Προς το περιεχόμενο

iPhone Apps!?


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε και λέμε, το iPhone έχει άπειρες δυνατότητες, άπειρα προγράμματα που μπορούν να τις εκμεταλλευτούν υπάρχουν ή θα υπάρξουν. Κρίμα όμως γιατί είναι ένα χάος το installer και, το χειρότερο, δεν προσφέρει αναλυτικές οδηγίες για να καταλαβαίνεις τι εννοεί η ετικέτα ή πως δουλεύει κάποιο App.

 

Οποίοι τα καταλαβαίνουν ας με βοηθήσουν στις παρακάτω ερωτήσεις:

 

1. Τι είναι το Jiggy Runtime?

2. Τι είναι τα Perl, Python και Ruby?

3. Τι ακριβός θέλει το App MapsOffline για να δουλέψει?

4. Το Αppolo δεν δούλευε και αναγκαστικά μπαίνω στο msn με το MobileChat. Είναι το ίδιο? Γιατί δεν μπορώ να μπω με το Appolo?

5. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί πολλές φορές μου βγάζει ένα error: Package download failed! Μου έχει σπάσει τα νεύρα! Κάποιες φορές μετά από restart τα κάνει download αλλά τις περισσότερες μου πετάει αυτό το error.

6. Το app Volume Boost (1.1.4) πράγματι αυξάνει την ένταση του ήχου? Το έχω αλλά δεν παρατήρησα κάποια διάφορα.

7. Τα ελληνικά έχουν και εσάς κάποιες ατέλειες? Όπως ας πούμε στο μενού του Maps αλλά και αλλού που γράφει αν θυμάμαι κάτι σε not_found. Όπου δεν κάνει την μετάφραση δείχνει αυτή την πρόταση.

8. Παρακαλώ πείτε μου γιατί κάποιες φορές με πετάει στο αρχικό μενού? Τι του έχω φταίξει και μου χαλάει την εργασία που κάνω εκείνη την στιγμή?

9. Έχω windowslive e-mail. Τι ακριβός κάνω για να μπω με το iPhone? Πατάω το others στην επιλογή Mail και αφού βάλω κωδικό και όνομα πετάει error.

10. Τι είναι αυτό το περίφημο Summerboard?

11. Τι είναι το DressUp? Πολλά αρχεία το χρειάζονται για να γίνουν install.

12. Πως βάζω θέματα στο menu μου? Προφανώς μετά τo install πρέπει να κάνω κάτι, αλλά τι?

13. Πως λέγετε το αρχείο που επιτρέπει την λήψη videos?

14. Πως γίνετε να μην κλίνει η οθόνη κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο?

15. Μπορώ με το πρόγραμμα iSIM να αποθηκεύσω τις επαφές μου από το τηλέφωνο στην SIM. Μαζί με τα contacts θα περάσει και η ομαδοποίηση που έχω κάνει, και οι εικόνες που έχω σε κάθε contact?

 

 

Κάποια αξιόλογα Apps που ξεχώρισα είναι τα ακόλουθα:

 

Wallapaper

 

XLaunch

 

BossTool

 

CameraPro

 

Sketches

 

SwirlyMMS

 

LightsOff

 

 

Κάποια καλά sources τα οποία βρήκα είναι:

 

Bigboss recommended

 

Community sources

 

 

 

Aν βρήκατε κάποιο αξιόλογο αρχείο κάντε κάνα reply να μαθαίνουμε και εμείς οι newbades :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Αργησα μια μερα να σου απαντησω μετα το pm σου αλλα φανταζομαι δεν θα σ ενοχλησε πολυ;)

Τις αναλυτικες οδηγιες που ζητας ή τουλαχιστον μια καλη περιγραφη μπορεις να τις βρεις ειτε στον installer με ενα tap στο more info που συνηθως εχει το εκαστοτε app/game κλπ,ειτε με ενα απλο googlαρισμα.

 

1.http://www.ipodtouchfans.com/forums/forumdisplay.php?f=115

Νομιζω πως θα σου λυσει καθε απορια.

2.Γλωσσες προγραμματισμου.

3.http://mapsoffline.wordpress.com/maps-offline/

4.Σε μενα δουλεψε κανονικα το appolo οταν το ειχα δοκιμασει στο 1.1.1 αν θυμαμαι καλα.

5.Ισως εκεινη την ωρα να παιζει κατι με το repository απο το οποιο κατεβαζεις.Οσες φορες μου το εχει βγαλει το συγκεκριμενο,ηταν προβλημα του repo.

6.Διαβαζω διφορουμενες αποψεις και μια και δεν μου εχει χρειαστει,δεν το εχω εγκαταστησει για να σου πω απο πρωτο χερι.Εχεις προβλημα με τον ηχο,ειναι πολυ χαμηλος?

7.Οντως και σε μενα δεν τα βρισκει τα ελληνικα αλλα δεν το χω ψαξει και πολυ μια και με λατινικους χαρακτηρες βρισκει σχεδον οτι του εχω ζητησει.

