Προς το περιεχόμενο

Επιλογή PSU


gpuguy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες κανένα συγκριτικό είναι θηρία και τα δύο, εγώ μέχρι στιγμής ικανοποιημένος σε όλους τους τομείς (θόρυβο, θερμότητα, απόδοση) από το ΤΤ Toughpower 750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω πως το Tt Toughpower 750W είναι πολύ καλό τροφοδοτικό όμως προφανώς ο φίλος μας δεν αναφέρεται σε αυτό. Αφού μιλάει για 95 ευρώ λογικά εννοεί αυτό. Το οποίο παρεπιπτόντως είναι ακριβότερο από το Etasis 650W Gaming το οποίο, κατα την γνώμη μου πάντα, είναι καλύτερο. Τώρα βέβαια στην δικιά του κρίση είναι σε ποιο θα "απωθέσει" τα λεφτά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Etasis και από μένα... :-)

 

PS υπάρχει και το άτιμο το κουμπάκι με το όνομα EDIT

 

ναι τώρα σώθηκες...στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση λάβε υπόψη σου τα εξής :

 

Όσο μεγαλύτερο το psu τόσο μεγαλύτερο ups απαιτείται.

Αν έχεις ήδη UPS δες μήπως δεν επαρκεί και χρειαστεί να το αλλάξεις και αυτό

(την πάτησα για αυτό στο λέω).

 

Για ένα 500άρι PSU απαιτείται οριακά 700VA UPS (1000VA αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση λάβε υπόψη σου τα εξής :

 

Όσο μεγαλύτερο το psu τόσο μεγαλύτερο ups απαιτείται.

Αν έχεις ήδη UPS δες μήπως δεν επαρκεί και χρειαστεί να το αλλάξεις και αυτό

(την πάτησα για αυτό στο λέω).

 

Για ένα 500άρι PSU απαιτείται οριακά 700VA UPS (1000VA αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει)...

Να κάνω εγώ μια ερώτηση; Γιατί πρέπει απαραίτητα να πάρει και UPS;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε-κάτσε, γιατί χρειάζεται μεγαλύτερο ups για μεγαλύτερο τροφοδοτικό;

Το ότι θα πάρει κανείς 750watt τροφοδοτικό δεν σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσει απαραίτητα 750watt!Το παίρνεις για να δουλεύει κάτω απο το 65-70% για να παίζεις απροβλημάτιστα.

Και 30000watt να είναι το τροφοδοτικό αν αυτός καίει μόνο 300w το ίδιο ups θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια ερώτηση; Γιατί πρέπει απαραίτητα να πάρει και UPS;;;;

 

Δεν είναι υποχρεωτικό.

Εξαρτάται πόσο καλό είναι το τοπικό δίκτυο της ΔΕΗ (μικροδιακοπές , βυθίσεις τάσεις κλπ), και πόσο τη σπάει στον καθένα να κλείνει το PC του από πτώση τάσης την ώρα που κάνει κάποια δουλειά που δεν έχει αποθηκεύσει.

Ή το πόσο σημαντική δουλειά κάνει με τον υπολογιστή.

 

Συχνά από διακοπές - πτώσεις τάσεις - αιχμές , καίγονται και τα τροφοδοτικά ή/και τα mobo's.

 

Σχετικά είναι όλα αυτά . Ο καθένας κρίνει με βάση τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε-κάτσε, γιατί χρειάζεται μεγαλύτερο ups για μεγαλύτερο τροφοδοτικό;

Το ότι θα πάρει κανείς 750watt τροφοδοτικό δεν σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσει απαραίτητα 750watt!Το παίρνεις για να δουλεύει κάτω απο το 65-70% για να παίζεις απροβλημάτιστα.

Και 30000watt να είναι το τροφοδοτικό αν αυτός καίει μόνο 300w το ίδιο ups θα χρειαστεί.

 

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ακόμη και αν χρησιμοποιείς τα 100 watt από 500άρι τροφοδοτικό, είναι πολύ δύσκολο (απίθανο) να το σηκώσει ένα UPS των 350VA.

