Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πόκερ


sdakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια παρτίδα Texas Hold'em εχουν ανοίξει τα 5 φύλλα και είναι: Κ (καρώ), J(καρώ), 6(καρώ), 3(καρώ) και J(μπαστούνι). Ο παίκτης Α έχει : Α(Καρώ) και 5(κούπα) και ο παίκτης Β έχει: Q(καρώ) και 2(καρώ) . Ποιός κερδίζει? αυτός που έχει τον άσσο καρώ ή ο Β που έχει 6 φύλλα στο ίδιο χρώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, δυστυχώς δεν ξέρω. Δεν παίζω χαρτιά γενικώς, τα βαριέμαι :-)

αν δώσεις στον γούγλη πάντως "κανόνες ποκερ" πχ, θα βρεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 παίκτες έχουν flush, ο Α όμως το έχει στον άσσο ενώ ο Β στην ντάμα. Οπότε κερδίζει ο πρώτος.

Όταν 2 ή περισσότεροι παίκτες έχουν ίδιο συνδυασμό (πολύ πιο συνηθισμένο σε flush), τότε κοιτάμε τα προσωπικά φύλλα του καθένα.

 

Και ναί, στο hold'em χρησιμοποιείς μόνο 5 φύλλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο περιεργο, εχω παιξει THT που υποχρεουσαι να παρεις τα 2 δικα σου και 3 απο κατω. Σε τετοια περιπτωση ο B κανει χρωμα και κερδιζει, ο Α τι να τον κανει τον ασο ?

 

Εχω παιξει επισης που μπορεις να παιξεις 2+3 ή 1 δικο σου και 4 κοινα, οποτε εχουμε και τους 2 στο χρωμα και δεν ξερω αν στο χρωμα ισχυει οτι στα αλλα,οτι μεταξυ ισων "χεριων" κερδιζει αυτος που εχει την μεγαλυτερη καταληξη, δλδ εδω ο Α που εχει χρωμα με ασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο περιεργο, εχω παιξει THT που υποχρεουσαι να παρεις τα 2 δικα σου και 3 απο κατω. Σε τετοια περιπτωση ο B κανει χρωμα και κερδιζει, ο Α τι να τον κανει τον ασο ?

 

Εχω παιξει επισης που μπορεις να παιξεις 2+3 ή 1 δικο σου και 4 κοινα, οποτε εχουμε και τους 2 στο χρωμα και δεν ξερω αν στο χρωμα ισχυει οτι στα αλλα,οτι μεταξυ ισων "χεριων" κερδιζει αυτος που εχει την μεγαλυτερη καταληξη, δλδ εδω ο Α που εχει χρωμα με ασο

 

Στο hold'em μπορείς να παίξεις είτε καί τα 2 δικά σου +3 κοινά είτε μόνο το 1 δικό σου +4 κοινά. Σε ίσα χέρια ισχύει αυτό που λες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hold'em μπορείς να παίξεις είτε καί τα 2 δικά σου +3 κοινά είτε μόνο το 1 δικό σου +4 κοινά. Σε ίσα χέρια ισχύει αυτό που λες. :-)

 

Ή και κανένα δικό σου. Στο Holdem παίζεις με 5 φύλλα. Μπορούν να είναι τα 5 ανοιχτά και κανένα από τα δικά σου, 4 από τα ανοιχτά και 1 από τα δικά σου, ή 3 από τα ανοιχτά και τα δύο δικά σου. Π.χ. στην περίπτωση που ανοίξει κάτω κέντα Α-K-Q-J-10, και δεν υπάρχει καλύτερο φύλλο από κάποιον (π.χ. χρώμα) τότε όσοι έχουν μείνει μέχρι τέλους μοιράζονται το pot. Ακόμα και αν κάποιος έχει 9 στο χέρι, ή 9 και 8. Αυτό επειδή παίζεις με 5 φύλλα - συνήθης παρανόηση όταν αρχίζεις να παίζεις Holdem και έχεις συνηθίσει σε arcade παραλλαγές πόκας - μπόμπες, νεκροταφείο, κτλ - όπου μπορεί να παίξεις και με 7 φύλλα.

 

Στο πάνω παράδειγμα, ο Α παίζει με τα ακόλουθα 5 καρώ φύλλα: Α, Κ, J, 6, 3, και ο Β με αυτά τα καρώ: Κ, Q, J, 6, 3 (με μπλε σημειώνονται τα φύλλα από χέρι που χρησιμοποιούν). Σημείωση: ούτε ο Β χρησιμοποιεί το δεύτερο φύλλο, αφού το 3 καρώ που υπάρχει κάτω είναι μεγαλύτερο από το 2 καρώ που έχει στο χέρι του.

