Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2008: Νέα και Αγώνες


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μερικές ειδήσεις απο την σελίδα http://www.f1kart.gr'>http://www.f1kart.gr σχετικά με την φετνιή μάχη στην Φ1;

'1/3/2008: Διαβάστε τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών της φετινής σεζόν στην ενότητα LIVE F1 τόσο για τον Flavio Briatore, Fernando Alonso, Kimi Raikkonen για την κινητικότητα του 1ου GP αλλά και τις εκτιμήσεις τους..

24/02/08: Τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου, ο 7 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Formula 1 Michael Schumacher, θα βρεθεί για πρώτη φορά στο κόκπιτ της Ferrari F2008, στην πίστα του Μοντμελό στη Βαρκελώνη. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο 39χρονος Γερμανός, θα αντικαταστήσει το Felipe Massa, στην πίστα της Βαρκελώνης. Μαζί του, οδηγώντας το άλλο μονοθέσιο, το οποίο θα έχει προδιαγραφές για τον αγώνα της Μελβούρνης, θα βρεθεί ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Kimi Raikkonen. Αυτό, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού θα είναι η πρώτη φορά που οι δυο οδηγοί θα βρεθούν με ίδια αυτοκίνητα σε μια πίστα. Στη συνέχεια, το Γερμανό θα αντικαταστήσει ο Felipe Massa, που μέχρι την Παρασκευή βρίσκονταν στα πηδάλια της F2008..'

Eπίσης '->Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Κίμι Ραϊκόνεν, είχε την πρώτη του επαφή με το νέο μονοθέσιο της Ferrari, στην πίστα του Φιοράνο. Ο Φινλανδός πιλότος ολοκλήρωσε 55 γύρους στην πίστα της "σκουντερία" στο Φιοράνο, με τις καιρικές συνθήκες να μην είναι και οι καλύτερες, αφού είχε πολύ υγρασία, ενώ το κρύο και η ομίχλη κράτησε ολόκληρη την ημέρα.

Ο ταχύτερος γύρος που πέτυχε ο "ice man" ήταν 1:00.897, δηλαδή 2,5 δευτερόλεπτα παραπάνω από το ρεκόρ πίστας, όμως η συγκεκριμένη επίδοση ικανοποίησε καθώς τα ελαστικά με τα οποία έτρεχε ήταν τα υγρά και όχι τα ειδικά στεγνά ελαστικά της Bridgestone. '

Πηγη http://www.f1kart.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΑΚόμα είμαστε στην αρχή οπότε θα δούμε εξελίξεις μετά την πολ του Χάμιλτον, φέτος ειμαι ανάμεσα σε 2 οδηγούς οπότε ίδωμεν...να δούμε και μερικές εξελίξεις όπως καταγράφονται απο τον αγώνα της Μελβούρνης;

'GP ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ: POLE POSITION HAMILTON...

 

15/3/2008: Στις επεισοδιακές κατατακτήριες δοκιμές της Αυστραλίας, ο Lewis Hamilton τελικά έλαβε την τελευταία στιγμή την pole position από τον Robert Kubica, αφού ο Πολωνός διέπραξε ένα αγωνιστικό λάθος στην τελευταία του προσπάθεια. Ο Heikki Kovalainen θα ξεκινήσει τρίτος, με τον Felipe Massa πίσω του, ενώ χαλαρά ξεκίνησαν τη σεζόν τους οι Fernando Alonso και Kimi Raikkonen, οι οποίοι θα εκκινήσουν αύριο από τις θέσεις 12 και 16 αντίστοιχα. Ο Lewis Hamilton οδήγησε έναν άψογο γρήγορο γύρο στη δεύτερη προσπάθειά του στο τρίτο σκέλος αν και ο ίδιος σχολίασε ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερος, καθώς από τη μέση του και ύστερα βρισκόταν εμπρός του η Williams του Nico Rosberg, σε απόσταση πολύ μικρή ώστε να διαταράσσει την αεροδυναμική απόδοση της McLaren. Ο Hamilton ήταν πρώτος και στον πρώτο γύρο προσπαθειών, παρά το γεγονός ότι είχε συναντήσει μια BMW Sauber και σε εκείνο το γύρο. Με την τρίτη θέση του Heikki Kovalainen η McLaren ξεκινάει τη σεζόν με τον ιδανικότερο τρόπο για την ίδια, τοποθετώντας και τα 2 τα μονοθέσιά της εμπρός από το βασικό αντίπαλό της: τη Ferrari. '

Πηγή http://www.f1kart.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βγηκαν ολα..

Απογοητευση για την φερραρι, μια χαρα ξεκινησε, τελεια τακτικη, ελπιδες ακομα και για πρωτη θεση, αλλα το λαθος του ραικονεν μας την εκανε...την γκαντεμια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απιστευτα χαμηλο το επιπεδο.κοιταξτε βαθρο:

 

1)....χαμιλτον.

2)χαιντφελντ

3)κουμπιτσα.

 

καποτε ειχαμε σουμαχερ,χακινεν,ιρβαιν και βιλνεβ.

 

επισης δεν ξερω τι φταιει,αν ειναι το τραξον κοντρολ η κατι αλλο,αλλα το να τερματιζουνε 7 αυτοκινητα,δεν τιμαει καθολου το αθλημα.ελεος,φορμουλα βλεπουμε και οχι WRC.

 

το επιπεδο ολων των οδηγων επισης,με εξαιρεση λιγο τον αλονσο και τον ραικονεν,αντε και λιγο απο υπερτιμημενο χαμιλτον,ειναι απιστευτα χαμηλο.