 

Το πρόβλημα είναι την ώρα που ξεκινάει το τροφοδοτικό , και τη στιγμή που κόβεται το ρεύμα. Εκεί η αιχμή που δίνει στιγμιαία το τροφοδοτικό είναι μεγαλύτερη όσο μεγαλώνουν τα watt , και στο 90% των περιπτώσεων το 350άρι UPS θα κάνει στιγμιαία overload και θα κλείσει, ανεξαρτήτως φορτίου του UPS.

 

Έτσι, τελικά το UPS δεν θα κάνει τη δουλειά του, και αυτό είναι το ζητούμενο.

Το αν θα δουλέψει ένα UPS που δεν φτάνει για να καλύψει την ισχύ ενός τροφοδοτικού , είναι θέμα τύχης και εξαρτάται από τις αιχμές που κάνει το τροφοδοτικό και μόνο...

Την πάτησα με τροφοδοτικό 500άρι και UPS APC 35άρι και μετά έμαθα.

Αναγκάστηκα να τα ξηλώσω όλα από το UPS (οθόνη-usb hub) και πάλι κλείνει μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ακόμη και αν χρησιμοποιείς τα 100 watt από 500άρι τροφοδοτικό, είναι πολύ δύσκολο (απίθανο) να το σηκώσει ένα UPS των 350VA.

 

Το πρόβλημα είναι την ώρα που ξεκινάει το τροφοδοτικό , και τη στιγμή που κόβεται το ρεύμα. Εκεί η αιχμή που δίνει στιγμιαία το τροφοδοτικό είναι μεγαλύτερη όσο μεγαλώνουν τα watt , και στο 90% των περιπτώσεων το 350άρι UPS θα κάνει στιγμιαία overload και θα κλείσει, ανεξαρτήτως φορτίου του UPS.

 

Έτσι, τελικά το UPS δεν θα κάνει τη δουλειά του, και αυτό είναι το ζητούμενο.

Το αν θα δουλέψει ένα UPS που δεν φτάνει για να καλύψει την ισχύ ενός τροφοδοτικού , είναι θέμα τύχης και εξαρτάται από τις αιχμές που κάνει το τροφοδοτικό και μόνο...

Την πάτησα με τροφοδοτικό 500άρι και UPS APC 35άρι και μετά έμαθα.

Αναγκάστηκα να τα ξηλώσω όλα από το UPS (οθόνη-usb hub) και πάλι κλείνει μερικές φορές.

 

Φίλε μου όμως μήπως ήταν απλά ή προβληματικό ή μήπως οι πρίζες δεν ήταν καλά μονωμένες (μήπως ήτα φαγωμένες δηλαδή); Γιατί έγω έχω 550Watts PSU και το 500RS της APC και μια χάρα δουλεύει, μάλιστα 4 φορές που είχα διακόπη, η μπαταρία με κράτησε για 45 λεπτά... Βέβαια έχω και πολύπριζο APC με σταθεροποιητή τάσης δεν ξέρω εάν αυτό παίζει ρόλο...που δεν νομίζω κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όμως μήπως ήταν απλά ή προβληματικό ή μήπως οι πρίζες δεν ήταν καλά μονωμένες (μήπως ήτα φαγωμένες δηλαδή); Γιατί έγω έχω 550Watts PSU και το 500RS της APC και μια χάρα δουλεύει, μάλιστα 4 φορές που είχα διακόπη, η μπαταρία με κράτησε για 45 λεπτά... Βέβαια έχω και πολύπριζο APC με σταθεροποιητή τάσης δεν ξέρω εάν αυτό παίζει ρόλο...που δεν νομίζω κιόλας...

 

Για αυτό σου ανέφερα ότι την πάτησα με 350άρι:-D:-D

Αν δεν κλείσει από Overload την ώρα που κόβεται το ρεύμα μετά δουλεύει όσο αντέχει η μπαταρία του. Αλλά είναι θέμα τύχης και hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...