Προς το περιεχόμενο

Κατάσχεση μισθού από τράπεζες


testdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω εδώ.

 

Λόγο κάποιων ατυχιών που μου συνέβησαν βρέθηκα να χρωστάω σε 4 τράπεζες ένα αρκετά μεγάλο ποσό συνολικά (20000€). Τώρα επειδή δεν έχω χρήματα να πληρώνω τις μηνιαίες δόσεις έχω λάβει εξώδικα οτι η τράπεζα θα προχωρήσει σε όλα τα νόμιμα μέσα για να λάβει τα οφειλόμενα. Να σημειώσω οτι δεν έχω καμιά ακίνητη περιουσία στο όνομα μου.

 

Το ερώτημα μου είναι.

 

1) Μπορούν να προβούν σε κατάσχεση μισθού? Αν ναί, μέχρι πόσο από τον μηνιαίο μου μισθό έχουν το δικαίωμα να κατασχέσουν? (800€ το μήνα παίρνω).

 

2) Ποιά είναι η όλη διαδικασία μέχρι να γίνει αυτό και πόσο καιρό παίρνει?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να σου κατάσχουν το μισθό , ε δε σταματάς και συ να δουλεύεις…

καλες οι τραπεζες, έχουν σώσει κόσμο, φτάνει να χεις μυαλό στη κούτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν έχεις περιουσιακό στοιχείο πάνω σου δεν μπορούν να σου πάρουν τίποτα απολύτως!!!Υποτίθεται ότι είσαι σε πτώχευση.

 

Τώρα για τον μισθό δεν το έχω ακούσει πουθενά αλλά δεν αποκλείεται, αλλά και από την άλλη δύσκολο γιατί κ συ θα πρέπει να ζήσεις.

 

Πάντως να ξέρεις ότι αφού βρέθηκες σε αυτή τη θέση δεν θα ξαναβρεθείς ποτέ στο μέλλον είτε θες είτε όχι.Μάλλον δεν θα ξαναδανειστείς από καμία τράπεζα!

Testdim -- Blacklisted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακός που άφησες να γίνει τόσο μεγάλο το ποσό, θα τα μαζέψεις όλα σε μία τράπεζα όποια σε συμφέρει ψάξτο λίγο, και μετά θα δείς την δόση αλλά σε βλέπω να ξάχνεις να βρείς και δεύτερη δουλειά. Με τις τράπαζες δεν παίζουμε και δεν παίζουν και αυτές όταν χρωστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μισθός είναι ακατάσχετος από το σύνταγμα.

μόνο εάν χρωστάς στο κράτος μπορεί να σου καταχεθεί μόνο ένα μέγιστο 30% νομίζω και αυτό με διαδικασίες εισαγγελέα κτλ από εφορίες....

είσαι πολύ τυχερός που δεν έχεις περουσιακό στοιχείο.

επίσης θα σου πρότεινα να διαπραγματευτείς με τις τράπεζες να τους ξεπληρώσεις στο μέλλον γιατί θα βρούν τρόπο να σου φάνε ό,τι προσπαθήσεις να αγοράσεις από εδώ και πέρα

καλή τύχη και μακριά από τράπεζες....

αυτοί παίζουνε απλά σε άλλη κατηγορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εύλογο ερώτημα σε αυτήν την περίπτωση είναι βέβαια "ποια τράπεζα σου έδωσε δάνειο, από τη στιγμή που δεν έχεις καμία ακίνητη περιουσία στο όνομά σου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκαρνελ, μην τη ψάχνεις!

υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που (βρέθηκαν να) πληρώνουν αμαρτίες άλλων ;):-(

 

Από μια παρόμοια(in a creepy way) περίπτωση που γνωρίζω -όχι πολλές λεπτομέρειες βέβαια- n τράπεζα το μόνο που κάνει είναι να ενοχλεί με τηλέφωνα και εξώδικα, ελπίζοντας να "κάμψει", ξέρω γω, το ηθικό του ....

Η ιστορία τελείωσε με έναν διακανονισμό, με τους όρους του .... , προκειμένου να μην έχει εκκρεμότητες.

