Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα αγοράς


Melinbonian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές οι ballistix είναι καλές?Γιατί ακύρωσα τη παραγγελία(ουσιαστικά αυτοί μ την ακυρωσαν) και λέω να πάω για 1066 αλλά δε ξέρω ποιες. Και πια μητρική από πλαίσιο δε θα χρειάζεται bios update για τον Ε8400? Γύρω στα 120 ευρω, μη πάμε σε formula και τέτοια, έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί στην ακύρωσαν?

 

Οι ballistix καλές φαίνονται. Δες λίγο και εδώ τι λένε για τις μνήμες και το bios update. Προσωπικά έχω παραγγείλει όλα τα κομμάτια εκτός από κουτί, που το ψάχνω ακόμα και τις μνήμες που λέω να πάω αύριο από το PLAISIO να δω τι άκρη μπορώ να βγάλω ενώπιος ενωπίω με τα dimmάκια!

 

Μητρική δες αυτήν ή αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε μου την ακύρωσαν, αλλά ούτε το τροφοδοτικό που ήθελα είχε ουτε τον Ε8400(2η φορά εξαντλήθηκε σε ενα μήνα, τι να πω...).Επομένως έπρεπε να ακυρώσω για να εξετάσω πάλι τι παίζει. Θα περιμένω μπας και ερθει μεσα στη βδομαδα τουλάχιστον ο cpu και μετά παραγγελία ακόμα και από... τη λαική!!:P

 

Υ.Γ

Χωρίς o/c είναι απαραίτητη η ψύκτρα σε κουτί cosmos? Και με χαλαρό oc κανά 2 ανεμιστήρες παραπάνω ή βελτίωση των υπάρχοντων δε παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα εχεις προβλημα για χαλαρο oc και με την μαμα ψυκτρα του 8400 και με καποια aftermarket.Το Cosmos ειναι πραγματικα τερας(το εχει ενας φιλος μου)και τα αξιζει τα λεφτα του.

Καπου παρατιρησα οτι τον 8400 θα τον παρεις σε συσκευασια BOX η οποια περιεχει και την μαησια ψυκτρα της Ιντελ αλλα αφου θα βαλεις αλλη ψυκτρα παρε καλυτερα την TRAY εκδοσεις για να γλυτωσεις λιγα ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3(τρία) για την ακρίβεια. όσο μια μπουγάτσα με κιμά. αξίζει να τα λυπηθείς ?

 

Αν δε είναι βιαστική η ανάγκη να κάνεις ο/c, δεν χρειάζεται να φορτωθείς extra ψύκτρα. Αγοράζεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H box έχει μεγαλύτερη εγγύηση....

 

Πόσα χρόνια δηλαδή? 10 ?

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1057405

 

Εκτός αν μιλάς για το eshop που κάνει ό,τι γουστάρει με τις εγγυήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοοον!

 

Ας γράψω εδώ πρώτα τι μου συνέβη πριν κάνω οτιδήποτε άλλο, γιατί είμαι ακόμα θολωμένος!

 

Παρέλαβα σήμερα τα parts που παρήγγειλα από το Πλαίσιο το Σάββατο 16/02, στην ώρα τους όπως με είχαν ειδοποιήσει με σχετικό email.

Το περιεχόμενο της παραγγελίας ήταν αυτό:

plaisioprinmc4.th.png

 

Χθες, τσεκάροντας το site της εταιρίας, είδα πως δεν υπάρχει στον κατάλογο ο Ε8400 που έβαλα στην παραγγελία. Σκέφτηκα ότι για να μην με έχουν ειδοποιήσει, μάλλον η δική μου παραγγελία είχε καλυφθεί πριν εξαντληθεί το CPU από τις αποθήκες τους.

Σήμερα, μιας και δούλευα, άφησα μια φίλη μου να περιμένει για να παραλάβει το εμπόρευμα. Έρχεται ο Courier και λέει ότι τα έχει φέρει όλα εκτός από την CPU και ο ίδιος δεν ευθύνεται. Επίσης είπε ότι για να βρω την άκρη πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο Πλαίσιο. Η φίλη μου δεν παραξενεύτηκε και πλήρωσε κανονικά την αντικαταβολή, που φυσικά δεν περιλάμβανε στο τελικό ποσό την τιμή της CPU.

 

Και ρωτάω εγώ.

Είναι δυνατόν να πάρουν την πρωτοβουλία να στείλουν μια ημιτελή παραγγελία χωρίς έστω να με ειδοποιήσουν αν θέλω να κάνω μια αλλαγή?

Τι ποιο εύκολο από το να με ρωτήσουν αν θέλω τον Ε8400 tray αντί την boxed έκδοση?

