Προς το περιεχόμενο

Pc Case Πατέντα!


alestr9s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αρχίζω ένα project για να φτιάξω ένα πατεντιάρικο κουτί. Επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρολογίας θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε κάποια πράγματα...

 

Το πρώτο πρόβλημα που πρέπει να λύθει είναι το θέμα του κουμπιού Power.

Θα πάω να αγοράσω έναν διακόπτη Αεροπορικού τύπου από ένα μαγαζί με ηλεκτρικά. Πως θα συνδέσω αυτόν τον διακόπτη με την μητρική ώστε να ανοίγει το pc όταν ανοίγει ο διακόπτης?

 

Το καλώδιο του power που καταλήγει στη μητρική πρέπει να είναι με 2 ή 3 pin αν δεν κάνω λάθος...

 

Πως θα την κάνω την μόντα? Τι καλώδιο πρέπει να πάρω που να κουμπώνει στη μητρική και να καταλήγει στον διακόπτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς κάτι τέτοιο

100_1385_240.jpg

 

δε γίνεται... Το κουμπί στο pc βραχυκυκλώνει μια φορά το κύκλωμα. Αυτό το αφήνει συνεχώς κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιο εύκολος τρόπος να μην μπλέξεις με pins, βύσματα κ.τ.λ. είναι να πάρεις ένα φτηνό κουτί χωρίς τροφοδοτικό (το ποιο φτηνό που θα βρεις) και να πάρεις την πλεξούδα με τα καλώδια από εκεί. Στην συνέχεια για παράδειγμα μπορείς να κόψεις τον διακόπτη του power και να συνδέσεις τον δικό σου.

 

Σε όσες μητρικές έχω δει εγώ το power είναι push button normally open δύο επαφών.

 

Με την χρήση ενός πολύ απλού κυκλώματος μπορείς να βάλεις και διακόπτη σαν αυτόν που δείχνει ο kostasSTi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Οπότε πρέπει να πάρω Push Button εε? Εντάξει θα βρω κάνα εφετζίδικο σε κάνα μαγαζί με ηλεκτρονικά.

 

Αν πάρω το καλώδιο του power και του reset από ένα παλιό κουτί (που έχω απ'το '99) πως θα τα συνδέσω με το push button που θα πάρω απ'το μαγαζί? Ειναι κάτι εύκολο??

 

Ξέρει κανείς κάνα μαγαζί με ηλεκτρονικά (Αθήνα -βόρεια-) που να ασχολείται και με pc parts όμως? Γιατί σε όσα έχω πάει δεν έχουν μυρωδιά από pc....

Θα πάω να ψάξω και κάνα περίεργο κουμπάκι...

 

 

Thx για την βοήθεια παιδιά!! :-)

 

Κάνα τέτοιο funky κουμπάκι θα την κάνει την δουλειά? Λέτε να βρω σε κοινά μαγαζιά ηλεκτρονικών?

pushbuttonswitchvh3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, ούτε αυτό κάνει. Έχω τέτοια στη δουλειά, μανιτάρια τα λένε (διακόπτης κινδύνου είναι). Αυτό όταν είναι πάνω, είναι στο on. Τον πατάς και ασφαλίζει κάτω και είναι πια στη θέση off. Τον περιστρέφεις 1/4 περίπου και ελευθερώνεται, οπότε έρχεται πάλι στη θέση on...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να δουλέψει ένα τέτοιο μπουτόν, μόνο στη περίπτωση που το on ήταν κάτω και όχι πάνω. Τότε αν μπορούσες να χαλάσεις την ασφάλεια που τον κρατάει κάτω, κάτι θα έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να ψάξω για κάνα πιο απλό... 'Ηθελα να είναι λίγο εφετζίδικο :P

 

Ξέρει κανείς που να ψάξω για τέτοια πράγματα κάπου στα Βόρεια?

 

Δηλαδή να ζητήσω ένα push button 1 εισόδου κ 1 εξόδου? Και απλά θα το συνδέσω με τα καλωδιάκια τις πλεξούδας απ το παλιό pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτά βιομηχανικά είναι. Πρόσεξε όταν τα πάρεις γιατί πολλά έχουν δύο εντολές πάνω (π.χ. για δύο σκάλες ταχύτητας σε μοτέρ). Κάτι τέτοιο σου κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx παιδιά!

Ωραίος ο διακόπτης αλλά είναι πολλά τα άτιμα τα ντόλαρς που θέλει! :P

 

Τελικά ψύρισα τα καλώδια από ένα παλιό case και θα την κάνω την δουλειά μου.

Ψάχνω αυτές τις μέρες να βρω και κάνα button περίεργο...

 

Οταν όλοκληρωθεί το project θα ανεβάσω photos... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...