Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται μια αγοραπωλησία μέσω ΕΛΤΑ ή courier;


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συμφωνήσει και σκοπεύω να αγοράσω από κάποιον ένα προϊόν και μου το στέλνει με ΕΛΤΑ ή courier λόγω απόστασης.

 

Πως ακριβώς γίνεται ή διαδικασία αποστολής και παραλαβής;

Πως πληρώνω την αξία του προϊόντος στον αποστολέα;Γίνεται μέσω ΕΛΤΑ(ή courier);Δηλαδή που/πότε/σε ποιον καταβάλω τα χρήματα της αξίας του προϊόντος,ώστε να πληρωθεί ο αποστολέας;

 

Δεν έχω ξανακάνει τέτοιου είδους συναλλαγή όπως καταλαβαίνετε,οπότε δε γνωρίζω πως γίνεται η όλη διαδικασία.Όχι τίποτε άλλο,να μάθω κι εγώ πως γίνεται για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση από πλευράς και αποστολέα και παραλήπτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν διάφοροι τρόποι αποστολής χρημάτων.. στην περίπτωση σου

η συναλλαγή θα γίνει με αντικαταβολή μέσω των ΕΛΤΑ

 

είναι πολύ ευκολο.. ο αποστολέας συμπληρώνει στην αντικαταβολή το ποσό

που εχετε συμφωνήσει και όταν πας να παραλάβεις το πακέτο

πρέπει να δώσεις αυτο το ποσό για να το πάρεις

 

τα λεφτά πανε πίσω στον αποστολέα σε μορφή επιταγής νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Εύκολο :)

Και να υποθέσω ότι η παραλαβή γίνεται είτε απευθείας στο σπίτι,αν δώσω διεύθυνση,είτε από το πρακτορείο των ΕΛΤΑ της πόλης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συμφωνήσει και σκοπεύω να αγοράσω από κάποιον ένα προϊόν και μου το στέλνει με ΕΛΤΑ ή courier λόγω απόστασης.

 

Πως ακριβώς γίνεται ή διαδικασία αποστολής και παραλαβής;

Πως πληρώνω την αξία του προϊόντος στον αποστολέα;Γίνεται μέσω ΕΛΤΑ(ή courier);Δηλαδή που/πότε/σε ποιον καταβάλω τα χρήματα της αξίας του προϊόντος,ώστε να πληρωθεί ο αποστολέας;

 

Δεν έχω ξανακάνει τέτοιου είδους συναλλαγή όπως καταλαβαίνετε,οπότε δε γνωρίζω πως γίνεται η όλη διαδικασία.Όχι τίποτε άλλο,να μάθω κι εγώ πως γίνεται για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση από πλευράς και αποστολέα και παραλήπτη...

 

επειδει δουλευω στο ταχυδρομειο,θα κανεις την παραγγελια και ο τροπος πληρωμης θα επιλεξεις με αντικαταβολη.μπορεις να ζητησεις να σου ερθει με κανονικο ταχυδρομειο η με πορτα πορτα(courier).με πορτα πορτα απλα ειναι 8 ευρω παρανω αλλα και πιο γρηγορα.εγω σου συνιστω πορτα πορτα γιατι η πιθανοτητα να χαθει αυτο που θα σου στειλουνε ειναι σχεδον μηδαμηνη:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πορτα πορτα απλα ειναι 8 ευρω παρανω αλλα και πιο γρηγορα.εγω σου συνιστω πορτα πορτα γιατι η πιθανοτητα να χαθει αυτο που θα σου στειλουνε ειναι σχεδον μηδαμηνη:-):-)

 

για να στο φερουν σπιτι γινεται με πορτα πορτα και πληρωνεις 3 ευρω παραπανω

 

8 ή 3 είναι τελικά;

Κι αυτά τα 8 ή 3 είναι επιπρόσθετα;Δηλαδή εγώ πληρώνω όσο είναι τα μεταφορικά(αλήθεια πόσο περίπου για σχετικά ελαφρύ προϊόν; ) +αυτά τα 8(ή 3);

 

εγω σου συνιστω πορτα πορτα γιατι η πιθανοτητα να χαθει αυτο που θα σου στειλουνε ειναι σχεδον μηδαμηνη

 

Αν κανονιστεί έτσι ώστε να το πάρω απ'το ταχυδρομείο είναι επίφοβο;Sorry κιόλας,απλά έτσι όπως διαβάζω αυτό που μου λες είναι σαν να δίνεις πιθανότητες να χαθεί το προϊόν μ'αυτόν τον τρόπο παραγγελίας,δηλ. όχι με το πόρτα-πόρτα.

