Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια τυπική αντίδραση από έναν επίσης όχι τυχαίο χρήστη:

https://pthree.org/2013/11/08/goodbye-ubuntu/

 

 

I can't be associated with a project like this any longer. Effective immediately, my blog will no longer on the Ubuntu Planet. My Ubuntu Membership will be cancelled. My "UBUNTU" license plates, which have been on my car since August 2006, will be removed, in favor of my Amateur Radio callsign.

 

 

Χα χα τρελάθηκε ο τύπος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να το παίξω ψώνιο, αλλά όταν καθόμασταν στα καφέ ως φοιτητές το 2004 και το 2005 (που στη σχολή εμφανιζόντουσαν original cds του ubuntu προς δωρεάν διάθεση) το πράγμα έδειχνε προς τα που πάει και όλοι όσοι το συζητάγαμε συμφωνούσαμε

 

οι ubuntάδες γιατί δεν το είδαν ποτέ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ubuntάδες γιατί δεν το είδαν ποτέ?

 

γιατι ειχαν το μυαλο τους στα "release party", τουρτες και αλλα τετοια χαζοχαρουμενα.

 

πανω απολα το PR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ από Ubuntu ξεκίνησα έκδοση 6.0.6....  και θεωρώ ότι έχει συμβάλει αρκετά στην διάδοση του Linux. Εμένα με έχασε μόλις έβαλε το άμαζον μέσα. Ε δηλαδή είπα έλεος. Αισθάνθηκα το Pc μου σαν android mob, που σου πετάει banner η εφαρμογή. Τα μάζεψα και πήγα fedora μέχρι νεοτέρας. Άμα δεν μας είχε κατουρ..σει και η Ati θα ήταν τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, η διανομή που έκανε προσιτό το Linux δεν είναι το Ubuntu αλλά η Mandrake. Δυστυχώς ξεχάστηκε με τον ερχομό του Ubuntu, αλλά πάντα είχα την απόρια τι του βρισκουν παραπάνω από την Mageia πια, η οποία είναι ευκολότερη στη χρήση από το Ubuntu λόγω του κέντρου ελέγχου και των εργαλειων drake.

 

Σήμερα, το προβλημα της δυσκολίας στην εγκατάσταση το έχουν λύσει σχεδόν όλες οι διανομές. Και οι περισσότερες από τις γνωστές διανομές εχουν την ιδια ευκολία χρήσης. Ειδικά το Opensuse που έχει και το yast, fedora, mint, δεν ξερω για τη Chakra αλλά θα ήθελα να την δοκιμασω. Επισης φαινεται οτι εχει γινει εύκολη ακόμα και η Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα τις εγκατάστασης τα έχουν λύσει αλλά δεν έχουν λύσει τα προβλήματα του upgrade εκτός από διανομές σαν το arch που δεν το χρειάζονται. Δλδ δεν ξέρω κάποια άλλη διανομή να έχει τόσο απροβλημάτιστο upgrade από έκδοση σε έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, η διανομή που έκανε προσιτό το Linux δεν είναι το Ubuntu αλλά η Mandrake. Δυστυχώς ξεχάστηκε με τον ερχομό του Ubuntu, αλλά πάντα είχα την απόρια τι του βρισκουν παραπάνω από την Mageia πια, η οποία είναι ευκολότερη στη χρήση από το Ubuntu λόγω του κέντρου ελέγχου και των εργαλειων drake.

Mandrake... πληρέστατος gui installer από το 2000 (ίσως και νωρίτερα), εξαιρετικά εργαλεία ρύθμισης και αναβάθμισης πακέτων. Τα έκαναν θάλασσα με το Club και την καθυστέρηση να δίνουν τις δωρεάν εκδόσεις σε μια προσπάθεια να βγάλουν χρήματα από το dektop.

Το βρίσκουν παραπάνω στην Ubuntu από την Mageia; Οι παλιότεροι ακόμα πιστεύουν ότι τα deb είναι καλύτερα από τα rpm (yeah, right), οι νεότεροι δεν γνωρίζουν την mageia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα τις εγκατάστασης τα έχουν λύσει αλλά δεν έχουν λύσει τα προβλήματα του upgrade εκτός από διανομές σαν το arch που δεν το χρειάζονται. Δλδ δεν ξέρω κάποια άλλη διανομή να έχει τόσο απροβλημάτιστο upgrade από έκδοση σε έκδοση.

 

Έχεις δίκιο, απόλυτο, αλλά εμείς έχουμε προβλήματα χωρίς να χρειάζεται να αλλάξουμε έκδοση :)

No flames, μεγάλη κουβέντα και δεν φταίει το Arch σαν υλοποίηση (pacman) για αυτό, όσο το dev-team που θέλει να είναι μπροστά.

 

Εγώ το δυνατό σημείο που βρίσκω στο Ubuntu είναι τα πληρέστατα wiki και τεκμηρίωση

 

Προσωπικά θα διαφωνήσω, καθαρά από την άποψη ότι τα πιο πλήρες Wikis ήταν του Gentoo και είναι πλέον του Arch. Από το 2006 μέχρι σήμερα δεν έχω συμβουλευτεί άλλο wiki (και πόσο μάλλον του Ubuntu).

To Ubuntu είχε τον κόσμο, που θα τον χάσει, και αυτό έφερε τόσο developers όσο και μεγάλες εταιρίες (valve, corel etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How Munich Rejected Steve Ballmer and Kicked Microsoft out of the City

 

http://www.techrepublic.com/article/how-munich-rejected-steve-ballmer-and-kicked-microsoft-out-of-the-city/

 

και φυσικά βάλανε kubuntu :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How Munich Rejected Steve Ballmer and Kicked Microsoft out of the City

 

http://www.techrepublic.com/article/how-munich-rejected-steve-ballmer-and-kicked-microsoft-out-of-the-city/

 

και φυσικά βάλανε kubuntu :)

 

με KDE 3.5 ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...