Προς το περιεχόμενο

Διπλά windows


takissas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

Κτές εγκατεστησα το win xp σε ένα partition απο τα δύο που δημιούργησα.

Το προβλημά μους όμως είναι ότι τώρα κάθε φορά που ανάβω τον υπολογιστή μου μου βγάζει να επιλέξώ σε πιό να μπω.Οι επιλογές είναι και η δύο οι ίδιες <windows xp>στην δεύτερη όμω δεν μπορώ να μπώ λόγω του ότι δεν υπάρχει.Πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό;Εγώ θέλω να μην μου βγάζει να επιλέξω αλλά να με βάζει κατευθειαν στο κανονικό.ΤΙ λάθος έχω κάνει και μου βγάζει την οθόνη με τις επιλογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησε την προβολή κρυμμένων αρχείων και αρχείων συστήματος και άνοιξε το αρχείο C:\boot.ini. Εκεί σβήσε τη γραμμή που αντιστοιχεί στη λάθος εισαγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My Computer -> Properties -> Καρτέλα Advanced -> Στο πλαίσιο Startup and Recovery πατάς το Settings -> Εκεί υπάρχει ένα drop-down που θα έχει τα λειτουργικά που έχεις βάλει. Πατάς το κουμπάκι Edit που σου ανοίγει το boot.ini όπως είπε και ο subdee νωρίτερα και εκεί σβήνεις το επιπλέον λειτουργικό.

Πρόταση μου επειδή αν σβήσεις λάθος γραμμή δεν πρόκειται να μπει σε επόμενο restart, να μετονομάσεις ένα από τα δύο και να δεις σε ποιο δεν μπαίνει.

WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"

Αυτό που είναι μέσα στις αγκύλες μετονομάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποίησε την προβολή κρυμμένων αρχείων και αρχείων συστήματος και άνοιξε το αρχείο C:\boot.ini. Εκεί σβήσε τη γραμμή που αντιστοιχεί στη λάθος εισαγωγή.

subdee μην τους λες για boot.ini ρε συ θα το σκίσουν τον Η/Υ και μέτα θα κατηγορούν εσένα :devil:

 

Φιλικά

 

Γιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...