 

Τώρα τι κάνω ρε παίδες?

Στο μέηλ που μου έστειλαν, δίνει ως τηλέφωνο πληροφοριών το νούμερο 800-11-12345.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο νούμερο για πληροφοριές σχετικά με online παραγγελίες?

 

Αν ήμουν παρών στην παράδοση, δεν θα δεχόμουνα, φυσικά, να πληρώσω για τα υπόλοιπα κομμάτια. Εξάλλου, τι νόημα θα είχε να πάρω υποσυστήματα που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω χωρίς τον επεξεργαστή?

 

Edit

Θα επιστρέψω με άλλο ποστ για τα καμώματα του eshop,από όπου παρήγγειλα τα υπόλοιπα parts....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(συνέχεια από το προηγούμενο)

 

 

Περνάμε στα του e-shop!

Από το Σάββατο που παρήγγειλα τα παρακάτω parts, η παραγγελία έχει κολλήσει στο θέμα της Abit IP35Pro.

 

eshopwaitrg7.th.png

 

 

Η μητρική φυσικά, από την Τρίτη δεν εμφανίζεται στον κατάλογο προϊόντων και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βγεί άκρη σύντομα αν δεν πιέσω εγώ τις καταστάσεις!

Ξέρει κανείς κάποιο νούμερο του eshop που θα μπορούσα να πάρω και να μιλήσω με κάποιον που θα με εξυπηρετήσει?

 

Σε περίπτωση που αρχίσουν να τα μασάνε σχετικά με το πότε θα έχουν πάλι διαθέσιμο το προιόν, μάλλον αποχαιρετάω την Abit λόγω γενικής έλλειψης στην αγορά. Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια άλλη μητρική στα ίδια επίπεδα αξιοπιστίας και με σχετικά καλές δυνατότητες o/c.

 

 

ΥΓ: μεγάλο γκολ από Γκούμα :ρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έγινε περιπου σε μένα, αλλά πρόλαβα να ακυρώσω τη παραγγελία από eshop κι έτσι θα τα πάρω όλα από πλαίσιο. Έλεος πάντως, με έχουν τσακίσει, δε θα πάρω pc μου φαίνεται, έπεσε και το budget μου.

 

Υ.Γ 1

Στη περίπτωση μου πάντως, εγω τους πήρα τηλέφωνο για έλεγχο του που βρίσκεται η παραγγελία. Φοβόμουν μήπως μου τα έφερναν μισά.

 

Υ.Γ 2

750 Watt πολλά δεν είναι για μια κάρτα γραφικών? Με έβαλες σε σκέψεις γιατι σκεφτόμουν να πάρω το ίδιο σε 650W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα 650Watt. Απλά εγώ μπορούσα να δώσω 20ευρώ παραπάνω για τα έξτρα 100W για παν μελλοντικό ενδεχόμενο.

 

Παίξε λίγο με αυτό το site. Νομίζω στο πρώτο πεδίο συμπληρώνεις "single socket" για την περίπτωση C2D και Quadcore.Φρόντισε να τσεκάρεις κατανάλωση για πιθανές επεκτάσεις που θα κάνεις στο μέλλον πχ. επιπλέον δίσκους, 2η VGA κλπ.

 

Εν το μεταξύ πήρα τον E8400 από Zero1, και περιμένω την DS4 από δευτέρα. Το eshop υποτίθεται θα μου στείλει από βδομάδα την 8800gt μαζί με την Ninja plus. Άντε να δούμε τι θα κάνω με το κουτί....

 

Ερώτηση : Τα site τι τα θέλουν?

Με 3 μαγαζιά μίλησα και οι ιστοσελίδες τους είναι άλλα αντί άλλων !!!

Δεν έχουν ακούσει την παροιμία για τα μεταξωτά στρίνγκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαφορα καταστηματα μπορει να εχουν καποια προιοντα, στην αποθηκη ομως που γινονται οι παραγγελιες να μην τα εχουν και φυσικα δεν μπορουν να τα παρουν απο καποιο καταστημα να στο στειλουν εσενα.

 

Ειχα ενα ποντικι με προβλημα στην μπαταρια και δεν το πηγαινα για αλλαγη διοτι δεν υπηρχε στο σαιτ του πλαισιου πλεον. Αφου ομως πηγα σε καταστημα και το ειδα το πηγα αμεσως για αλλαγη και πηρα ενα καινουριο. Τωρα για το οτι επρεπε να σε ενημερωσουν οτι υπαρχει ελλειψη, εχεις 1.000.000 δικια (το δικιο, τα δικια :ρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...