Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα σε Linksys WAG354GV2


lakosta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους...

Εχω το παραπανω ασυρματο ρουτερ και πηγα να κανω ενα upgrate στο firmware του απο την σελιδα του Linksys.Ειχα την 1.01.57 και πηγα να βαλω την 1.01.58 μπας και δω κατι καλυτερο σε ταχυτητες download.

Ε τι το θελα...Κολλησε και δεν λεει να ξεκολλησει...

βγαζω μπριζα,βαζω μπριζα,παταω reset αλλα τιποτα.Αναβει μονο το λαμπακι του power και αυτο ειναι κοκκινο.Εννοειτε πως δεν μπορω να μπω στο μενου του μεσω του pc μου.

Τι κανω?Το πεταω η υπαρχει καποια λυση για να ξεκολλησει?

PLS HELP!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να πήγε στραβά στο upload του firmware. Στο .v1 υπάρχει ένας tftp server που τρέχει πάντα, σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά όπως σ' εσένα. Πιθανά να υπάρχει και στην έκδοση 2 αυτό. Δοκίμασε να κάνεις ping στη διεύθυνση του router 192.168.1.1 από την αρχή που το βάζεις στο ρεύμα (συνέχεια δηλαδή). Εάν επιστρέψει το ping μάλλον κάτι μπορούμε να κάνουμε.

Η διαδικασία για το wag354g v1 είναι αυτή: http://cyberstorm.altervista.org/wag354g/guides/howto_unbricking_wag354g_en.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

capthookb thanks για την απαντηση σου αλλα με τα ping δεν τα παω και πολυ καλα.Εννοω οτι ειμαι και λιγο ασχετος με τα περαιτερω.

Η σελιδα που μου εγραψες παντως δεν μου ανοιγει.Δειχνει οτι την φορτωνει συνεχεια αλλα δεν την ανοιγει...Αν παντως σε σενα ανοιγει η συγκεκριμενη σελιδα στειλτο μου με copy/paste στο mail μου η με καποιο private msg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι σε θέση να κάνεις ping δε νομίζω οτι θα τα καταφέρεις να το επαναφέρεις στη ζωή. Πάντως δεν είναι δύσκολο. Η διεύθυνση που έγραψα οδηγεί σε ένα αρχείο κειμένου. Το έκανα attach εδώ.

howto_unbricking_wag354g_en.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με cmd αλλα δεν κανει ping....Απωλεια 100% μου λεει :(

Παω για πεταμα?Εξαλλου ρε συ αν εκανε ping δεν μπορουσα να μπω και στα setup του απο τον IntExp?Αυτο που μαλλον εφταιξε και κολλησε το ρουτερ απο οτι καταλαβα ειναι οτι το upgrate το εκανα Wireless...Μλκια ε?Αν και μου εγραψε σε μια φαση Upgrate succesfull αλλα μαλλον ηταν τα τελευταια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το χει με τεραστια γραμματα να μην το κανεις ασυρματα....αφου ομως το βγαλε success αρα εισαι τοσο ποντιος που συνεχιζεις να προσπαθεις να μπεις ασυρματα ασχετα αν εχουν αλλαξει ολες οι ρυθμισεις ....βαλε καλωδιο και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου ρε συ αν εκανε ping δεν μπορουσα να μπω και στα setup του απο τον IntExp?

Όχι απαραίτητα. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να μην είναι απαραίτητο να απαντήσει στο ping. Θα πρέπει να στείλεις το firmware με tftp όπως περιγράφει το αρχείο κειμένου παραπάνω. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να μην είναι απαραίτητο να απαντήσει στο ping. Θα πρέπει να στείλεις το firmware με tftp όπως περιγράφει το αρχείο κειμένου παραπάνω. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

 

Αυτο που παραθεσες ειναι μια λυση με Linux και εγω με Linux καμια σχεση...Με Windows μπορω να εκτελεσω αυτα που γραφει ο μεσιε Marco Vedovati ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

solarwinds tftp server δωρεαν στο http://www.tucows.com .στο wag354 v1 επιανε στο 2 μαλλον δεν πιανει.β.οτι και reset na kanei δεν 8α παιξει.ας το παει πισω .3 χρονια εγγυηση εχει ετσι και αλλιως.δεν λες τιποτα για firmware απλα λεςοτι αναβοσβηνει κοκινο το power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι δεν θα πιασει η εγγυηση αν τους πω οτι κολλησε οταν πηγα να κανω upgrate στο firmware γιατι απο την σελιδα της Linksys κατεβασα το συγκεκριμενο firmware που μου κολλησε το ρουτερ.Βεβαια εννοειται πως δεν θα τους πω οτι το upgrate πηγα να το κανω ασυρματα.

Παντως η εξελιξη ειναι καλη αφου χθες το πηγα σε εναν γνωστο γνωστου που ανοιξε τωρα μαγαζι με υπολογιστες κτλ του ειπα οτι ισως με tftp να γινοταν κατι,το ειδε το παλεψε και τουλαχιστον μου ειπε πως το λαμπακι του Ethernet μετα απο κατι λειτουργειες που εκανε με tftp server ανταποκρινοταν(αναβσβηνε) που λογικα σημαινει οτι κανει και ping.Πριν το παω το λαμπακι(του Ethernet) ηταν μονιμα αναμενο πρασινο και δεν εκανε ping.θα ξαναπαω σημερα να δω αν εκανε κατι παραπανω.Ισως να αναστειθει το ρουτερακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...