 

Φαντάζομαι, ξέροντας ελάχιστα επί του θέματος, ότι αν δεν έχεις να πληρώσεις, οι τράπεζες δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, όσος καιρός και να περάσει.

Νομίζω, όμως... :rolleyes:

 

 

Edit:

Το τσέκαρα (+διόρθωσα τα ορθογραφικά:ρ)

 

Έτσι ακριβώς ήταν η περίπτωση γνωστού μου.

Δεν είχε περιουσιακά στοιχεία, δούλευε για ένα βασικό μισθό και χρωστούσε σε 2(δύο) τράπεζες. Σπάσιμο νεύρων με τηλέφωνα και εξώδικα, μπας και φοβηθεί και πάει να βάλει κανά 100-200 ευρώ για να κινείται ο λογαριασμός. Μιλάμε για οφειλή 6G's(3+3). Μάζεψε κάποια στιγμή σχεδόν όλο το ποσό και πήγε και ξεχρέωσε.

Περιττό να πω ότι όταν το έκανε, παρατήρησε ότι οι ταμίες, τραπεζίτες κλπ δε τρελάθηκαν κιόλας!

 

Απ' ότι άκουσα βέβαια, το πράγμα διαφέρει από τράπεζα σε τράπεζα...

Αυτά. Πάω να ακούσω το "Jury" από Trapeze!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις, που πήγαν αυτά τα 20000 ευρώ; Πόσο χρονών είσαι; Είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό.

 

Φίλε μου δυστυχώς βρέθηκα να πληρώνω αμαρτίες άλλων πέρα από τις δικές μου.

 

Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω ήδη λάβει μερικά εξώδικα και τηλεφωνικές απειλές του τύπου θα προσφύγουμε σε κάθε νόμιμο μέσον κ.λ.π.

Να ρωτήσω, από την στιγμή που δεν έχω περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου, και η κατάσχεση μισθού απαγορεύεται μπορούν να προχωρήσουν σε προσωποκράτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από την στιγμή που δεν έχω περιουσιακό στοιχείο στο όνομα μου, και η κατάσχεση μισθού απαγορεύεται μπορούν να προχωρήσουν σε προσωποκράτηση?

 

 

Χαλάρωσε.

Αυτό αποκλείεται!

Δεν την πολυσυμφέρει την τράπεζα κάτι τέτοιο. Σκέψου λογικά.

Φρόντισε να οργανωθείς όμως, για να αρχίσεις να ξεχρεώνεις σιγά-σιγά και μια-μια τις οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. μερικά εξώδικα και τηλεφωνικές απειλές του τύπου θα προσφύγουμε σε κάθε νόμιμο μέσον κ.λ.π.

 

Η ενημέρωση πρόθεση προσφυγής σε νόμιμα μέσα δεν αποτελεί απειλή. Όπως δεν είναι απειλή το "θα σου κάνω μήνυση" που λέγετε από πολλούς. Δε θα περίμενα από δικηγόρο τράπεζας να απειλείσει αφού μπορεί να βρεθεί κατηγορούμενος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι άσχετο λίγο με την αρχική ερώτηση αλλά επειδή έχει να κάνει με τράπεζες είπα να το γράψω εδώ.

Τα επιτόκια κατάθεσης που βλέπουμε και ακούμε κατα καιρούς από τις τράπεζες συμπεριλαμβάνουν τον πληθωρισμό?

Πχ βλέπω στην εθνική ένα επιτόκιο κατάθεσης 1,967 % το οποίο όμως είναι μικρότερο του πληθωρισμού(που μπορεί να είναι πχ 3,50% ) με αποτέλεσμα ακόμα και κρατώντας τα εκεί να βγαίνεις χαμένος στο τέλος.

Στα δάνεια?Το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές να μας δώσεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα; Εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει επιτόκια καταθέσεων χαμηλότερα από τον "επίσημο" πληθωρισμό.

 

ΥΓ. Γενικά πάντως οι τράπεζες (μέσω εταιρειών απαιτήσεων) απαιτούν χρήματα προκειμένου να μην φαίνονται ότι έχουν μεγάλο ποσοστό σε καθυστερούμενα δάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...