Μπορεί και να παρανόησα,απλά έτσι μου ακούγεται.

 

Εντάξει αν όντως υπάρχει σοβαρός φόβος,υπάρχει και η acs courier.Αλλά ακούω πάρα πολύ κόσμο να χρησιμοποιεί το ΕΛΤΑ και δεν έχω ακούσει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 8 ευρω που σου ειπα ειναι επειδη ειναι κουριερ υπηρεσια.για να σου ερθει στο σπιτι απλα ειναι συν 3 ευρω παραπανω.αν δεν θελεις να σου ερθει στο σπιτι δεν τα πληρωνεις αυτα τα 3.δεν σου λεω οτι θα χαθε το προιον σου απλα ζουμε στην ελλαδα και ολα ειναι πιθανα:-):-)μην αγχωνεσαι για το αν χαθει.και αν γινει κατι τετοιο παιρνεις τα χρηματα σου πισω.αλλα και παλι μην αγχωνεσαι:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι το εξής: Αντικαταβολή με ΕΛΤΑ. Δίνεις 9 Ευρώ συνολικά όπου περιλαμβάνονται τα έξοδα της αντικαταβολής και ασφάλεια 500 Ευρώ. Οπότε παρακαλάς να χαθεί! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αργείς να πάρεις τα λεφτά που στέλνει ο άλλος. 7-10 μέρες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα κατανοητά όλα.Τhanks.

Βασικά ο παραλήπτης είμαι,όχι ο αποστολέας.Κι επειδή μάλλον ούτε το παλικάρι απ'το οποίο περιμένω το προϊόν δε γνωρίζει πως γίνεται η δουλειά,με νοιάζει να μην αργήσει να πάρει τα λεφτά του και γενικά να τον έχω εξασφαλισμένο γιατί δεν θέλω να θεωρήσει ότι εκμεταλλεύτηκα ή κορόιδεψα...Γι'αυτό μου φαίνονται πολλές οι 7-10 μέρες.

 

Και κάποιες απορίες για την acs:

1).Με την acs ισχύει η ίδια διαδικασία αποστολής-παραλαβής με αυτή των ΕΛΤΑ(αντικαταβολή κλπ);

2).Πόσα έξοδα έχουν τα μεταφορικά πάνω-κάτω;

3).Τα χρήματα που θα πληρώσω για το προϊόν πάνε πιο γρήγορα στον αποστολέα απ'ότι με τα ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι κάτι ογκώδες, σου το φέρνει ο ταχυδρόμος. Τα χρήματα τα πηγαίνει επίσης ο ταχυδρόμος στον αποστολέα συνήθως. Πέρνει 7-10 μέρες. Μαζί θα του πάει και το απόκομμα του χαρτιού που έχει συντάξει ο ίδιος αρχικά.

 

Τα έξοδα αντικαταβολής είναι 2,20 επιπλέον από 1-3000 ευρώ και 4,00 ευρώ αν η αξία είναι μεγαλύτερη. Επό εκεί και πέρα ισχύει ο τιμοκατάλογος ανάλογα το βάρος.

 

Αντικαταβολή είναι από εξαιρετικά σπάνιο να χαθεί εώς απίθανο. Πολύ απλά γιατί αν χαθεί, τα ΕΛΤΑ θα αποζημιώσουν τον αποστολέα και θα ερευνήσουν που ακριβώς χάθηκε. Εφόσον τον βρουν, του τα κρατάνε απο το μισθό του (στην καλύτερη).

 

Τα χρήματα που θα πληρώσεις γενικότερα πηγαίνουν πιο αργά με ACS και λοιπούς, μια και προτιμούν να τα κρατήσουν καμιά βδομαδούλα στην τράπεζα να τα τοκίσουν.

 

Πες του μόνο όταν θα πάει στα ΕΛΤΑ για να κάνει την αντικαταβολή, εφόσον δεν ξέρει, να του συμπληρώσουν αυτοί το έντυπο γιατί είναι εντελώς ανάποδο (εκεί που λέει παραλήπτης γράφεις τον αποστολέα κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.Οπότε με ΕΛΤΑ.Έκλεισε.

Και κάτι,ελπίζω,τελευταίο:

Αυτό κι αυτό είναι διαφορετικά καταστήματα-υπηρεσίες;Για να ξέρω και που να στείλω το παιδί για να κάνει την αποστολή του προϊόντος.Κι αν είναι διαφορετικά,με ποιο απ'τα δύο να του πω;

Μπορεί να'ναι και χαζή η ερώτηση έτσι όπως την κόβω οπότε χώστε τα χαλαρά αν ρώτησα @@ρίτσα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...