8.Εχμ,ειναι δυνατον να μαντεψουμε γιατι το κανει αν δεν δωσεις καποια παραπανω στοιχεια?Πχ σε ποια apps/games το κανει,σε ποιο partition τα εχεις,κλπ.

9.Νο idea,δεν εχω ασχοληθει,αλλα πιστευω πως και εδω ενα google θα σε βοηθησει.

10.Βελτιωμενη εκδοση του spingboard(με scrolling κλπ)

11.http://www.appleiphoneschool.com/2007/12/26/new-toy-dressup/

12. Μετα το install τινoς?Πρεπει ειτε να βαλεις το customize και στην συνεχεια να εγκαταστησεις themes για αυτο και μεσα απο αυτο(το customize) να τα αλλαζεις ή το summerboard οπου και εδω κανεις τα αντιστοιχα βηματα.

13.Showtime λεγεται και σε λιγες μερες υποτιθεται πως θα βγει και το uShow με αντιστοιχες λειτουργιες.

14.Δεν ξερω αν γινεται και πως,μια και το βρισκω πολυ καλο χαρακτηριστικο,καθως σωζεις μπαταρια.Ποιος ο λογος να μην κλεινει αφου δεν μπορεις να την βλεπεις ετσι κ αλλιως?

15.Για τις photo σιγουρα οχι,τωρα για ομαδοποιηση δεν εχω διαβασει κατι οποτε θα σου πω και δω οχι.

 

Ειναι αρκετα,μερικα απο αυτα που εχω ξεχωρισει εκτος απο αυτα που αναφερεις ειναι τα

caterpillar(εμπορικο μεν αλλα πολυ καλο)

pocket guitar

pool

spring dial

convert

weDict

HWinfo

Squid

iBlacklist

iLog

Pysl

Vnotes

κ αλλα πολλα;)

Οσον αφορα τα repositories,στο wiki εχω ενα καλο link για να δεις μπολικα μαζι με τα packages που περιεχουν,χωρις να τα κανεις add στον installer.

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το ενδιαφέρον σου.

 

Προτείνω στο wiki να προστεθούν πληροφορίες σχετικά με τον installer και τα σημαντικότερα apps έτσι ώστε οι πρωτάρηδες να μην πέσουν στα βαθιά (like me).

 

 

 

Μετά την εγκατάσταση του ZiPhone 3.0 (1.1.4) μπαίνουμε στον installer.

 

Κάνουμε εγκατάσταση τα ελληνικά (εφόσον θέλουμε) όπως ακριβός αναφέρει το wiki. Προτείνω να μην αλλάξετε την γλώσσα του iPhone (στα menu). Πηγαίνουμε Settings>General>International>Language>English.

 

Ξαναμπαίνουμε στον τομέα Mediaweb 1.1.4 και κάνουμε εγκατάσταση τα πακέτα CallerID Fix και CallFarwarding Fix. Διαφορετικά όταν σας καλεί μια επαφή σας δεν θα βλέπετε το όνομά της αλλά τον αριθμό μόνο.

 

Μπαίνουμε μετά την επανεκκίνηση στον installer και πηγαίνουμε στον τομέα sources, κάνουμε install όλα όσα έχει. Πολύ χρήσιμο καθώς προστίθενται καμπόσα apps προς εγκατάσταση.

 

Πηγαίνουμε στον τομέα Tweaks (1.1.4) και κάνουμε install όλα όσα υπάρχουν.

 

Πολλές λειτουργίες χρειάζονται την εγκατάσταση του πακέτου Jiggy Runtime. Την κανουμε install (Development).

 

Όταν είμαστε σε ανοιχτό χώρο και δεν έχουμε μαζί μας τα ακουστικά αλλά παρόλα αυτά θέλουμε να ακούσουμε την αγαπημένη μας μουσική, κάνουμε εγκατάσταση το Volume Boost (1.1.4) από τον τομέα iClarified. Αυξάνει την ένταση του ήχου ελάχιστα αλλά δεν παύει να είναι χρήσιμο σε διάφορες περιπτώσεις.

 

Εγκαταστήστε το app BossTool (Utilities) έτσι ώστε να έχετε παραπάνω από τον κανονικό χώρο για την εγκατάσταση apps.

 

 

Παραθέτω κάποια apps τα οποία χρησιμοποιώ και σας τα προτείνω:

 

Games:

 

iCave

 

iCopter

 

iPsysics

 

Othello

 

Fights Off

 

Mines

 

Parking Lot

 

PuzzleManiak

 

 

Misc:

 

iMoon

 

 

Multimedia:

 

MusicQuiz

 

MxTube

 

MyERadio

 

ShowTime

 

Wallpaper

 

 

Productivity:

 

Sketches

 

 

Toys:

 

10x10

 

Sand

 

 

Twenty08

 

MobileChat

 

 

Utilities:

 

LocateMe

 

 

 

 

Προσωπικά το DressUp είναι μια εντελώς γελοίο app… Καλύτερα να κανείς τέτοιου είδους edit στον υπολογιστή.

