Προς το περιεχόμενο

Έστω ότι αποφασίσαμε ότι θα πάρουμε laptop. Από που όμως ;;


sotirakis.net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό ψάχνω για laptop γιατί θα πάω Σουηδία για μεταπτυχιακό, και ύστερα από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο FS Amilo Xi 2428-004. Έλα μου όμως που δεν μπορώ να το βρω πουθενά !!

 

Για να είμαι πιο ακριβής, δεν μπορώ να το βρω σε e-shop.gr και Πλαίσιο, τα οποία είναι και τα δύο πιο γνωστά (σε μένα τουλάχιστον) καταστήματα.

 

Ψάχνω λοιπόν στο Skroutz και μου το βρίσκει σε άλλα e-shops και συγκεκριμένα στα lap-tops.gr, perfectshop.gr, mgmanager.gr και zero1.gr.

Τόσο καιρό, ότι έχω αγοράσει, το έχω πάρει είτε από το πλαίσιο, είτε από το e-shop.

Τα άλλα αυτά e-shops μου φαίνονται αμφιβόλου ποιότητας και αξιοπιστίας.

 

Έχει ψωνίσει κανείς από αυτά ; Ποια η γνώμη του για αυτά ;

 

Κάτι που μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση, είναι πως είναι δυνατόν το σχετικά μικρό και άσημο lap-tops.gr να έχει το ίδιο αντικείμενο 80 ευρώ πιο φτηνό από την αλυσίδα του Πλαίσιο, το οποίο λογικά θα πετύχαινε καλύτερες τιμές με τις εταιρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτήρη το συγκεκριμένο laptop θα δείς ότι ακόμα και στα καταστήματα που εμφανίζονται στο skroutz δεν υπάρχει διαθέσιμο.

 

Οτι υπήρχε έφυγε καθώς βγήκε ο αντικαταστάτης Amilo Xi 2428-804 με τον Τ9300.

 

Πάντως κάνε τηλέφωνο στα καταστήματα να δεις άμα υπάρχει και χτύπα το με τον "παλιό" επεξεργαστή καθώς συμφαίρει κατά πολύ.

 

Στο zero1 τελικά βλέπω ότι υπάρχει. Γενικά για το συγκεκριμένο κατάστημα έχω ακούσει καλά σχόλια. Προσωπική εμπειρία πάντως δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω πάρει έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο από το zero1.gr όμως τον παρέλαβα και τον πλήρωσα στο κατάστημα. Μου φαίνεται να είναι αξιόπιστη εταιρία.

Σημείωση.

Ο σκληρός τα τίναξε στους 2 μήνες πάνω. (Μοντέλο seagate freeagent 500 gb)

Δεν φταίει όμως η zero1 γι'αυτό, φυσικά. Ευτυχώς η seagate δίνει 5 χρόνια εγγύηση.

Ο τεχνικός της zero1 μου είπε να τους τον πάω για να τον στείλουν στην αντιπροσωπεία για αλλαγή. Από αυτά που είπαμε μου φάνηκε να ξέρει την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να το πάρεις από Σουηδία, αν δε σε πειράζει το πληκτρολόγιο

 

Σουηδία θα φύγω τον Αύγουστο και το μηχάνημα το χρειάζομαι και για δουλειά (web design, παρουσιάσεις σε πελάτες). Και γω το σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια, αλλά δυστυχώς επείγει το θέμα. Οπότε MGmanager και zero1 είναι OK. Βλέπω ότι το zero1 το έχει το μηχάνημα και σε πολύ δελεαστική τιμή.... Χμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop πλέον δεν βρίσκεται πουθενά. Όπως είπε ο michalis2610 όπου υπήρχε πλέον, αντικαταστάθηκε από την έκδοση με τον T9300 που είναι πολύ πιο ακριβός...

Πήρα και τηλέφωνο, αλλά και πάλι μου είπαν ότι δεν υπάρχει και δεν θα φέρουν αυτήν την έκδοση.

 

Ξαναζητάω λοιπόν τις προτάσεις σας για ένα laptop με τα χαρακτηριστικά του 2428-004, ή έστω και κατώτερα, το οποίο να μην ξεφεύγει πάνω από τα 1000 ευρώ.

Το επόμενο που είχα στο μυαλό μου είναι το HP Pavilion dv6680ev το οποίο είδα στο mediamarkt και οφείλω να παραδεχτώ πως είναι στυλάτο, αλλά από χαρακτηριστικά είναι πιο κάτω από το FS (σκληρός, CPU, VGA).

Για DELL δεν γίνεται κουβέντα γιατί ξεφεύγουν πολύ στην τιμή.

 

Τι έχετε να προτείνετε εσείς ;

 

 

edit

----

Το μηχάνημα υπάρχει (φαίνεται τουλάχιστον, γιατί έτσι εμφανιζόταν και στο site του Γερμανού) στο lap-tops.gr. Το ξέρει κανείς αυτό ; Είναι αξιόπιστο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε multirama ρώτησες? Μην ψάχνεις μόνο σε site αλλά πάρε σβάρνα κ όλα τα καταστήματα της περιοχής σου, όλο κ κάποιο θα έχει ξεμείνει :)

btw το site σου φυσάει:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τελικά έχει αγοράσει κανείς από το http://www.lap-tops.gr/ ;;;;

Πείτε εντυπώσεις... Είναι αξιόπιστο;;;

Τα προϊόντα του, είναι πολύ πιο φθηνά σε σύγκριση με e-shop και ΠΛΑΙΣΙΟ... Ξέρει κανείς γιατί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...