Προς το περιεχόμενο

ip Cameras


platonas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα έβαλα στο μαγαζί μου 2 ip cameras τα οποία συνδέονται

Με usb, και ένα πρόγραμμα που λέγετε Walk guard.

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν συνδέομαι από το σπίτι και δίνω το ip του υπολογιστή όπου έχω τις κάμερες συνδέεται μεν αλλά μόνο μια κάμερα μπορώ να δω.

Μήπως δεν πρέπει να δίνω το ip του υπολογιστή που έχω τις κάμερες αλά κάτι άλλο?

 

 

Έχω πάρει αυτές τις κάμερες GrandTec WiFi Camera PRO.

 

http://www.circuitcentral.com.au/GrandTec-WiFi-Camera-PRO-night-vision-Software-p-30271.html

 

Από το pc στο σπίτι χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή κάποιο πρόγραμμα ?

Διότι δεν έκανα τίποτα, μόνο το ip έδωσα με την κατάληξη :8080 και συνδέεται

Όμως μπορώ και βλέπω από μια κάμερα.

 

Έχω δώσει 2 ip ξεχωριστά στις κάμερες, απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάνω την εναλλαγή στις κάμερες.

 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν oι κάμερες πρέπει να συνδεθούν με ethernet σε adsl router. Αυτό έχει γίνει ή τις έβαλες με usb σε ένα Η/Υ? Αν κάνεις αυτό που σου λέω τα πράγματα έχουν ως εξής. Κάθε κάμερα έχει ενσωματωμένο web server. Εκεί που έδωσες ip στο κάθε καμεράκι, κάπου θα μπορείς να δώσεις και την πόρτα. Θα δώσεις δύο ξεχωριστές πόρτες και στο router σου θα προωθήσεις την κάθε πόρτα στην αντίστοιχη εσωτερική ip (κάμερα). Έτσι στην μία θα βλέπεις με ip:xxxx και στην άλλη με ip:zzzz. Σίγουρα θα υπάρχει και κατάλληλο client software για ταυτόχρονη παρακολούθηση, εγγραφή με ανίχνευση κίνησης κλπ. Δεν έχεις manual? Ανέβασέ το κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ip που έδωσα είναι 192.168.1.101 και 192.168.1.102 για τις κάμερες αντίστοιχα,

Όμως όταν δίνω το ip του υπολογιστή μου βγάζει μια κάμερα μόνο.

 

Εδώ είναι το manual.

http://www.laserelectronic.com/softwarehelp.pdf

 

Επίσης οι κάμερες είναι συνδεμένες με ethernet σε adsl router.

 

Ποιο client να χρησιμοποιήσω για ταυτόχρονη παρακολούθηση?

 

Επίσης πως θα ενημερώνομαι για το ip του υπολογιστή που έχω τις κάμερες

Διότι μέχρι τώρα πρέπει να πηγαίνω στο pc να παίρνω το ip και μετά να πηγαίνω σπίτι

Για να το βλέπω, υπάρχει κάποιο προγραμματάκι?

 

 

 

 

Ευχαριστώ,

Πλάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καταρχήν οι ip κάμερες καθώς ενσωματώνουν web server εννοείται ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει ανοιχτο pc για να λειτουργήσουν.το pc το χρησιμοποιείς μόνο για την αρχική παραμετροποίηση της κάθε κάμερας ή αν θέλεις να κάνεις εγγραφή τοπικά.Απλά δοκίμασε να μπεις τοπικά στην κάθε κάμερα και να δεις ότι όντως λειτουργεί σωστά και μετά προχωράς.Δεν χρειάζεται κάποιο client.το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας browser δίνεις την ip και το σωστό port και είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάμερες τοπικά θα παίξουν εύκολα. Απομακρυσμένα θα πρέπει ή να δουλέψει NAT στο ρούτερ του ή να αλλάξει την πόρτα σε μία από τις κάμερες στις ρυθμίσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έλεγα το σωστό port αυτό εννοούσα να το ρυθμίσει δηλ μέσω NAT και πρέπει να δει ότι παίζουν τοπικά και οι 2 χωρίς προβλήματα και έπειτα να δοκιμάσει και απομακρυσμένα.απομακρυσμένα μπορεί να τις δοκιμάσει ακόμη και από το ίδιο το pc αρκεί να βάλει την εξωτερική ip π.χ 8Χ.ΧΧΧ.ΧΧΧ.χ και το port και όχι από τις κάμερες 192 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...