 

κριμα που εχασα τον υπνο μου,για να δω εναν τετοιο αγωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ας πούμε ο Irvine ήταν τεράστιος οδηγός. Από άποψη οδηγών είμαστε μια χαρά, Hamilton, Raikkonen, Alonso είναι σπουδαίες προσωπικότητες. Δηλαδή πλην Schumacher/Hakkinen, άντε και Villeneuve, ποιές ήταν οι σπουδαίες προσωπικότητες 6-7 χρονια πριν;

 

Το να τερματίζουν 7 αυτοκίνητα είναι και λίγο φυσιολογικό σε έναν αγώνα με τόσα SC, με συγκρούσεις, και τη λογική αναξιοπιστία του πρώτου αγώνα.

 

Το κυριότερο μου πρόβλημα είναι η απίστευτη σημασία της αεροδυναμικής στην απόδοση των σύγχρονων μονοθεσιων, και οι εκνευριστικά "άχρωμες" πίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απιστευτα χαμηλο το επιπεδο.κοιταξτε βαθρο:

 

1)....χαμιλτον.

2)χαιντφελντ

3)κουμπιτσα.

 

καποτε ειχαμε σουμαχερ,χακινεν,ιρβαιν και βιλνεβ.

 

επισης δεν ξερω τι φταιει,αν ειναι το τραξον κοντρολ η κατι αλλο,αλλα το να τερματιζουνε 7 αυτοκινητα,δεν τιμαει καθολου το αθλημα.ελεος,φορμουλα βλεπουμε και οχι WRC.

 

το επιπεδο ολων των οδηγων επισης,με εξαιρεση λιγο τον αλονσο και τον ραικονεν,αντε και λιγο απο υπερτιμημενο χαμιλτον,ειναι απιστευτα χαμηλο.

 

κριμα που εχασα τον υπνο μου,για να δω εναν τετοιο αγωνα.

 

Φιλε διαφωνω καθετα μαζι σου.

Καταρχην ξεκιναμε οτι σουμαχερ θα κανουμε πολλα χρονια να δουμε.. Οσο για τον χακινεν ιρβαιν και βιλνεβ που μου λες, πιστεω οτι οι χαμιλτον κουμπιτσα κοβαλαινεν ειναι πολυ καλυτεροι..

Και φυσικα δεν σου βαζω τον αλονσο ο οποιος ειναι κατα την γνωμη μου το μεγαλυτερο ταλεντο που εχουμε δει μετα τον σουμι.. σημερα με φανερα υποδεεστερο αυτοκινητο πηρε μια παλικαρισια τεταρτη θεση κανοντας "παπαδες" στην πιστα.

Οσο για τον σημερινο αγωνα, εγω τον βρηκα απλα "φοβερο", με τρομερες διακυμανσεις τις βαθμολογιας, safety car να μπαινοβγαινουν, ωραια οδηγηση απο τους περισσοτερους και καινουργιο αιμα στο ποντιουμ..

 

 

 

Το κυριότερο μου πρόβλημα είναι η απίστευτη σημασία της αεροδυναμικής στην απόδοση των σύγχρονων μονοθεσιων, και οι εκνευριστικά "άχρωμες" πίστες.

 

Γιαυτο θελουν του χρονου να κανουν την αυστραλια "νυχτερινη"...

 

 

 

Υ.Γ. το ακουσατε οτι ο μπαρικελο τσιμπησε μαυρη σημαια και εχασε τους βαθμους...ενα βαθμουλακι για τον κιμι... Κριμα, και μεχρι ενα σημειο χτυπουσε και το βαθρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαγγελη,απο την στιγμη που αναφερεις σπουδεα προσωπικοτητα τον χαμιλτον,δεν εχω κατι αλλο να γραψω.πιθανος να εχουμε διαφορετικη ηλικια,και εχουμε δει διαφορετικα πραγματα στην F1.

επισης,αμα θεωρεις οδηγους σοβαρους τους κοβαλαινεν,κουμπιτσα,νακατζιμα,μπουρνταις,σατο,γκλοκ,βετελ,σουτιλ,νταβινσον,πικε, και τους συγκρινεις με τα παλια τερατα του αθληματος 7 και 10 χρονια πριν,που συμετειχαν στο πρωταθλημα σαν γνησια ταλεντα,και οχι επειδη ο μπαμπας τους ειναι βιομηχανος (ΑΚΑ) μπαμπας νταβινσον-βετελ και πληρωνουνε 4-5 εκατ. ευρω στις ομαδες για να συμετασχει ο γιοκας στο πρωταθλημα....

σορρυ,αλλα τετοια φορμουλα εμενα δεν μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα πολύ δύσκολο αγώνα με πολλές εγκαταλείψεις. Μόλις 7 μονοθέσια τερμάτισαν ενώ το Αυτοκίνητο Ασφαλείας έκανε 3 φορές την εμφάνισή του στην πίστα.

 

να υποθεσω πως αυτο δειχνει οτι δεν ξερουν να οδηγουν χωρις τα ηλεκτρονικα που τους τα βγαλαν?:P

δεν ειδα τον αγωνα

επισης βγαζοντας το traction control βγαλαν κ το antispin+lanch control?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kage για αυτο ειπα και εγω οτι δεν υπαρχουνε σοβαροι οδηγοι.μολις τους βγαλεις τα 101 βοηθηματα που κανουν το αυτοκινητο αυτοματο πιλοτο,τρωνε το κεφαλι τους.δυστηχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...