 

Οι λειτουργίες SummerBoard και Customize 2.0 (πληροφορίες εδώ http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=466219) είναι αρκετά διασκεδαστικές αν βαρεθείτε το καθιερωμένο menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει:

 

 

1. Κάποια apps δεν ανοίγουν καθόλου ή ανοίγουν για μερικά δευτερόλεπτα και μετά με πετάει στο menu. Μερικές είναι: iRadio, Rockfall.

 

2. Που θα βρω roms για να παίζω παιχνίδια στο gpSPhone, στο genesis4iPhone κλπ.?

 

3. Πως λειτουργεί το app iBlacklist?

 

4. Το ShowTime τραβάει video για 4 δευτερόλεπτα? Το δικό μου παντός μέχρι εκεί πάει, μετά μηδενίζετε το χρονόμετρο και πρέπει να ξαναπατήσω το κόκκινο κουμπάκι.

 

5. Μετά από ένα restore που έκανα και ξαναεγκατέστησα τα ελληνικά, δεν μπορώ να βρω τονισμένους ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει:

 

 

1. Κάποια apps δεν ανοίγουν καθόλου ή ανοίγουν για μερικά δευτερόλεπτα και μετά με πετάει στο menu. Μερικές είναι: iRadio, Rockfall.

 

2. Που θα βρω roms για να παίζω παιχνίδια στο gpSPhone, στο genesis4iPhone κλπ.?

 

3. Πως λειτουργεί το app iBlacklist?

 

4. Το ShowTime τραβάει video για 4 δευτερόλεπτα? Το δικό μου παντός μέχρι εκεί πάει, μετά μηδενίζετε το χρονόμετρο και πρέπει να ξαναπατήσω το κόκκινο κουμπάκι.

 

5. Μετά από ένα restore που έκανα και ξαναεγκατέστησα τα ελληνικά, δεν μπορώ να βρω τονισμένους ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο.

2. Τα ROMs θεωρούνται copyrighted και δεν επιτρέπεται η ελεύθερη διάθεσή τους - οπότε δεν μπορούμε να αναφερόμαστε σε sites που διαθέτουν ROMs εδώ.

 

3. Είναι εγγενής περιορισμός του προγράμματος - προς το παρόν υποστηρίζει καταγραφή video μέχρι 4 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

3. Είναι εγγενής περιορισμός του προγράμματος - προς το παρόν υποστηρίζει καταγραφή video μέχρι 4 δευτερόλεπτα.

Mια μικρη διορθωση στον σκυλο.Μαλλον εννοεις μια beta ενος αντιστοιχου προγραμματος που ειχε βγει(δεν θυμαμαι ονομασια).Το showtime αποτελει εμπορικο πακετο το οποιο εαν αγορασεις,εχεις την δυνανοτητα να τραβηξεις οσο χρονο θελεις,προφανως μεσα στα πλαισια του ελευθερου χωρου που εχεις.Tested στο iphone μου.

 

@ NemeSis1990

Κανε τον κοπο να διαβασεις το topic για το iphone.Ειναι μεγαλο,το ξερω,αλλα μ ενα καλο search θα βρεις τις απαντησεις σου.Πχ το 5 εχει απαντηθει σχετικα προσφατα,εχεις κανει εγκατασταση το πληκτρολογιο χωρις τονους,υπαρχει ακομα ενα.Το blacklist ειναι ιδιαιτερα απλο στην χρηση,που δυσκολευεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Mια μικρη διορθωση στον σκυλο.Μαλλον εννοεις μια beta ενος αντιστοιχου προγραμματος που ειχε βγει(δεν θυμαμαι ονομασια).Το showtime αποτελει εμπορικο πακετο το οποιο εαν αγορασεις,εχεις την δυνανοτητα να τραβηξεις οσο χρονο θελεις,προφανως μεσα στα πλαισια του ελευθερου χωρου που εχεις.Tested στο iphone μου.[...]

 

Ορθότατο, Ι stand corrected. Η beta είχε περιορισμό των 4 δευτερολέπτων. Δεν ήξερα ότι είχε βγει final.

 

Γουφ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
he New Media Team at NASA Ames Research Center has developed the first NASA iPhone application to deliver up-to-the-minute NASA content directly from Agency sources in one easy-to-use mobile platform. The software makes extensive use of built-in iPhone features and usability to offer NASA information in a clear and intuitive way. The application aggregates and delivers a compelling range of dynamically updated information, images and video links. The NASA App is available free of charge on the App Store from Apple directly to the iPhone and iPod Touch or within iTunes.

 

 

396678main_IMG_0087.PNG396677main_IMG_0091.PNG396679main_IMG_0096.PNG396680main_IMG_0099.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...