Προς το περιεχόμενο

drivers mobile intel GMA X3100 - ubuntu


panoylhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!!ειμαι αμυητος στο λειτουργικο ubuntu και το εχω περασει στο lap top μοy.καλα ολα αυτα αλλα δεν μπορω να ενεργοποιησω τα εφε γιατι απο μονο του το ubuntu δεν μπορει να βρει τους drivers για την καρτα γραγικων μου.καμμια ιδεα???? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To enable Compiz effects, you can edit the file /etc/xdg/compiz/compiz-manager and add the line:

 

δίνεις σ' ένα τερματικό την εντολή:

sudo gedit /etc/xdg/compiz/compiz-manager

 

προσθέτεις, διορθώνεις ότι χρειάζεται

και αποθηκεύεις το αρχείο (control-s ή save)

 

η εντολη sudo ζητάει κωδικό για να είσαι υπερχρήστης root (για να μπορείς να κάνεις αλλαγές στο αρχείο) (υποθέτω ότι θα χρειάζεται)

gedit είναι επεξεργαστής κειμένου

 

δηλαδή ζητάς να ανοίξει το αρχείο /κάποιο/κάπου/κλπ με τον επεξεργαστή κειμένου (editor) gedit με δικαιώματα υπερχρήστη (root), πράγμα που σ' επιτρέπει η εντολή sudo άν δώσεις σωστό κωδικό (password) που για το ubuntu είναι ίδιο με αυτό που μπαίνεις σαν απλός χρήστης.

 

ελπίζω να μη σε μπέρδεψα !:-)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίνεις σ' ένα τερματικό την εντολή:

sudo gedit /etc/xdg/compiz/compiz-manager

 

προσθέτεις, διορθώνεις ότι χρειάζεται

και αποθηκεύεις το αρχείο (control-s ή save)

 

η εντολη sudo ζητάει κωδικό για να είσαι υπερχρήστης root (για να μπορείς να κάνεις αλλαγές στο αρχείο) (υποθέτω ότι θα χρειάζεται)

gedit είναι επεξεργαστής κειμένου

 

δηλαδή ζητάς να ανοίξει το αρχείο /κάποιο/κάπου/κλπ με τον επεξεργαστή κειμένου (editor) gedit με δικαιώματα υπερχρήστη (root), πράγμα που σ' επιτρέπει η εντολή sudo άν δώσεις σωστό κωδικό (password) που για το ubuntu είναι ίδιο με αυτό που μπαίνεις σαν απλός χρήστης.

 

ελπίζω να μη σε μπέρδεψα !:-)

 

.

...θες να μπεις στο λινκ του check2fire να μου πεις τις εντολες που θα δςσς στο τερματικο??

επειδη..μπερδευτικα λιγο :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε στην κονσόλα

sudo gedit /etc/xdg/compiz/compiz-manager

και βάλε εκεί ότι λέει

 

# Ubuntu specifc compiz-manager configuration file

# goes into /etc/xdg/compiz/compiz-manager

# works with git://anongit.compiz-fusion.org/fusion/misc/compiz-manager

COMPIZ_BIN_PATH="/usr/bin/"

PLUGIN_PATH="/usr/lib/compiz/"

COMPIZ_NAME="compiz.real"

 

αυτα μου εβγαλε :cry: ..καμμια βοηθεια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εριξα αλλη μια προσεκτικη ματια στο forum του ubuntu που ειχε ποσταρει ο check2fire...δλδ πρεπει μολις μου βγαλει το παραθυρο που ποσταρα ποανω να γραψω SKIP_CHECKS="yes"????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....επιτελους το εφτιαξα :-) ..βεβαια εχω κι αλλα προβληματα οπως πχ δεν μου παιζει αρχεια flv ...τα βιντεο του youtube...δεμ μου δειχνει τα μειλ το amsn γτ λεει πως πρεπει να φτιαξω κατι απο το preferences κτλ..αλλα τις πρωτες μερες το ubuntu ειναι της υπομονης (οπως λεει ο φιλος μου ο σταθης ;) )...σας ευχαριστω και ελπιζω καποτε αυτο το thread να βοηθησει κι αλλους!!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνα από εδώ

 

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy

...εκανα τις ρυθμησεις που λεει στο forum του ubuntu...εκανα και τεστ για να δω αν δουλευει και μου εβγαζε κατι χρωματα (δλδ οτι δουλευει)...ομως...οταν παω να ανοιξω οποιοδηποτε video ανοιγει το παραθυρο και κλεινει μετα απο 1s... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρέξε το vlc μέσω κονσόλας.Δλδ άνοιξε την κονσόλα και δώσε

vlc

και προσπάθησε να παίξεις κάποιο αρχείο να δούμε τι θα βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...