα τους έχεις ΚΥΡΙΩΣ για λειτουργικό-σημειωτέον ότι με πανομοιότυπους δίσκους και RAID 0 "ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ" και κάποιο περισσότερο χώρο),ή αν πάλι έχεις ήδη διάφορους δίσκους,κι απλά θες να τους ενώσεις σε RAID,με RAID 1 (δύο δίσκοι)έχεις "ασφάλεια-αλλά "χάνεις" τον 1 δίσκο,καθώς τα πάντα που γράφονται στον 1,αντιγράφονται στον άλλο(ένα "αυτόματο" back up δηλαδή),οπότε αν πάθει ζημιά ο 1ας έχεις ΠΑΝΤΑ back up,ή ακόμα με 3 δίσκους και επιλογή RAID 5 έχεις ΚΑΙ ταχύτητα,KAI back up(αυτό βέβαια φαντάζομαι πως "κοστίζει" σε υπολογιστική ισχύ),κι όπως είπα υπάρχουν και άλλες διατάξεις RAID,για τις οποίες καλά θα κάνεις να ρίξεις μια μελέτη,για να "καταννοήσεις" τι ταιριάζει στην περίπτωσή σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω washcloud εισαι μπορω να πω πολυ αναλυτικος!

Λοιπον δεν μ ενδιαφερει καθολου η ταχυτητα... το μονο που μ ενδιαφερει ειναι να μην χανω τα δεδομενα μου. θελω μια απλη συνενωση δισκων απλα θα θελα να μου πει καποιος ενταξει με windows και vista τι γινεται με linux?? δεν υπαρχει καμια συνδεσμολογια ωστε απλα να αθροιζει τα gb και να τα βγαζει ως ενα? πχ raid 0 μονο που δεν θα γραφονται μισα δεδομενα στον εναν και μισα στον αλλο αλλα να χρησιμοποιει τον εναν και μολις τελειωσει να παει στον αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εφικτο να συνδεσω 2 ή παραπανω δισκους μεταξυ τους και να φαινονται στο συστημα μου ως ενας? πχ. δύο ή τρείς χ 500 gb να φαινονται ως 1tb ή 1,5 tb αντιστοιχα.[...]

Συγνώμη για την σφήνα αλλά για ποιο λόγο θες να έχεις μόνο ένα partition του 1-1.5TB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτομουν για 1- 1,5 tb αλλα για 3-4 tb. Για να εχω ενα δισκο και οχι 5,6 ωστε να πρεπει να θυμαμαι που εβαλα τι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτό ειναι το ζήτημά σου,μην πολυμπλέκεσαι,γιατί όποιος ανακατεύεται με τα RAID....τον τρων τα bytes.Kαι γιατί να μην έχεις ένα δίκο αφιερωμένο σε mp3,έναν άλλο σε ταινίες(..για ταινίες μάλλον περισσότερους θες..),έναν σε προγράμματα,παιχνιδια,κ.ο.κ. ;

Αυτό είναι και το πιό λογικό.Τώρα,για την διάταξη που "ζήτησες" πιο πάνω,θα σε ξαναπαραπέμψω σε μελέτη άρθρων στο forum,ΚΑΙ στο google,μια ιδά την πήρες ήδη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...