Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το linux-image-586, και το linux-image-486, εχουν φυγει απο το repo εδω και μηνες, οποτε επομενο ηταν να ανακοινωθει και η διακοπη της υποστηριξης συστηματων 15+ χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε σιγα σιγα να ξεβρωμιζουμε και απο το i686. Υπαρχει σημερα cpu που να μην μπορει να τρεξει x86_64?

Υπάρχουν πολλές, το computing δεν περιορίζεται μόνο στον χώρο του desktop ή του datacenter.

 

Ένα παράδειγμα υπάρχει και στα σχόλια του άρθρου (Intel Quark).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σίγουρα, το ερώτημα είναι αν έχει νόημα να υποστηρίζονται σε μη εξειδικευμένες διανομές. Για την Debian (και όχι μόνο) υποστήριξη μιας arch σημαίνει ότι γίνονται προσπάθειες να τρέχουν σ' αυτήν -και να υπάρχουν στους mirrors- όλα τα διαθέσιμα πακέτα. Ποιός ακριβώς θα τρέξει το libreoffice, τον firefox, τον chromium (...) σε μια cpu που προορίζεται για IoT όπως ο Quark;

Υπάρχουν βέβαια και ωφέλη από την υποστήριξη πολλών αρχιτεκτονικών (γι' αυτό την επιχειρούν και λειτουργικά όπως το netbsd και openbsd).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι i686 έχουν πολύ ζωή ακόμη, όσο μπορείς μαζί τους να κάνεις και σήμερα πολλά πράγματα... να ακούσεις την μουσικούλα σου, να συντάξεις κάποιο έγραφο, να κάνεις προγραμματισμό, να κάνεις περιήγηση σε στοιχειώδεις ιστοσελίδες, ακόμη και να παίξεις κάποια lightweight παιχνίδια/emulators... Έχω για παράδειγμα ένα λάπτοπ 15ετίας (Pentium III!!!) το οποίο έχω μετατρέψει σε retro machine, το έχω συνδέσει στην τηλεόραση μου και τού 'χω φορτώσει αρκετά κλασικά παιχνίδια. Η μόνη περίπτωση να αποχωριστώ τα παλιά μου μηχανήματα είναι να τα τινάξουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί να βάλει κανείς κάτι τόσο κλειστό και περιοριστικό όσο το android όταν μπορεί να διαλέξει από μια ποικιλία διανομών που κάνουν τα πάντα χωρίς να δίνουν αναφορά στη μαμά google; Να μου πεις μερικοί βάζουν windows!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλει κανείς κάτι τόσο κλειστό και περιοριστικό όσο το android όταν μπορεί να διαλέξει από μια ποικιλία διανομών που κάνουν τα πάντα χωρίς να δίνουν αναφορά στη μαμά google; Να μου πεις μερικοί βάζουν windows!

 

Συμφωνώ, το android με έχει εκνευρίσει με την αργοπορία και την έλειψη πολυδιεργασίας. Έλεος πια. Μπορεί το τηλέφωνο Windows να είναι και καλύτερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν υπάρχει μεγαλύερος ρουφιάνος από το android. Μιλάμε λες και έχεις βάλει κατάσκοπο στο λειτουργικό σου στην κυριολεξία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...