Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται μια αγοραπωλησία μέσω ΕΛΤΑ ή courier;


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χρήματα που θα πληρώσεις γενικότερα πηγαίνουν πιο αργά με ACS και λοιπούς, μια και προτιμούν να τα κρατήσουν καμιά βδομαδούλα στην τράπεζα να τα τοκίσουν.

Αθλιοι πραγματικα....

 

Η πιο γρηγορη μεταφορα χρηματων απο αντικαταβολη ειναι τα elta courier????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Το καλύτερο είναι το εξής: Αντικαταβολή με ΕΛΤΑ. Δίνεις 9 Ευρώ συνολικά όπου περιλαμβάνονται τα έξοδα της αντικαταβολής και ασφάλεια 500 Ευρώ. Οπότε παρακαλάς να χαθεί! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αργείς να πάρεις τα λεφτά που στέλνει ο άλλος. 7-10 μέρες περίπου.

 

ρε φιλαρακι σορρυ κιολας αλλα μην λες τετοιες μ@λ@κιες....για να βαλεις ασφαλεια 500 ευρω ή οποιδηποτε αλλο ποσο πρεπει να εχεις αποδειξεις οτι υπαρχουν αυτα τα λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Παιδιά αναφέρατε ότι ο αποστολέας κάνει 7-10 μέρες να πάρει τα λεφτά της αντικαταβολής. 7-10 μέρες από την αποστολή του προιόντος ή από την πληρωμή του παραλήπτη;

 

Επίσης ειδοποιεί το ταχυδρομείο όταν μπορεί ο αποστολέας να παραλάβει τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 5-7(εργασιμες) απο την στιγμη που θα πληρωθει ο ταχυδρομος ή το ταχυδρομειο... Χοντρικα λογω του οτι μεσσολαβει Σαβ/κο φαινεται σαν δυο εβδομαδες σε αυτον που τα περιμενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται αν το δεμα που περιμενει ο παραληπτης δεν εχει αυτο που εχει κανει παραγγελια

 

αφου δεν μπορει να ανοιξει το δεμα πριν πληρωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Γεια σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έστω ότι θέλω να στείλω ένα αντικείμενο σε έναν τύπο. Πάω στα ΕΛΤΑ, μιλάω με τον υπάλληλο, κτλ κτλ κτλ... Τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ? Εάν ναι, υπάρχει τρόπος να τα πληρώσει ο παραλήπτης? (Εάν κατάλαβα καλά, αν ήθελα να μου στείλει 60 ευρώ για το αντικείμενο, γράφω 65 ευρώ πχ και πληρώνω τα 5 τα μεταφορικά και ύστερα όταν έρχεται η επιταγή είναι σαν να παίρνω τα 5 πίσω). Εγώ ζητάω να πληρώσει τα μεταφορικά ο τύπος, να μην χρειαστεί να δώσω δηλαδή εγώ χρήματα, ακόμη κι αν θα τα πάρω πίσω αργότερα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι.Παρήγγειλα κάτι,μου ήρθε mail ότι η έγινε η αποστολή αλλά μετά κατάλαβα ότι έκανα λάθος στον αριθμό διεύθυνσης.Έστειλα mail στα ελτα αλλά τίποτα.Αν περάσω απο εκεί χωρίς το ειδοποιητήριο θα εξυπηρετηθώ η πρέπει να μιλήσω και με τo κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έστω ότι θέλω να στείλω ένα αντικείμενο σε έναν τύπο. Πάω στα ΕΛΤΑ, μιλάω με τον υπάλληλο, κτλ κτλ κτλ... Τα μεταφορικά τα πληρώνω εγώ? Εάν ναι, υπάρχει τρόπος να τα πληρώσει ο παραλήπτης? (Εάν κατάλαβα καλά, αν ήθελα να μου στείλει 60 ευρώ για το αντικείμενο, γράφω 65 ευρώ πχ και πληρώνω τα 5 τα μεταφορικά και ύστερα όταν έρχεται η επιταγή είναι σαν να παίρνω τα 5 πίσω). Εγώ ζητάω να πληρώσει τα μεταφορικά ο τύπος, να μην χρειαστεί να δώσω δηλαδή εγώ χρήματα, ακόμη κι αν θα τα πάρω πίσω αργότερα. Ευχαριστώ

 

Όχι. Πρέπει να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή στέλνω πολλές φορές με ΕΛΤΑ ταχυδρομείο (όχι κουριερ) ελπίζω να σας βοηθήσω.

 

Είναι η πιο οικονομική λύση για αποστολή (μεγάλων) αντικειμένων στην Ελλάδα με ελάχιστη χρέωση 1.5€, αν υπερβαίνει τα 3 κιλά έχει επιπρόσθετη χρέωση 50 λεπτά, παράδειγμα αν στείλεις ένα δέμα 10 κιλά η χρέωση είναι 5€, στα κουριερ θες κανα 20αρι αν δεν έχεις συνεργασία.

 

Τα δέματα στη δική μου περίπτωση πάνε σε 1-4 εργάσιμες στο προορισμό τους, Από Καστοριά αν στείλω σε κάποιον στην Θεσσαλονίκη πάει σε 1 εργάσιμη και Αθήνα σε 2 εργάσιμες, αν το πρακτορείο του παραλήπτη είναι σε απομακρισμένη περιοχή, νησιά, κτλ, πάει σε 3-4 εργ.ημέρες.

 

Αν βάλω το κινητό του παραλήπτη έρχεται μήνυμα στον παραλήπτη για να πάει να το παραλάβει, αλλιώς περιμένεις ειδοποιητικό χαρτάκι.

 

Η αντικαταβολή είναι 2.30€, τα χρήματα της αξίας του πακέτου τα λαμβάνω σε 2 εργάσιμες από την ημέρα παραλαβής του πακέτου από τον παραλήπτη, το χρήμα το παίρνεις από τον υπάλληλο, στις courrier δεν γίνετε να στείλεις αντικαταβολή χωρίς να δηλώσεις τραπεζικό λογαριασμό.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να πληρώσεις μπροστά το κόστος των μεταφορικών και την αξία αντικαταβολής σε περίπτωση που ισχύει, δεν μπορείς να στείλεις δέμα με αιτιολογία έξοδα παραλήπτη, πρέπει να τα υπολογίσεις το κόστος μεταφορικών στο σύνολο του πακέτου σου.

 

Όλα τα παραπάνω είναι για εσωτερικό (Ελλάδα), οι τιμές για το εξωτερικό είναι πολύ παραπάνω καθώς δεν υποστηρίζετε και η μέθοδος αντικαταβολής και για τα δικά μου δεδομένα δεν συμφέρει η αποστολή εκτός και αν πρόκειται για πράματα μεγάλης αξίας, συλλεκτικά η μικροαντικειμενα.

 

Έχω στείλει αρκετά δέματα σε Ελλάδα και εξωτερικό τα τελευταία χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από petroudis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...