Προς το περιεχόμενο

GPS κεραίες και εντοπισμός


N.I.C

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία ρε παιδιά: Για να κάνεις αυτό που έκανε ο Ευαγγελάτος με τον εντοπισμό της θέσης σε παγκόσμια κλίμακα (Global Positition System κλπ) (έτσι είπε αυτός) μέσω του κινητού, σε μια από τις εκπομπές του πέρυσι, χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό δηλαδή κεραίες κλπ; Έχει κάνει ποτέ κανείς κάτι τέτοιο;

 

* Έαν το post αυτο αντιτίθεται στους όρους του φόρουμ, ας διαγραφεί. Άπλως είμαι περίεργος να μάθω εάν αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας, ή μόνο οι Αρχές (Δ.Η.Ε, Δ.Α.E.E.Β κλπ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ούτε καν GPS δεν χρειάζεται πλέον.

 

Αρκεί να υπάρχει κατάλληλο λογισμικό σε ένα κινητό έτσι ώστε, ελέγχοντας τις διαθέσιμες κεραίες της κινητής τηλεφωνίας, να προσδιορίζεις την τοποθεσία σου. Το κάνει το κινητό μου (Apple iPhone).

 

Στις δε ΗΠΑ, όπου το WiFi είναι πιο οργανωμένο, το κινητό προσδιορίζει τοποθεσία και μέσω κεραιών WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Για υπολογιστή υπάρχει αυτό το λογισμικό;:confused:

 

Δεν γνωρίζω. Υποθέτω ότι υπάρχει.

Βέβαια το ότι υπάρχει για το iPhone δεν σημαίνει ότι κυκλοφορεί κανονικά το λογισμικό, είναι πιθανό να είναι πατέντα της Apple.

 

Σε κάθε περίπτωση, θα είχε νόημα για φορητούς υπολογιστές, όχι για desktops.

 

Πάντως το GPS υπάρχει κανονικότατα και για υπολογιστή - αρκεί να έχεις μία μικρή συσκευή GPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες, ότι θα είχε νόημα για φορητούς υπολογιστές, όχι για desktops, τι ακριβώς εννοείς; Ίσως να μην ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή: Το ερώτημα μου είναι εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, σαν αυτό που χρησιμοποιήσαν στην εκπομπή (αν ήταν κιόλας) με το όποιο να εντοπίζω ξέρω 'γω έναν συγκεκριμένο αριθμό. Αυτό για να πετύχει πρέπει να υπαρχεί στον υπολογιστή κάποια κεραία GPS.

Έχεις κάποιο URL πρόχειρο για αυτές τις μικρές συσκευές GPS που αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Eιχε και ο Παπαδάκης ενα πρωι πριν κανα 2 μήνες, μια τετοια συσκευή που ενοπιζε το κινητό οπου ακριβώς βρισκοταν.Αυτο μου το λεγε ενας γνωστος. Το΄χε δει κάποιος, ή ξέρει κατι παρόμοιο:

Ακουγεται περίεργο αλλα κάποιες φορες χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όλα αυτά είναι νόμιμα; ισχύουν ή είναι καμιά επίδοξη φάρσα; Γιάτι και το σιτε δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...