Προς το περιεχόμενο

Επιλογή PSU


gpuguy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα ρε παιδια μην τσακονεστε UPS δεν εχω εγω απλα θελο να παρο ενα καλο τροφοδοτικο γυρω στα 100$ για να μου κρατισει και μελλοντικα :-D

 

Σιγά μην τσακωθούμε για τα UPS :lol::lol::lol:

Για ένα τροφοδοτικό υπολόγισε μέσο χρόνο ζωής 3-4 χρόνια.

Μετά (συνήθως) αρχίζουν τα προβλήματα, κυρίως από τους ανεμιστήρες που πιάνουν χώμα και κολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό σου ανέφερα ότι την πάτησα με 350άρι:-D:-D

Αν δεν κλείσει από Overload την ώρα που κόβεται το ρεύμα μετά δουλεύει όσο αντέχει η μπαταρία του. Αλλά είναι θέμα τύχης και hardware.

 

Δεν νομίζω πως κατάλαβα ακριβώς. Δηλαδή για να λειτουργεί σωστά πρέπει όταν πέφτει το ρεύμα να ανοίγει το Overload; Το overload απόσο γνώριζω είναι για την υπερφόρτωση, τουλάχιστον αυτό γράφει μέσα το manual.

 

@gpuguy έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα Etasis Gaming και για τα OCZ 600w+. Επειδή και εγώ ψάχνω ακόμη, εάν βρω τίποτα καλύτερο απόσα αναφέρθηκαν εδώ θα ενημερώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως κατάλαβα ακριβώς. Δηλαδή για να λειτουργεί σωστά πρέπει όταν πέφτει το ρεύμα να ανοίγει το Overload; Το overload απόσο γνώριζω είναι για την υπερφόρτωση, τουλάχιστον αυτό γράφει μέσα το manual.

Παράδειγμα:

Αν το UPS είναι για 350VA τότε σηκώνει περίπου 350 watt παροχή ρεύματος (πραγματική και όχι ονομαστική).

Η ασφάλεια overload είναι ρυθμισμένη κάπου εκεί, για να μην δίνει παραπάνω από το φορτίο που αντέχει και πάθει ζημιά.

Οπότε αν συνδέσω μεγαλύτερο τροφοδοτικό (πχ 500watt), ακόμη και αν λειτουργεί με πολύ χαμηλότερο φορτίο από τα 500watt, υπάρχουν στιγμιαίες αιχμές ισχύος (πχ την ώρα που παίρνει μπρος το τροφοδοτικό) που μπορεί να ξεπεράσουν τα watt του UPS και αυτό να κλείσει λόγω στιγμιαίου Overload.

Απλά είναι θέμα τύχης το να μην γίνουν αυτές οι αιχμές από το τροφοδοτικό, και του τι ανοχές έχει η ασφάλεια overload του UPS ώστε να μην κλείνει από στιγμιαίες αιχμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα:

Αν το UPS είναι για 350VA τότε σηκώνει περίπου 350 watt παροχή ρεύματος (πραγματική και όχι ονομαστική).

Η ασφάλεια overload είναι ρυθμισμένη κάπου εκεί, για να μην δίνει παραπάνω από το φορτίο που αντέχει και πάθει ζημιά.

Οπότε αν συνδέσω μεγαλύτερο τροφοδοτικό (πχ 500watt), ακόμη και αν λειτουργεί με πολύ χαμηλότερο φορτίο από τα 500watt, υπάρχουν στιγμιαίες αιχμές ισχύος (πχ την ώρα που παίρνει μπρος το τροφοδοτικό) που μπορεί να ξεπεράσουν τα watt του UPS και αυτό να κλείσει λόγω στιγμιαίου Overload.

Απλά είναι θέμα τύχης το να μην γίνουν αυτές οι αιχμές από το τροφοδοτικό, και του τι ανοχές έχει η ασφάλεια overload του UPS ώστε να μην κλείνει από στιγμιαίες αιχμές.

 

Οκ σε έπιασα τώρα φίλε ;)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...