 

Ο Β πρέπει να έριξε τρελά γαμωσταυρίδια όταν βγήκε το τέταρτο φύλλο καρώ. Αλλά από την άλλη, έχοντας Q (που σημαίνει ότι χάνεις μόνο αν πέσει 4ο καρώ κάτω, και κάποιος από τους υπόλοιπους έχει τον Άσσο καρώ) ίσως και να ήθελε να πέσει καρώ για να κάνουν και άλλοι χρώμα και να βγάλει περισσότερα. Που να ήξερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παιξει κανεις THT σε Καζινο???

Γιατι στην Ελλαδα μου το ειχαν μαθει "οικιακα" αλλα επρεπε να παιξω με τα 2 χαρτια μου και τα 3 κοινα και οταν πηγα Λονδινο πηρα πρεφα οτι παιζανε με 1 απο χερι και 4 κατω αμα θελανε. (Βεβαια επειδη δεν αντεχα οικονομικα δεν επαιξα πολυ και δεν προλαβα περιπτωση να παιζεις με τα 5 τα κατω και κανενα απο χερι οποτε δεν ξερω να σς πω αν ισχυει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Έχει βγει σε οικιακά (:-)) παιχνίδια 5-6 φορές συνδυασμός 5 φύλλων κάτω που δεν βελτιώνεται από κάποιο φύλλο κάποιου παίκτη (περιπτώσεις ανέφερα στο πάνω ποστ, π.χ. κέντα στον άσσο, ή καρέ του άσσου με ρήγα 5ο, ή μια περίπτωση που δεν γίνεται να την ξεχάσω: φουλ Α-Α-Α-Κ-Κ κάτω: ένας παίκτης (Α) με Κ-Κ στο χέρι έκανε raise pre-flop 10 φορές το μεγάλο blind, διώχνοντας έναν άλλο παίκτη (Β) με Α-5. Μπορείτε να φανταστείτε την αντίδρασή του Β με το φλοπ :-)). Αλλά το έχω δει να συμβαίνει και σε Main Event του World Series of Poker. Είναι επίσημο, δηλαδή. Αν κάνετε μια αναζήτηση στο google θα το επαληθεύσετε.

 

Άντε, πότε θα το στρώσουμε; :lol:

 

ΥΓ: Κάιζερ, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει καζίνο στην Ελλάδα που να μπορείς να παίξεις Texas Holdem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παιξει κανεις THT σε Καζινο???

Γιατι στην Ελλαδα μου το ειχαν μαθει "οικιακα" αλλα επρεπε να παιξω με τα 2 χαρτια μου και τα 3 κοινα και οταν πηγα Λονδινο πηρα πρεφα οτι παιζανε με 1 απο χερι και 4 κατω αμα θελανε. (Βεβαια επειδη δεν αντεχα οικονομικα δεν επαιξα πολυ και δεν προλαβα περιπτωση να παιζεις με τα 5 τα κατω και κανενα απο χερι οποτε δεν ξερω να σς πω αν ισχυει)

 

και με ολα απο κατω παιζεις αν θες.

το θεμα ειναι οτι παιζει και ο αλλος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσες περισσότερες παρτίδες παίξεις, τόσο περισσότερες "ωραίες" παρτίδες θα δεις. Θα βλέπεις δηλαδή να βγαίνουν κάτι φύλλα όπως σε ταινίες.

 

Κορυφαία παρτίδα που μου έχει τύχει (και κορυφαίο φύλλο που έχω βγάλει ποτέ):

 

Παίζω με Q-10. Πριν το φλοπ κανένας δεν ανεβάζει, οπότε μπαίνουμε σχεδόν όλοι με το μεγάλο blind.

 

Το φλοπ είναι: K-J-9. Έχω κέντα ήδη, αλλά επειδή όλοι κάνουν check, κάνω ένα μικρό ανιχνευτικό ποντάρισμα - 2 φορές το μεγάλο blind - για να δω ποιος έχει φύλλο. Μόνος ένας το βλέπει (!). Αυτός ο ένας είχε A-4, και μπήκε περιμένοντας την πέμπτη κούπα, για να κάνει το (καλύτερο δυνατό) χρώμα. Τέταρτο φύλλο βγαίνει ο βαλές κούπα, ο οποίος δίνει στον άλλο το χρώμα που ήθελε, αλλά φτιάχνει και το δικό μου φύλλο: K-Q-J-10-9. Straight flush, με δύο φύλλα από χέρι. Η συνέχεια προβλέψιμη. Τελευταίο φύλλο 3 σπαθί, δεν άλλαξε κάτι, και ο άλλος μπήκε χοντρά στα δύο τελευταία πονταρίσματα νομίζοντας ότι έχω απλά κέντα, οπότε το χρώμα του θα με έπαιρνε. Η έκφραση του προσώπου του όταν είδε τα φύλλα μου... αξία ανεκτίμητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...